Snak

Mere indhold efter annoncen
@kasperiano

Jeg tror du får ret ift. opstilling, men det må også betyde, at vi vælger at spille kampen på egne præmisser og ikke gør som AGF og FCM gjorde. Jeg forventer også at den offensiv, som spillede mod Randers, vil kunne gøre ondt på et til tider tungt Brøndbyforsvar. En lille del af mig håber dog alligevel på at se, et mere kynisk og resultatorienteriet hold, hvor vi benytter os af fysisk stærkere og hurtigere offensivspillere, som jeg tror, Brøndby ville have svært ved at håndtere.

Edit: en hurtigere offensiv, som ville tillade os at stå dybere, og dermed tvinge Brøndby til det de er dårligst til, men samtidig en offensiv, som ville være en trussel hver gang Brøndby mistede bolden.
Edit: en hurtigere offensiv, som ville tillade os at stå dybere, og dermed tvinge Brøndby til det de er dårligst til, men samtidig en offensiv, som ville være en trussel hver gang Brøndby mistede bolden.


Vi skal ikke stå dybere når vi har bolden. Bartolec mistede bolden på egen banehalvdel sidste gang da vi spillede bolden rundt i forsvaret.

Vi skal stå meget længere fremme. Hvis vi skal miste bolden så er det bedst at vi mister den på Brøndbys bane halvdel.
______________________________________________________

Man har jo set Brøndby gøre når de giver bolden op og så sparke den ud til indkast tæt på modstanderens hjørneflag. De vil måske sige at de starter med en lang aflevering til deres back og nogle gange når backen bolden.

Men Brøndby elsker at det er modstanderen der har bolden. Helst at de har den lavt på egen banehalvdel. Så presser de hårdt på.

Det FCM gjorde var at stå dybt uden at have bolden og det gjorde det svært for Brøndby. Da FCM så fik bolden så skød de en lang bold op til Kaba. De turde ikke at spille de små afleveringer for de vidste at hvis Brøndby opsnappede en kort aflevering kunne det blive farligt.

Men jeg vil ikke have at vi gør det på den måde. Vi skal spille højt på Brøndbys banehalvdel og når vi så mister bolden så er det Nelsson og Boilesens job at kunne løbe op med Uhre og co.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Jeg er ligesom flere andre herinde, næsten totalt sikker på at vi stiller med det samme hold som sidst. Det bør vi også gøre - fordi: tillid. Det betyder meget. På den måde er det også meget svært at se Zanka starte inde, hvilket vel nærmest er dødsstødet til at forlænge hans aftale. Det vil nok også være et hårdt slag for ham, ikke at starte inde mod bif. Han elsker jo de kampe. Ærgeligt at han ikke har været bedre, men det har også været en lidt vild periode for ham - han er jo en Ståle-classic og det kunne være interessant at høre hvad han egentlig synes om alt det hurlumhej der har været i klubben. Spørgsmålet er så om han overhovedet kommer tilbage igen - hvis han gør, hvilket jeg tvivler på, så bliver det nok kun hvis (når) Delaney også tager retur.

Der har været en positiv buzz omkring Kamil på det seneste og han virker tændt og sulten. Det er oplagt at starte med ham inde - og jeg kunne også sagtens finde på at oddse på at han scorer i den kamp. Jeg synes iøvrigt at vi skal starte med Fischer igen - han har spillet mange af den slags kampe og har god portion rutine. Han kan sagtens lave en god aktion der kan ligge op til et mål, og han er dygtig til at få straffe. Jeg vil også foretrække at have Daramy som joker i den kamp. Han er perfekt at smide ind senere i kampen når de andre er lidt møre - så kan han virkelig skade bif med sin fart.
Da F.C. København tirsdag aften vandt over Galatasaray S.K. i UEFA Champions League og samtidig kvalificerede sig til 1/8-dels finalen i UEFA Champions League, forventer PARKEN Sport & Entertainment A/S nu et resultat før skat på 430 til 445 mio.kr
Bjelland er ikke gammel FCK spiller. Kvist var virkelig god i et par sæsoner og jeg er heller ikke bange for Ankersen.
PC sagde det meget fint, "man skal ikke gentage en succes" er et fint mindsæt at have så man husker at bedømme spilleren på ny. Det glemte Ståle nok lidt, men Ståle forlængede altså også med Mudrazija:-)
PC afviste iøvrigt meget kategorisk at man kunne diskvalificere spillere på baggrund af feks nationalitet, selvom nationalitet betyder noget. Jeg tænker det samme gælder med gamle spillere.
@Planleværket

Det var også derfor, jeg skrev tidligere FCK spillere + Bjelland. Ja, Kvist var virkelig god et par sæsoner, men Ståle har alligevel udtalt, at han gav ham en længere kontrakt, end han vidste, at han kunne fuldføre på ordentlig vis.

Jeg er bange for Ankersen. Jeg er bange for, om han er god nok, hvis farten eller motoren i ham sættes ud af drift. I så fald kan vi hænge på ham og hans løn i 3 år. Det scenarie skal vi væk fra, så vi kan regulere lønnen alt efter, hvad de er værd.

Du har ret - Ståle forlængede også med Mudrazija, men han kunne potentielt også tjene pengene hjem igen. De gamle spillere kan ikke sælges.

Det virker for mig underligt, at vi forlængede med tre store talenter - Højlund, Victor Kristiansen og Valdemar Lund - i december måned, men de fik "kun" kontrakt til 23. Det er spillere, der er i truppen på en lav løn og dermed også med lav økonomisk risiko. De får så muligheden for, men det er jo ikke sikkert, de gør det, at forlade klubben gratis efter kort tid. Hvis vi istedet skal forlænge med dem, så skal de have en betragtelig lønstigning, hvis de slår til. Det havde vi jo ikke været tvunget til, hvis kontrakten var længere. De gamle spillere kommer derimod tilbage på kontrakter, der han en høj økonomisk risiko, hvis de ikke slår til, bliver skadede etc. De er umulige at sælge igen, og skulle de falde i niveau, kan vi ikke tale dem ned i løn, fordi de i så fald vil sige "Glem det. Jeg har to år endnu."

Vil de tidligere FCK spillere, der er 30+ tilbage til os, så skal en dør stå på klem, men de skal gøre det med følelserne. Langt de fleste har tjent en masse penge, og elsker de klubben, må de også være villige til at se på kontrakten løbende. Som N´Doye og Ragnar eksempelvis <3 Det kan ikke passe at spillere, der er født og opvokset i klubben, skal være mere grådige og have mindre klubfølelse.
Det er aldrig en skam at tabe til et bedre hold. At man så er havnet i en situation, hvor FCK ikke bare over en enkelt kamp, men generelt, er et dårligere hold end AGF - ja, det kan man så drøfte i et fanforum på bold.dk
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Bjelland har 344 professionelle kampe på sit CV.

Han har været skadet i 675 dage i sin karriere fordelt på mange forskellige skader. Han har været ude i et helt år i Brentford med en knæskade.

Når man tæller sammen de antal kampe han har misset i FC Nordsjælland, Twente, Brentford og FCK så har han misset +100 kampe.

Jeg nævner det igen. 344 professionelle kampe. Han er 32 år.

Tilsammenlignimg har Victor Nelsson 177 professionelle kampe og han er altså kun 22 år.

En endnu mere skadet spiller, Nicolai Boilesen har 191 professionelle kampe og han er 29 år.

Rasmus Falk der er 29 år og er 3.5 år yngre end Andreas Bjelland har 351 kampe. Altså flere kampe end Bjelland.
______________________________________________________

Det har altid gået mig på når Ståle henter multi skadet spillere og siger der kommer meget god erfaring tilbage til klubben.

Det samme med kommentatorerne, når de siger ting som: Ej hvor er han god, her viser han sin erfaring.

Der spillere til U21 EM der har spillet flere professionelle kampe end de skadede spillere......

Vi er så afhængig af Boilesen og det er et kæmpe problem når han er skadet så ofte. Hele slutspillet kan falde sammen hvis han bliver skadet igen.
Vi bliver nødt til at hente en CB med en venstrefod ind til sommer.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
@Nande

Fine pointer! De spillere kan godt være FCK-spillere, men ikke på højrisiko kontrakter med en kæmpe løn og 4-5 år.
Det er aldrig en skam at tabe til et bedre hold. At man så er havnet i en situation, hvor FCK ikke bare over en enkelt kamp, men generelt, er et dårligere hold end AGF - ja, det kan man så drøfte i et fanforum på bold.dk
Højlund, Victor Kristiansen og Valdemar Lund - i december måned, men de fik "kun" kontrakt til 23.


Jeg er ret sikker på, at det i Danmark kun er lovligt at binde ungdomsspillere under 18 3 år ad gangen. Og dermed årsagen til at de i 2020 fik en kontrakt til 2023. Højlund kan man fx så skrive en ny kontrakt til 2024 i år. VK, som er fyldt 18 må man nu skrive 5 år, som alle andre.
@stokholmeren

Point taken. Jeg synes dog alligevel, at man så skulle have ventet et par dage med VK, når hans kontrakt blev lavet i december, og han fyldte 18 d. 16. December. 5 år ville jeg glæde mig over nu.

Er vi ellers enige om kontrakterne ift. de gamle spillere?
Det er aldrig en skam at tabe til et bedre hold. At man så er havnet i en situation, hvor FCK ikke bare over en enkelt kamp, men generelt, er et dårligere hold end AGF - ja, det kan man så drøfte i et fanforum på bold.dk
Er vi ellers enige om kontrakterne ift. de gamle spillere?


Fuldstændigt enige. Der har de seneste år været en helt sindssyg omgang med lange kontrakter til spillere, som i forvejen var skadesplaget eller som var på vej ned. Det bliver der forhåbenligt sat en stopper for nu.
Annonce