Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg har i mit indlæg anerkendt, at ToJ kan bruges til noget, men jeg vil ikke gå med til, at det fortæller sandheden om, at vi burde have ligget højere.
Vi har keglet rundt og givet nemme/håbløse
mål væk, og vi kan ikke sætte os kontinuerligt på kampene.
Forskellen på kampen forleden og resten af sæsonen er vel karikeret, at Randers ikke scorer på den kæmpechance, som de fik til sidst.

Når begrebet patetisk så også anvendes om andre holds spillestil, er det svært for mig at se, at det er andet end snak som folk der har tabt kan klynge sig til. Og det er lidt en klassiker, når man ikke kan vinde selv, at så taler man bare om, at de andre vinder med primitiv bold.
Brøndbyfans gjorde det i de for dem sorte år for ikke så længe siden, og jeg har ladet mig fortælle, at det også i i hvert fald en periode var retorikken, da FCK ikke vandt i 90erne (hvor jeg ikke fulgte med i fodbold, så jeg var der ikke selv til at opleve det).


Jeg tror jeg havde ca samme holdning til expected goals, fokus på præstationer og generel newspeak i fodbold, indtil FCM hold fast i det gennem en krise og kom ud på den anden side som det (nationalt, og snævert) bedste hold i Danmark over en periode på nu snart 5 år, på trods af, at de har et helt andet sæt muskler at spille med en deres vigtigste konkurrent.
Man kan godt bruge det til at tude med, men man kan også bruge det til at nuancere det meget firkantede fanperspektiv der kun ser titler og sejre som noget væsentligt.
Men jeg ville stadig finde det rigtig ufedt, hvis vi greb kampene an som feks AGF gør det, når vi spiller superliga. Det er derfor det er så vigtigt vi finder et system der både virker med og uden bold, som Ståles gjorde over flere omgange da vi var bedst - og det var også derfor forklaringen om "verdens sværeste 442" ikke var helt ude i hampen.

Det betyder ikke, at vi ikke kan stå dybere mod Brøndby, eller at vi ikke kan sætte Stage til at følge Lindstrøm eller alt muligt andet, men sådan overordnet vil jeg helst se vi dominerer kampe, også med bolden, da jeg er helt sikker på det er sådan vi vinder mest.


Specielt det sidste er væsentligt. Der skal ganske enkelt praktiseres en taktik, der er tilpas fleksibel til, at man kan ændre på centrale roller, uden at det hele falder sammen. Vi så det også i FCK-prime under Ståle Solbakken, hvor, når klubberne gik all-in på 10´ern og havde succes med spillet i mellem kæderne, så faldt "verdens sværeste 442" sammen. Lige på stående, så tror jeg, at Mikkel Rygaard eks. ser/så FCK som lidt af en ønskemodstander. Selv Thomas Delaney kunne ikke håndtere ham.
København.
Ja jo måske. Jeg synes Ståles tilgang var så forskellig fra Europa til superligaen ift afstand mellem kæder og hvor mange der deltog offensivt, at det ikke nødvendigvis var systemets skyld vi ikke kunne håndtere Rygaard. Det handlede mere om, at vi ikke pakkede kæderne så tæt i suppen som internationalt.

Det ændrer selvfølgelig ikke på, at systemet skal være stærkt nok til at være fleksibelt - eller at det slet ikke ser sådan ud endnu, iøvrigt.
@Svoger

Prøv at tage et kig på tråden hvor PC nævner at vi skal have mere end 100mil.

Der er så mange idioter der bruger FCKs placering som et argument for at han ikke er det værd og at P. Mortensen og Uhre er bedre osv og burde have kommet på landsholdet i stedet for.

Der er en grund til at FCK og FC Nordsjælland sælger spillere for så mange penge og det er ikke ligefrem positionen i ligaen der gør det for FC Nordsjælland.

En af grundende er at vi begge er et boldbesiddende hold. Spillerne udvikler sig mere og bliver bedre ved at have bolden. Det er argumentet taget fra FC Nordsjælland om hvorfor de spiller offensivt med meget boldbesiddelse.

En spiller skal kunne mange mange flere kvaliteter for at kunne spille på et hold med boldbesiddelse.

I har nok ret I at Brøndby vælger at spille på den måde fordi, de simpelthen ikke har kvaliteten i deres spillere til at spille med en anden taktik.

Det er også en af årsagerne til at Brøndby ikke får mange penge for deres salg. De vil se at Uhre har scoret mål på kontra angreb og dybdeløb. I en bedre liga hvor forsvars standarden er langt bedre end den Danske liga. Der er de angriber kvaliteter alene ikke nok.

Jeg bliver sur når jeg læser nogle af de ting brugere fra andre klubber skriver. De tror bare fordi en spiller har scoret flere mål så er han langt bedre. De kigger slet ikke på de andre facetter i spillet. Her er Wind guld værd.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
“Ja, ja, men det er har vi jo snakket om så længer. Vi mangler jo… Vi er blevet kritiseret for at lukke for mange mål ind, og vi har produceret noget offensivt, men alle vil gerne have Wilczek, og han kan også noget og hvordan får man den løst? Jeg synes jo han viste i dag sit værd, fordi han spiller godt, og han scorer det mål. Det var ærgerligt han løb tør for kræfter, men det er jo sådan det er. Han har jo vist, at han i dag har holdt nogle rigtig skarpe folk ude på bænken, som iøvrigt også kom ind og havde en chance. Daramy kunne jo have scoret til 3-1, så kunne han være blevet matchvinder på den måde også,” sagte Thorup."

Fra interviewet med Copenhagen Sundays.

Er der bare mig, eller har FCK et generelt problem med at dø tidligt i kampene? Jeg synes tit, at vi ser spillere halse efter bare 45 minutter. Jeg køber, at Jonas Wind og Carlos Zeca var trætte efter landskampspausen, men jeg fatter ingenting af, at Viktor Fischer, Lukas Lerager mfl. så trætte ud efter pausen. Og jeg er som sagt af den opfattelse, at det er generelt, at spillerne i FCK ser tunge ud meget hurtigt. Nogle vil argumentere for, at det er fra første fløjt.
København.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er ikke bare dig Schelden. Jeg synes det er en stigende tendens de sidste 3-4-5-6 sæsoner. Vi har ofte færre højintense aktioner end mange af vores modstandere. Det er ret bekymrende når hyppigheden af lige netop de aktioner er de væsentligste forskelle på gode og dårlige ligaer. Det kan ses i resultaterne og det vil også på et tidspunkt kunne aflæses i vores salgspriser.
Sådan stort set siden kiropraktor Cosgrave bro-trænede Bashkim til at ligne en wrestler og ikke en fodboldspiller, synes jeg vi løbende har talt om at vi ikke har det rette fysiske overskud i mange kampe.
https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/eksperter-disse-spillere-skal-vaek-fra-fck

Eksperterne mener vi skal af med 10 spillere. 9 spillere skal helt væk fra klubben og Kaufmann skal lejes ud.

De vil egentlig også af med Pep Biel og Victor Fischer så det kommer op på 12 spillere. Men de kan ikke afskrive for mange spille uden at få penge for dem og de mener at vi ikke kan få penge for Victor Fischer og Pep Biel fordi de har leveret elendigt.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
@plankeværket @Schelden


Det er ikke bare dig Schelden. Jeg synes det er en stigende tendens de sidste 3-4-5-6 sæsoner. Vi har ofte færre højintense aktioner end mange af vores modstandere


Dette bliver også understreget af statistikker på højintense løb, sprint og total antal løbet meter. Vi ligger ekstremt ringe, ikke bare i forhold til vores nærmeste konkurrenter, men generelt i ligaen.

Så hvis man sidder med fornemmelse af at vi nemt bliver overløbet af selv middelmodige hold eller går død tidligt død i slutningen af anden halvleg, så er dette dokumenteret. Jeg undrer at vi ikke har været i stand til at ændre dette i denne sæson.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Det er sådan en ting, jeg ikke fatter vi kan sidde som fans og se, over en årrække, uden at der reageres fra klubben. De kan jo for helvede også se det.
Der blev jo startet en proces med en evaluering sidste år, som bl.a. ledte frem til Exit Storskov. Men det kom ret sent og det har indtil videre ikke rigtig rykket noget.
Batman Close. London W12.
Annonce