Først og fremmest var Fanendo Adi enormt langsom fra tanke til handling. Han kunne nok begå sig i boksen, men absolut heller ikke andet - og det rækker ikke. Trods alt.
Det jeg bare prøver at sige er, at han selv har været ude og sige at han har ambitioner om at komme til en PL klub og det tror jeg er meget urealistisk, med tanke på hvad han har præsteret i England. Ikke at jeg har set mange Wigan kampe..
Det er lige meget hvem jeg holder med.. Ej ok, slet ikke - hovedstaden!
Alt andet er bare underholdning. Har dog et lille Arsenal hjerte.
Jeg synes også det virker urealistisk med Kvist i PL. Så skal det være Bournemouth som måske ikke har røven fuld af penge og Kvist er trods alt en rimelig erfaren herre. Men tror ikke Kvist har en særlig stor stjerne i England.
Jeg håber Brandur får noget spilletid i næste kamp, så jeg kan holde øje med om Matias´ påstand holder vand. Jeg ved ikke rigtig hvad Brandurs rolle er, og dermed ikke helt hvordan jeg skal bedømme ham, men mit umiddelbare indtryk er, at han går udmærket med i kombinationsspillet og at han ikke smider bolde væk til højre og venstre. Det er selvfølgelig ikke nødvendigvis nok, men det er dog allerede væsentligt mere end Rurik kan præstere i øjeblikket.
Han mistede en del "lette bolde" i gårsdagens kamp. Og han var ikke ret hurtig i sit spil. Som skrevet er det ikke fordi, jeg derved diskvalificerer ham - jeg håber, som dig, også på, han får flere muligheder. Han ligner i hvert fald én, som gerne vil det. Så måske er det bare tilvænning, og dermed kampe og minutter i benene.