Snak

Mere indhold efter annoncen
Nå, vi fik sendt Milan tilbage i favoritrollen. De skal sætte point til, hvis vi skal have en chance for at vinde mesterskabet.

Arg Gas, er det ikke lige at stramme den lidt.

Eftersom Milano-klubberne er Milano-klubber får de naturligvis lov til at spille efter de andre kampe i næste runde. Det betyder at Inter intet har at spille for, når Napoli henter den ventede sejr.

Stop nu. Hvis i havde vundet, og tilmed vundet over Cagliari havde Milan absolut intet at spille for i aftenkampen mod Inter.



Det største jinx var trods alt da der blev smidt champagne i fryseren:) men selvfølgelig er Juve farvoritter, Milan skal spille en af årest sværeste kampe på søndag, hvorimod juve har to ganske overkommelige modstanderne, Cagliari spiller jo ikke en gang på hjemmebane, hvilket må siges at være noget af en "foræring".

Tillykke med Mesterskabet.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Syntes nu også det et lige lovlig tidligt at miste modet, vi kan altså selv afgøre det, og med lidt held være mestre på søndag.
Når man kan tabe 1-0 på hjemmebane mod et Lecce hold med 10 mand, så kan man ikke være favorit til ret meget. Det skulle da lige være nedrykning, hvis vi havde ligget i den ende af tabellen.

Stop nu. Hvis i havde vundet, og tilmed vundet over Cagliari havde Milan absolut intet at spille for i aftenkampen mod Inter.


Det understreger netop min pointe.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
I aften havde intet at gøre med manglende helt. Det havde noget med trætte spillere at gøre.

Det er netop det, der er så bekymrende.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg tror også at Milan bliver mestre nu:

1. Inter viste i aften deres begrænsinger og er næsten ude af CL-kampen nu. Milans større motivation bliver afgørende i derbyet.

2. Juventus vil være hamrende nervøse mod Cagliari, mens Cagliari kan spille roligt og uden frygt. Og de er et meget giftigt hold! Jeg tror den kamp ender 1-1 og med en samtidig Milan sejr i derbyet, som jeg forventer, så er de mestre (de vinder jo over Novara i sidste runde uden problemer).

Vildt bittert hvis vi taber mesterskabet på aftenenes kamp, for Lecce havde ikke ét skud på mål, men Buffon vil lege julemand og forærer dem et mål på noget der ikke engang var en chance. og vi brænder 4-5 store chancer for at lukke kampen. Ikke godt nok.

Omvendt viser den slags måske, at vi ikke er modne til mesterskabet endnu. Trods bitterheden, så tænker jeg også lidt nu, at hvis Milan vinder det, er det alligevel ikke helt ufortjent. For hvis de viser sig at være mere cool i de afgørende kampe og vi ikke kan stå for presset, så er det vel fair nok, hvis de vinder. Selvom de spillemæssigt på ingen måde har imponeret i år. Men godt spil alene er ikke nok - bolden skal sparkes i kassen og der har vi brændt for mange chancer i år. Og så er vi tilbage ved den evindelige diskussion om vore middelmådige angribere ;)
Jeg synes, at mange på bold.dk mangler storsind og tolerance. Hvorfor skal folk tales ned til eller kaldes idioter eller vrøvlehoveder, fordi man har en mening som går imod DEM? Ingen har patent på sandheden og der bør være plads til meningsforskelle...
Det understreger netop min pointe.

Det understreger da ikke den pointe at Milano-klubberne altid får deres vilje, som der blev lagt op til. Kampen kunne potentielt være ligegyldig for Milan.
Kamptidspunktet mener jeg er underordnet. Juve skal vinde i Cagliari uanset om vi spiller før, samtidig eller efter kampen i Milano.

Og derbyet er derbyet - uanset hvad.

Men i øvrigt læste jeg for et par dage siden, at kampene formenlig begge ville blive spillet om afternen, hvis der stadig er spænding om mesterskabet. Hvad der jo absolut er nu. Så jeg forventer, at begge kampe spilles 20.45.
Jeg synes, at mange på bold.dk mangler storsind og tolerance. Hvorfor skal folk tales ned til eller kaldes idioter eller vrøvlehoveder, fordi man har en mening som går imod DEM? Ingen har patent på sandheden og der bør være plads til meningsforskelle...
Hvis kampen er ligegyldig for Milan, men vigtig for Inter, favoriserer det Inter og vice versa.

Inter er mig bekendt også en Milano-klub?
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Ah, jeg troede vi snakkede mesterskabsduel.
Annonce