Snak

Mere indhold efter annoncen
Egentlig ved jeg ikke om jeg skal være glad eller mindre skuffet over dagens kamp. Først det positive: vi skaber mange chancer i første halvleg, men igen igen, udnytter vi dem ikke. Baroni´s spil i år overrasker mig ligeledes positivt. Ziegler og Stoch´s samarbejde på venstre kanten fungerede upåklageligt.

Det negative: vi giver for mange chancer væk, selv til rækkens bundprop. Hvis vi gør det samme på 6S taber vi, ingen tvivl der. Vi mangeler en angriber. Det bliver tydeligt for hver kamp vi spiller. Alex spiller heller ikke så godt i år som tidligere. Den store skuffelse for mig er Gökhan. Han er ikke i nærheden af de sidste par års styrke. Mange af Ankaragücü´s chancer kom fra hans kant, og målet til 1-1 ligeså.

Jeg håber at spillerne kan koncentrere sig til kampen på onsdag, selvom det godt kan være svært med alt det der bliver snakket i øjeblikket.
Fenerbahce
@Ildsjælen kan kun være enig med dig især GG77 er bare nede iøjeblikket .s
det gode mod gs kampen er at de ikke har nogle kant spiller der er gode, men jeg tror det er vores venstre side der kommer til at arbejde rigtig meget, Ziegler, Stoch, Caner/Ugur... og vores angribere er bare elendige
Jeg har et eller andet sted forståelse for, hvis man som offensiv hold ikke prioriterer forsvaret så meget. Men det må bare ikke være så ringe. De står jo og sover ved Ankaragücüs to mål. Vi skal være glade for, at de ikke var skarpere.

Men dejligt at se, at vi stadig kan score udefra. Jeg har savnet det lidt, efter Deivid forlod os. Det var nogle flotte kasser, som Stoch og Baroni smækkede ind. Især Stoch får tanket op på noget selvtillid, det har han brug for. Han har ikke været alt for heldig på det sidste.

Jeg tror, kampen mod Gala bliver en helt anden. Spillerne kender jo godt til vigtigheden af den - det er jo en af årets vigtigste kampe. De ved jo godt, de ikke kan tillade sig samme slappe holdning som i gårsdagens kamp.
HEP DESTEK TAM DESTEK
Jeg giver dig ret i, at motivations-niveauet for 6s kampen bliver helt anderledes. Jeg er dog bange for, at holdets generelle niveau ikke er tilstrækkeligt. Sidste år havde vi jo flere spillere som havde et højere bundniveau. Her kan nævnes Santos, Lugano og Niang med flere.

Lidt off topic. Er det bare mig, eller er i andre heller ikke lige så spændte til derbi, som jeg er ?
Alt det lort vi har været igennem de sidste 5. måneder har været med til at ødelægge min fodbold entusiasme helt vildt meget.
Fenerbahce
Nej, det er ikke kun dig. Jeg har i det hele taget ikke fulgt voldsomt meget med siden sæsonstart. Mest på grund af vi har fået så mange mandagskampe, hvor det er lidt svært for mig at se dem. Men det, og så hele usikkerheden omkring situationen, har bestemt også lagt en dæmper på min entusiasme.
HEP DESTEK TAM DESTEK
Mere indhold efter annoncen
Annonce
jeg er også med i gruppen... vil dårlig nok råbe af glæde når der bliver scoret... selv under bjk kampen var det hvad tilskuerne gjorde i starten af kampen jeg kom op og køre af... men lad os se hvilken rolle GG77 for, om hans dårlige spil hjælper gs eller han tager sig sammen den kamp... stoch, alex og emre bliver de vigtigste spillere for os
Jeg er også med i gruppen... tyrkisk fodbold er ikke ligeså sjovt mere.
Så er det i aften, det sker. Et af verdens mest intense lokalbrag. Normalt har vi et psykologisk overtag i ærkerivalerne, men jeg tror aftenens kamp bliver særlig svær. Vi kommer til at stille med et amputeret hold, hvis selvtillid har lidt et alvorligt knæk over de sidste par måneder. Og ikke nok med det, vores spillere kommer til at stå overfor et formstærkt hold, som i modsætning til sidste år, har en rigtig træner, der rent faktisk ved hvad han gør.

Bilica vil erstatte Bekir i startopstillingen, hvilket betyder at Aykut Kocaman må bænke en anden udlænding. Jeg har læst, at det skulle være Stoch på trods af hans gode takter. Jeg håber mere, det bliver Bienvenu. Selv en dårlig Semih kan gøre mere skade på modstanderne, når han har Alex og Stoch i ryggen. Derudover har Baronis opadgående kruve imponeret mig meget, og jeg tror, han kommer til at blive en nøglespiller i aften.

Selvom det på papir ser ud til, at Gala er favoritter, så er intet afgjort på forhånd. Det er netop i disse kampe, at vi er mest koncentrerede og spiller vores bedste spil. Selv med et amputeret hold, kommer vi til at give dem kamp til stregen. Vi må huske, at selvom vores spillere er tydeligt mærkede af usikkerheden omkring matchfixing-sagen, så er det dog alligevel lykkes os at sætte os på førstepladsen.
HEP DESTEK TAM DESTEK
Jeg må ærligt indrømme at jeg ikke har de store forventninger til aftens kamp. Vi virker bare ikke til at have det nødvendige overskud til sådan en kamp. Gs er efter min mening favoritter til aftens kamp. Jeg vil personligt være tilfreds med en uafgjort.

Hvis nogen skulle være interesserede skulle startopstillingen til dagens kamp være således:
Volkan, Orhan, Bilica, Yobo, Ziegler, Gökhan, Emre, Alex, Cristian, Caner, Bienvenu.

Hvis det er rigtigt, så glæder jeg mig til at se, hvordan Orhan og Gökhan kommer til at klare sig på højrekanten. Denne konstellation på højrekanten har været prøvet før med begrænset succes.
Fenerbahce
Holdet bliver alligevel ikke som jeg skrev. Vi stiller med følgende opstilling
Volkan, Gökhan, Yobo, Bilica, Ziegler, Baroni, Selcuk, Emre, Caner, Alex og til sidst Bienvenue.

Jeg havde håbet på, at Stoch ville starte inde, men mon ikke han kommer ind de sidste 20. min
Fenerbahce
Annonce