Snak

Mere indhold efter annoncen
Nej det er meget for en spiller som ikke har vist noget særligt det sidste halvanden år.
Han er da god ingen tvivl der men Gala kunne have fået mere for pengene andetsteds fra.
YNWA
Tror ikke på at han har gjort alt for at ryge til andre klubber, som der ellers er sagt og skrevet. Han havde endda også et tilbud fra Liverpool. Det er et scoop af højeste karat

Det har han da i sandhed. Hans agent har ikke lavet andet end at være i England, fordi han gerne ville spille i Premier League. Liverpool var nævnt som interesseret, men de har aldrig leveret noget konkret.

Så sent som igår lavede Sneijder en kovending, og ville pludselig gerne skrive under på den kontrakt, som Inter har ville have ham til at skrive under på i månedsvis. Men Inters præsident, Moratti, afviste ham, da det nu var for sent, og bad ham skifte da Gala er eneste klub der vil honorere Inter md 10mio€, samt give Sneijder en løn på 6-7mio€.

Sneijder har reelt set ikke haft andre tilbud på hånden, og havde malet sig op i hjørnet hvorpå kun Galatasaray var interesseret i sidste ende. Det er vel heller ikke for sjov, at man har lagt pres på ham fra tyrkernes side.

Jeg ville være noget misfornøjet hvis en spiller med den indstilling kom til klubben, samtidig med at han hæver kassen. Pressekonferencen skal nok blive god "Jeg har altid drømt om at spille i Tyrkiet i min bedste alder...."

Af samme grund vil jeg sgu heller ikke se møgungen Adel Taarabt i Milan, fordi han ser os som springbræt til Real Madrid eller FC Barcelona. Dermed er han ikke committed til trøjen i Milan, og kan stay the hell away, fordi hans hjerne(eller mangel på samme) allerede er alle mulige andre steder end Milan.
Hvis folk synes at det er en høj løn for en spiller som Sneijder, så kender de ikke til de økonomiske forhold i dagens fodboldverden. En anden vigtig parameter ved denne transfer er, at Galatasaray nu kommer på verdenskortet. Sneijder er en af Hollands vigtigste spillere og såvidt jeg husker, kaptajn på landsholdet. Det her er den største handel der er blevet foretaget i Tyrkiet. Han er trods alt kun 28 år gammel. Denne handel resulterer i, at Galatasaray bliver et større brand, trøjesalget vil stige og der vil være fuldt hus til alle vores kampe. Alene disse parametre viser vigtigheden af denne transfer.
Det er lettere at få en kamel over en grøft end at få en tåbe til at lytte til fornuft
Andre steder står der 10 mio. euro årligt, hvilket omregnet er ca. £161.000 i ugen, hvilket er mere plausibelt.
@Bosse1983

Galatasaray har ikke råd til at give 10 mio. euro årligt. Det kan jeg garantere. De økonomiske forhold bliver offentliggjort i morgen og derefter kan jeg poste det her. Pålidelige kilder siger dog, at der er tale om ca. 4 mio. euro om året.
Det er lettere at få en kamel over en grøft end at få en tåbe til at lytte til fornuft
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Flot transfer, og Sneijder er et scoop for den tyrkiske liga. Det er fra øverste hylde.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
The following Thursday, Sneijder was given 24 hours to decide whether to accept Galatasaray´s offer of a contract, which is rumoured to involve €3.5 million-a-year until 2017, with an appearance bonus of €25,000-per-match he appears in. Other bonus´ reportedly included in the Turkish deal are €500,000 if Galatasaray win the league (which is likely), and also another €500,000 if they reach the semi-finals of the Champions League (I´m not so sure this bonus will ever be activated if truth be told). On top of that he will pick up a €6 million signing on fee from the Turkish club.

http://soccernet.espn.go…754?cc=5739

Jeg ved ikke hvor meget rigtighed der er i det, men det virker som en cirkusklovn de har hyret, som ikke kommer på banen på baggrund af sit spil, men om man har råd.
Italienske kilder siger €5m ekskl. bonusser.
De officielle lønudgifter bliver offentliggjort i morgen, når børsen åbner. Men vores præsident sagde forleden, at Sneijder ville tjene 2/3 af den løn som han fik hos Inter.
Det er lettere at få en kamel over en grøft end at få en tåbe til at lytte til fornuft
Hvis folk synes at det er en høj løn for en spiller som Sneijder, så kender de ikke til de økonomiske forhold i dagens fodboldverden.

Gu kender vi da til de økonomiske forhold. Det har noget at gøre med at manden siden CL-triumfen med Inter stort set er gået i glemslen, pga. et hav af skader. Samtidig synes jeg det er en stor pris at betale for en spiller, der har afsøgt alle muligheder for ikke at skulle skifte til Galatasaray. Det var min anke imod den ubetingede jubel, der er over signingen af Sneijder.

En anden vigtig parameter ved denne transfer er, at Galatasaray nu kommer på verdenskortet. Sneijder er en af Hollands vigtigste spillere og såvidt jeg husker, kaptajn på landsholdet. Det her er den største handel der er blevet foretaget i Tyrkiet. Han er trods alt kun 28 år gammel. Denne handel resulterer i, at Galatasaray bliver et større brand, trøjesalget vil stige og der vil være fuldt hus til alle vores kampe. Alene disse parametre viser vigtigheden af denne transfer.

Mht. alt dit brandsnak kan jeg da godt være enig i at det er en vigtig signing(hvis han da ikke fortsætter med sine skader). Min anke gik også mod den ubetingede jubel, der var over signingen af Sneijder, når det står rimelig klart at han har afsøgt alle andre muligheder, sågar at blive i Inter. Jeg ved godt hvordan min indstilling til sådan en spiller ville være, hvis han havnede i Milan, og forstår ikke at man ukritisk bare tager imod sådan en spiller med det scenarie der har været op til signingen.
Annonce