Tror ikke på at han har gjort alt for at ryge til andre klubber, som der ellers er sagt og skrevet. Han havde endda også et tilbud fra Liverpool. Det er et scoop af højeste karat
Det har han da i sandhed. Hans agent har ikke lavet andet end at være i England, fordi han gerne ville spille i Premier League. Liverpool var nævnt som interesseret, men de har aldrig leveret noget konkret.
Så sent som igår lavede Sneijder en kovending, og ville pludselig gerne skrive under på den kontrakt, som Inter har ville have ham til at skrive under på i månedsvis. Men Inters præsident, Moratti, afviste ham, da det nu var for sent, og bad ham skifte da Gala er eneste klub der vil honorere Inter md 10mio€, samt give Sneijder en løn på 6-7mio€.
Sneijder har reelt set ikke haft andre tilbud på hånden, og havde malet sig op i hjørnet hvorpå kun Galatasaray var interesseret i sidste ende. Det er vel heller ikke for sjov, at man har lagt pres på ham fra tyrkernes side.
Jeg ville være noget misfornøjet hvis en spiller med den indstilling kom til klubben, samtidig med at han hæver kassen. Pressekonferencen skal nok blive god "Jeg har altid drømt om at spille i Tyrkiet i min bedste alder...."
Af samme grund vil jeg sgu heller ikke se møgungen Adel Taarabt i Milan, fordi han ser os som springbræt til Real Madrid eller FC Barcelona. Dermed er han ikke committed til trøjen i Milan, og kan stay the hell away, fordi hans hjerne(eller mangel på samme) allerede er alle mulige andre steder end Milan.