Jo, det gjorde jeg. Men nu har jeg været med hele tiden, og ikke først lige kommer til, som PC. Så jeg tager gerne de små sejre til at starte med. Lets face it, vi vinder ikke guld i den her sæson. Så det næste må være, at sikre sig Europa. Og der skal vi, som minimum, forbi AGF.
Snak
søn 4. apr 2021
Jeg hører mere PC´s udtalelse som et tegn på, at vi aldrig skal stille os tilfredse med andet end guld. Men det betyder jo ikke at det er ligegyldigt om vi ender 2, 3 eller 6, hvis ikke det lykkedes. Dermed ikke sagt at det er godt nok, men målsætningen om et europæisk gruppespil bliver altså nemmere opnået ved at GF mister point. Jo flere point vores direkte konkurrenter (om det så er i kampen om guld eller ´kun´ muligheden for Europa), der smider point, dets bedre.
søn 4. apr 2021
Vi er 3 point op til AGF på tredjepladsen. Men vi er også 3 point ned til FC Nordsjælland på sidstepladsen.
Det er egentlig meget enkelt. Taber vi mod Randers i morgen og mod FC Nordsjælland i næste uge. Så ligger vi på sidstepladsen efter de første to kampe.
Vinder vi derimod de første 2 kampe. FCM besejre BIF eller de får uafgjort og både BIF og FCM taber point i runde 2. Så står vi efter 2 runder med 5 point op til førstepladsen og kan afgøre guldet i de indbyrdes kampe.
Vi møder så Brøndby i runde 3 hvor vi kan forkorte afstanden til 2 point.
Alt kan ske endnu
Det er egentlig meget enkelt. Taber vi mod Randers i morgen og mod FC Nordsjælland i næste uge. Så ligger vi på sidstepladsen efter de første to kampe.
Vinder vi derimod de første 2 kampe. FCM besejre BIF eller de får uafgjort og både BIF og FCM taber point i runde 2. Så står vi efter 2 runder med 5 point op til førstepladsen og kan afgøre guldet i de indbyrdes kampe.
Vi møder så Brøndby i runde 3 hvor vi kan forkorte afstanden til 2 point.
Alt kan ske endnu
Success is temporary loyalty is forever
PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
søn 4. apr 2021
Der ligger vel også noget i det med, vi ikke skal takke andre for at resultaterne går vores vej da vi jo selv bør være gode nok til at få succes upåagtet hvad vores rivaler gør godt, eller fejler med. Jeg er godt med på hvad dickos mener, og var også med siden det hele startede med FCK hvor det nogen (mange) gange var l*rt. Men synes ikke personligt vi skal takke andre hold for noget som helst selvom vi kan bruge al den hjælp vi kan få lige pt. Vi skal sgu kunne klare det selv. Dickos, håber du ved hvad jeg mener. :)
søn 4. apr 2021
Mon ikke et mesterskab kræver 25 af 30 point - og selv med 25 point, vil man være afhængig af at både FCM og BIF falder i niveau
søn 4. apr 2021
Jeg hører mere PC´s udtalelse som et tegn på, at vi aldrig skal stille os tilfredse med andet end guld.
Hvilket jo altid har været FCKs mindset stort set siden årtusindskiftet. Lægger sgu ikke meget i den udtalelse. Det er dog rigtigt at der naturligvis er forskel på at blive nummer 2 eller nummer 6... også for FCK.
Vi går efter at vinde hver eneste kamp og hver sæsonstart starter med målsætningen om at blive mestre. At Thorup kommer ind efter en dårlig sæsonstart og groft sagt siger "vi prøver at vinde hver kamp, men bliver nok ikke mestre i år" skal han sgu ikke høre for. Han skal høre for hvis han ikke lykkedes med at blive forårets hold. Det havde han forudsætningerne for efter vinterpausen.
Nu vi er i gang med landsholdsanalogier så går landsholdet også ud til hver en kamp med målsætningen om at vinde og der er en hvis grad af skuffelse hver gang vi ikke vinder. Det betyder dog ikke at alle spillere stopper deres karriere hvis vi til sommer bliver 2´er i EM-gruppen og ryger ud til et senere finalehold a la VM ´18.
Der er målsætningen for den korte fremtid som altid skal være det maksimalt opnåelige. Og så er der målsætningen over en 5-årig periode samt diverse eftervurderinger der ikke skal være det maksimalt opnåelige.
søn 4. apr 2021
Med det spil vi leverer i øjeblikket, så skal vi have alt den hjælp, som vi kan komme til at få. Vi kan, som det ser ud i øjeblikket, jo ikke klare tingene selv. Selv når vi får gaver af de andre hold, så taber vi til Randers.
søn 4. apr 2021
Jeg er enig i, at vi som udgangspunkt skal være gode nok til selv at afgøre, hvor mesterskabet lander, men det er da noget forbandet vrøvl, at man ikke kan glæde sig når tingene flasker sig fordelagtigt for ens hold. Du glæder dig da også over en stimulus check på 5000 kr, selvom du som udgangspunkt gerne vil forsørge dig selv.
man 5. apr 2021
Jeg er enig i, at vi som udgangspunkt skal være gode nok til selv at afgøre, hvor mesterskabet lander
Især en sæson som den her, hvor et middelmådigt BIF hold kan ligge nr 1. Vi er desværre bare ikke bedre selv for tiden, men det er kun vores egen skyld vi ikke er med i mesterskabskampen længere. Det ender sku nok med en plat 3. plads istedet. Vil dog ikke give hele skylden til Thorup, da han jo overtog Ståles rod, men det skal blive bedre hurtigt til næste sæson, ellers begynder jeg også at tvivle på Thorup
Superliga og FCK fan
man 5. apr 2021
Rigtig meget skal også falde tilbage på Thorup allerede nu. Han stiller ikke det bedste og mest dynamiske hold. Særligt Fischer og midtstopperparret har fået alt, alt, alt for mange chancer.
1 clean sheet i 13 kampe for Nelsson og Zanka sammen.
1 clean sheet i 13 kampe for Nelsson og Zanka sammen.
Det er aldrig en skam at tabe til et bedre hold. At man så er havnet i en situation, hvor FCK ikke bare over en enkelt kamp, men generelt, er et dårligere hold end AGF - ja, det kan man så drøfte i et fanforum på bold.dk