Snak

Mere indhold efter annoncen
Resultatet var ikke så heldigt, men i det mindste spillede vi godt.

Hvis ikke vejret havde været dårligt, vi havde så mange skader, vejlefjordbroen var lukket og Atiba blev snydt for et klart straffe, havde vi da vundet en stensikker 2-1 sejr.

Hvorfor er folk så sure?


Jeg håber så inderligt, at du er ironisk.
In a controversy the instant we feel anger we have already ceased striving for the truth, and have begun striving for ourselves.
@BB

Funny guy...

O-man, jeg har nemlig ogsaa lagt maerke til at vi ikke er farlige paa standardsituationer mere (dog var der en god indoevet detalje i gaar). Men den tid hvor man ved 0-0 kunne glaede sig ifm. hjoerne er forbi...Det skyldes vel ogsaa daarlige indlaeg?
Wives, be subject to your own husbands, as to the Lord.
Ja, det var da imponerende at de kunne spille OK i næsten en halvleg. Det skal de da roses for. Det er da helt i orden at slå op i banen når modstanderen begynder at fighte. Det mangler da bare.

Nej, BB. Hjørnesparkene lå ofte rigtigt godt. Men vores farlighed på hjørnespark er et minde fra Gravgaards storhedstid. Måske kan Larsson komme frem til noget. Han virker rimeligt meget med power.
Jeg håber så inderligt, at du er ironisk.


Du kan i den grad regne med jeg var ironisk.

Jeg er sikker på Ståles pointe om at det tager tid at spille et hold sammen ikke er taget ud af den blå luft – naturligvis gør det det.
Der er bare også mange andre ting i det.
For man har ganske rigtigt fået en masse nye spiller. De er som sådan udmærkede spillere, men det virker som om langt de fleste lige ligger lidt under niveauet på spillerne fra CL sæsonen. Når det er tilfældet over en bred kam, så går det naturligvis ud over hele holdets niveau. Grundmaterialet er stadig godt sammenlignet med de andre superligaklubber, men det er ikke hvad det var for to år siden.

Desuden mangler der nogle ledere og ”kulturbærere”. Alle hold har brug for nogle spillere der har overskud og som ”er” holdet. JC er vel det nærmeste vi kommer sådan en, men han står altså helt nede i den ene ende og er formentlig på vej væk. Derudover er der måske Gronk, der går og har det skidt langt væk fra banen, Nicklas der også er langt væk og Laursen, der måske er den af dem der har mest ledermentalitet, men blot er hentet for et halvt år siden, konstant er skadet og når han er tilbage ikke har overskud.

De to sidste der kan have denne rolle er Kvist og Hjalte – altså to spillere de fleste af os ikke ser på banen samtidig. Den ene er samtidig ganske ung og den anden virker lidt som en enspænder.

...men her ligger også problemet. For vi vil jo alle have en ny central midtbaneleder som Quick Fix.
Det betyder så at vi får endnu en ny mand ind, ligesom vi har endnu mindre plads til en ”kulturbærer”. Er det løsningen at skifre på en så central plads nu, eller skal vi bygge op om det vi har og få det til at fungere før vi ”finpudser”?
Svaret afhænger vel af, om man tror på at det vi har vil komme til at fungere. Hvad er tilliden til Würtz? Tror man på han kommer tilbage i efteråret og viser niveau eller er skaden bare endnu en forhindring i at sælge ham igen?

Mange spørgsmål, men situationen er i mine øjne heller ikke så simpel endda. Øv.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Det er paradoksalt vi ikke længere kan noget på standardsituationer (hvad er det lige for et ord egentlig?), samtidig med SønderjydskE scorer mod os på en.

Jeg finder stadig situationen komisk, da jeg ikke kan finde ud af hvornår der er frispark for screening af målmanden, og hvornår der ikke er. Men jeg synes nu det fint nok målmændende ikke beskyttes som var de lavet af glas - bare fordi der er lidt kamp om bolden i det lille felt.


At Larsson skulle blive sådan en er vidst tvivlsomt, hans scoringssnit var vidst ikke for godt i hans svenske klub, selvom han virker hovedsstødsstærk.

Lige omkring Gravgaard tiden. Det sidste hele år (hvis ikke mere), havde modstanderen jo luret vi skød efter Gravgaard, og placerede to-tre mand til at dække ham. Og så var vi ineffektive igen.
Mackan bød ind med lidt også, men generelt er de spillere væk.
Og jeg kan stadig huske tiden hvor vi var elendige på dødbolde, og især inkasserede for mange mål mod os på lortet.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
At Larsson skulle blive sådan en er vidst tvivlsomt, hans scoringssnit var vidst ikke for godt i hans svenske klub, selvom han virker hovedsstødsstærk.


Larsson: 6 mål i 76 kampe for Halmstad
Gravgaard: 6 mål i 79 kampe for FCK

(kilde: wikipedia)
Var Gravgaards hovede ikke primært beregnet til assist ved standardsituationerne?
Kosovo je Srbija
Godt ord igen, lige med Gravgaard var "guldet" selvfølgelig også at han lagde bolden videre, og anden scorede. Måske kan Larsson overtage, men vi mangler spilleren der står klar til at score...

Desuden synes jeg indtil videre Zanka har set farligere ud end Larsson i de her situationer.


Men lad os da håbe, det ser bare rigtig rigtig sløjt ud for tiden.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Hvis Laursen skal rende rundt at være mere eller mindre konstant skadet på sine gamle dage, mangler vi så også en midterforsvarer. Bo Svensson kunne være en løsning, da han med sin fortid kan falde relativt hurtigt ind - måske ikke den bedste langsigtede løsning, men med købet af Larsson og forlængelsen med Zanka er der vel heller ikke det der er nødvendigt.

På midtbanen så jeg gerne Atiba og Hjalte blive skudt af, Så har vi Würtz, Christensen og Kvist til den centrale, sammen med en ny mand. Selvom det betyder endnu en ny spiller til at skabe forviring, tror jeg ikke det er til at komme udenom. Så har vi Santin, Gronk og Sionko til kanterne - det ser også ud til at Christensen vil blive brugt der.
Kvist kan jo også spille alle steder, men han ender jo sikkert i midterforsvaret, fordi Laursen er skadet, vi ikke får en ny mand dernede og en af de to andre vil vel også til tider være skadet.

Hvis santin skal benyttes på kanten, har vi stadig kun 3 angribere - her vil jeg naturligvis gerne have en superbomber i sin bedste alder, men mindre kan også gøre det, hvis bare vi får forstærkninger i de andre afdelinger. Men en mere fysisk og hovedstødsstærk provil ønskes.

...men lige nu har jeg bare brug for et godt rygte.......bare et eller andet.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
...men lige nu har jeg bare brug for et godt rygte.......bare et eller andet.


Du tror da ikke for alvor at der bliver købt mere ind her til sommer, vel??
Annonce