Jeg er chokeret over, hvor lidt nuancerede mange herinde er i forhold til bedømmelsen og vurderingen af Thorup. Det er godt nok en synd og skam, fordi han har virkelig gjort gode ting for holdet. Hele holdet var tydeligt blottet for selvtillid, hvilket de også gav udtryk for i diverse medier, herunder Falk og Boilesen. Thorup har formået at samle truppen og skabe én enhed, som kæmper for hinanden og for klubben. Ydermere har holdet gentagende gange vist fantastisk spil i offensiven, med afsæt i en offensiv frihed der aldrig har fundet sted under Ståles regime.
Ydermere har flere herinde påpeget gentagende gange, at de enkelte kampes målcifre ofte har været imod FCK mange gange, hvis man kigger på xG osv.
Jeg kan ikke forstå, hvorfor Thorups skal blames for, at der har været individuelle hjerneblødninger som har resulteret i, at modstanderen efterfølgende har scoret et mål.
Jeg kan heller ikke forstå, at Thorup skal kritiseres for, at holdet bliver "træt" efter 60 minutter, og at det nok skyldes "høj intensitet" i træningen. Først og fremmest er det jo ikke alle spillere der bliver trætte efter 60-70 minutter, igår var det Fischer, og han var den spiller på banen, som havde løbet flest meter af samtlige spillere i første halvleg, så vidt jeg husker.
Andre observationer fra kampen er, at jeg synes defensiven så bundsolid ud næsten samtlige aspekter af kampen, og det mål Brøndby får finder udelukkende sted, fordi Boilesen får bolden forlænget på en uheldig måde. Boilesen spillede i øvrigt en fantastisk kamp.
Ankersen og Lerager skuffede mig fælt, især sidstnævnte, som var mildest talt elendig i pasningsspillet. Jeg synes Thorup skulle overveje, at give Lerager en pause og give Stage chancen, eftersom jeg synes han har performet rigtig fint, når han har fået spilletid på sidste.
Men drenge for fanden. Vi slog Brøndby 3-1!!! Lad os nyde det og være glade.
FORZA FC