Snak

Mere indhold efter annoncen
Som det seneste skud på stammen rapporterer Sky Sport Italia, at der er tale om et lån til en værdi af €1-1.5m samt en købsoption på €6-7m.

Spørgsmålet er så, om der er tale om en tvunget købsoption, eller om Galatasaray igen har valgfrihed.
Jeg tror at Galatasaray igen har valgfrihed. Såvidt jeg har hørt, har vi lejet ham for 1.5 mio. euro med en forkøbsret på 5.5 mio. euro. Det er en god handel fra vores side af :)
Det er lettere at få en kamel over en grøft end at få en tåbe til at lytte til fornuft
Valgfri, på hjemmesiden står der at handlen er gået igang og at hvis transferen bliver gennemgået er det en ´´midlertidig´´ transfer altså leje.
Sygt. Alt det postyr - og så ender det med en lejeaftale 3 uger før transfervinduet lukker..typisk GS bestyrelse.

Er sgu glad for at det endte med en lejeaftale og vi ikke smed alle de penge afsted til Juve. Jeg må ærligt indrømme, at jeg helst havde set en anden spiller på den plads - men håber sgu han kommer til at bidrage fodboldmæssigt og ikke med tribuneshow. Næste sæson bliver på ingen måde som forrige - det bliver pisse hårdt i år. Vi har ihvertfald en bred trup nu :)

Forresten - hvilken kanal viser Fiorentina kampen?? Er det göt d-smart?? :)
@Cekim
Synes du da, at Melo ikke leverede forrige sæson siden du ønskede en anden spiller på den position? I mine øjne er han en af de bedste defensive midtbanespillere som vi nogensinde har haft og han er en af de bedste spillere i ligaen lige nu, hvis ikke den bedste. Synes ikke at vi kan stille os utilfredse med ham, da vi vil have svært ved at finde en god erstatning.

Ja, kampen kommer vist på D-smart :)
Det er lettere at få en kamel over en grøft end at få en tåbe til at lytte til fornuft
Mere indhold efter annoncen
Annonce
CoolBurak@
Synes absolut at Melo havde stor indflydelse på vores mesterskab - ingen tvivl om det. Men hvis ikke, at det var for hans tribune- og pitbullshow havde folk ikke trippet så meget over hans transfer. Jeg mener absolut at vi kunne finde en god erstatning (hvis ikke bedre)...sanki piyasada bi Melo var?? Men det er selvfølgelig min mening. I øvrigt tør bestyrelsen næppe at give slip på ham - specielt ikke efter fansenes reaktion da man i sin tid solgte Keita :)

Anyways, håber selvfølgelig at han gør det godt, men tror vi havde brændt fingrene ved at have smidt de penge på en 5 årig aftale. Men det må tiden vise.

Lad os håbe at vi får Amrabat i aktion idag :)

Italienske medier skriver, at Galatasaray har indvilliget i at betale €6-7m for Melo til næste sommer, efter de har betalt €1.5m for lånet.

http://www.football-ital…t-melo-deal

Det giver også meget god mening, eftersom Galatasarays henvendelse på €6-7m blev afvist.
Dejligt når vi får ham, så er truppen klar.

Det klogt træk af bestyrelsen at leje ham endnu en år.

Vi har brug for en spiller som ham, der kæmper, brænder forGala
Tyrkiet: Galatasaray Danmark: Brøndby IF
Enten lavede Melo god reklame for ham selv i sidste sæson ved at lave de pitbull numre og alt det andet gøgl ellers blev han forvirret og vidste ikke rigtig hvad han lavede, da vi måske er den eneste fangruppe der har elsket ham så højt.

Uanset hvad så har vi lejet ham i en enkelt sæson, dejligt vi fik lukket hullet. Næste år kan vi så købe en anden, undskyld jeg blev nød til at stikke dig i ryggen Melo.:) 6-7 millioner lyder satme dyrt for en snart 30 årig midtbanespiller...
Melo er netop fyldt 29 og bliver 30 om et år. Kan slet ikke forstå, at alderen skulle være et problem. Det er meget normalt, at en defensiv midtbanespiller har sin storhedstid sidst i 20erne og starten af 30erne. Makelele var fx heller ikke helt ung, da han var i Chelsea og Cambiasso gør det stadig godt på trods af sin høje alder. Det er kun et plus, at Melo har rutine.

Jeg er ikke enig i, at Melo kun bidragede med pitbull-show og den slags. Han var sammen med Selcuk hovedårsagen til, at vi kunne have så meget boldbesiddelse i kampene og styre midtbanen. Læg mærke til at vi forrige år slet ikke spillede gennem kanterne, men spillede gennem midten. Netop fordi at Selcuk og Melo med deres styrke og tekniske dominans ødelagde enhver modstander. Melo var ufattelig god til at positionere sig på banen, bringe ro i spillet og få flyttet bolden fra forsvar til angreb. Med lange bolde kunne han endda nogle gange starte en hurtig omstilling. Modsat mange andre defensive midtbanespillere er Melo både god defensivt og offensivt - ud over det har han en styrke og fysik der gør at han er utrættelig. Det er svært at finde en defensiv midtbanespiller med de egenskaber og særligt en der gider at spille i den tyrkiske liga.

Hvis Melo kommer i form igen, bliver han guld værd. Ingen tvivl om det. Han er måske den bedste defensive midtbanespiller som vi har haft i den tyrkiske liga og hans kvaliteter skal bestemt ikke undervurderes. I træningskampene har det også været helt tydeligt, at vi har manglet ham, fordi vi har har haft ufattelig mange boldtab på midtbanen og haft svært ved at få ro i spillet. Melo er en maestro på holdet og en vigtig mand.
Det er lettere at få en kamel over en grøft end at få en tåbe til at lytte til fornuft
Annonce