Snak

Mere indhold efter annoncen
"Struktur" i en fodboldklub kan være mange ting - jeg tænkte ikke på økonomi. For ja, der har FCK bestemt den bedste og sundeste model.

Med struktur tænker jeg klubben som helhed. Det kunne f.eks. være måden man arbejder med samarbejdsklubber på. FCM er i min optik, en meget afklaret fodboldklub. På banen såvel som udenfor.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Okay.

De "bløde" ting.

Dem tænker Kusk og andre prof. spillere sikkert meget over.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Nu handlede det oprindelig indlæg, jeg svarede på, ikke om Kusk men om klubberne som helhed.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Okay...

fcm har en lillebitte pik, men de kan bruge den.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
fcm har en lillebitte pik,


Ikke med alle de negere de har på holdet.
Forza Napoli Sempre!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nå, nu har vi fået vores kanter, så er første, og mest væsentlige opgraderinger af truppen foretaget. I princippet mangler vi ikke en centerforsvarer. Det kunne bare være meget rart, Per Nilssons og især Kris Stadsgaards niveau in mente. Og så selvfølgelig, at vi har et par karantæner i den/de første internationale opgave(r). Vi kan også overleve uden en ny højreback, selvom Peter Ankersen ville være en fin tilgang. Der hvor vi hårdest står og mangler, er på den centrale midtbane og en targetspiller. Jeg tvivler på, at vi satser på en ny, central midtbanespiller, med mindre det kan blive William Kvist. Og det tyder det ikke på. Men jeg er der også næsten, der ved min tiltro til Thomas Delaney. Han er god. Han har ikke William Kvists ro, overblik og taktiske forståelse - endnu i hvert fald. Måske bygger han på med den del til næste sæson, måske har han det bare ikke i sig. Med et par ordentlige kanter, burde det nu også kunne lade sig gøre, at gøre arbejdet færdigt i superligaen. Når den centrale midtbane ikke i samme omfang skal skabe, men mere holde strukturen og presset, bliver opgaven lettere. Til gengæld ser jeg os ikke gøre os gældende i angrebet, uden en ny targetspiller, alternativt så dygtig en afslutter, at denne vil tiltvinge sig så meget opmærksomhed, at det frigiver plads til eks. Nicolai Jørgensen. Jeg håber virkelig - virkelig, virkelig - at Ståle Solbakken ser nogenlunde det samme, eller blot gør mine antagelser til skamme.
Har Ståle ikke af flere gange givet udtryk for han ser det samme?

Jeg er ret sikker på vi de går efter en proven goal getter Jeg er også ret sikker på det ikke bliver en Cornelius type, da man gerne vil have en der kan spilles sammen med Cornelius når han kommer retur en gang.
Alt i alt må det ende med.....Sigurdarsson.

På kanterne har vi nu to nye på vej ind. Hvis vi kan få vores ønske opfyldt om at komme af med vores islændinge, vil vi pga skader stort set kun have pladsnomaden Jørgensen eller Delaney som alternativer. Noget mere kant giver for mig meget mere mening end Ankersen (på et års leje angiveligt) som back.

Den centrale midt og midterforsvaret hænger en del sammen for mig. Selvom han sikkert kommer til at belaste lønbudgettet et år mere, er Stadsgaard vel afskrevet. Det efterlader os med Zanka og de to svenskere. Med mindre Nilsson er trist over hans rolle og vil væk, er det vigtigere for mig at få et par år mere i røven på Zankas kontrakt end at få signet en fjerdemand i en fart. med tanke på Amartey kan spille der i nødstilfælde, vil jeg gerne en ung fyr som fjerdevalg og så lade vinduet vise om døren skulle åbne sig for at scoop.
På den centrale midt vil jeg elske at få en servicerapport på CP. Som han leverede i går vil jeg elske at have ham med ind i den nye sæson. Men med alle de afbræk der har gjort han har spillet så lidt i år, må man have en sund skepsis overfor om han kan bære en trupplads næste år. Kan han ikke det er behovet centralt evident. Kan han kan vi godt se tid en der også og se om det gode tilbud skulle komme der i stedet for i midterforsvaret.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
"Alt i alt må det ende med.....Sigurdarsson."

Nogen chance for, at Ståle gider smide de 24 mio kroner efter ham, som han åbenbart mente han var værd, da han hentede ham til Wolves? ;)

Ifølge BT så er Ståle og Jansson meget lune på Alejandro Bedoya, som spillede i Helsingborg da Jansson var i klubben og han skulle eftersigende kunne overtale Bedoya til at tage turen til FCK fra Nantes.
København
En angriber må da være det som det kigges efter. Jeg fatter ikke rigtig hvorfor De Ridder får så lang snor. Han har efterhånden fået en del kampe og har på ingen måde udfyldt rollen som angriber, og angriber er det han er. Vi skal naturligvis ikke hænge vores hat på ham som kant. At folk også her inde er mucho forhippede på at tale ham op og snakker om at han jo kan en masse ting, forstår jeg ikke. Hvad er det han kan? Holde på bolden? Løbe rundt med den uden at det fører til noget? Han bliver ikke magisk meget bedre og mål har han aldrig scoret. Videre med ham. NJ er naturligvis god, men har vel endnu ikke bevist at han er den angriber som vi leder efter. Det kan han selvfølgelig blive, men umiddelbart virker han stærkere og mere kreativ på kanten. Summen af kardemommen: Hent angribere nu! Op med læderet og smid 3 mio euro på en sikker goal getter. Det må og skal være absolut første prioritet.
Annonce