Snak

Mere indhold efter annoncen
Mon Parma vil bytte Mirante for Buffon?
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Mon Parma vil bytte Mirante for Buffon?


Nej Buffon har sku ikke været så skarp på det seneste
Je, inaleta maana yoyote?
Det sædvanlige januar-lort.

Hvad blev der i øvrigt af sidste sæsons evige jagt på yderligere scoringer, konstante pres på boldholder, samt vilje til at dominere alle kampe?

Det kastede selvfølgelig kun et mesterskab + en pokalfinale af sig, men derfor kunne man vel godt prøve om ikke også det måske ville virke i denne sæson.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Sidste år i januar fik vi 10 ud af 12 mulige point og slog Roma ud med en 3-0 sejr i Coppa Italia. Blot til info.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Undtagelsen der bekræfter reglen.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Mere indhold efter annoncen
Annonce
1-1, ikke helt uventet, jeg havde tippet uafgjort på forhånd. Og Parma er en svær bane.

MEN alligevel tåbeligt pointstab, fordi vi har kampen i vores hule hånd. Vi fører lidt heldigt 1-0 og Parma er ved at gå døde - og så tillader vi dem en kontrascoring, lige mens vi havde helt styr på det og Parma virkede trætte og havde ikke skabt noget som helst tilløb til farligheder efter pausen.

Men én ting er at Parma scorer. Det kan altid ske. Det største problem er, at vi skaber alt for lidt selvom vi har bolden hele tiden. Giovinco havde en off day i dag og både Quagliarella og Vucinic var under niveau i dag. Kun Pirlo og Pogba lyste op, men generelt skabte vi for lidt i dag og det er symptomatisk at vores mål var et frispark der blev rettet af.

Mesterskabet er nu åbent igen, selvom vi bestemt stadig er favoritter. Lazio spiller godt, men jeg tror stadig ikke, at de har bredden til at holde til det sidste. Napoli er jeg nok mere nervøs for, men det MÅ være et handicap, at de må undvære Cannavaro resten af sæsonen. Men omvendt har de os på hjemmebane, så helt afskrive dem vil jeg ikke.

Fiorentina har i hvert fald i de sidste to kampe vist, at gassen er ved at gå af ballonen. Og Inter er ikke farlige. Det er kun Lazio og Napoli, der kan true os. Men de kan også nemt blive farlige, hvis vi ikke opper os. Fem tabte points på en uge er ikke godt nok, især når vi var foran i begge kampe. Spillerne må tage sig sammen nu og vise at de er stærkest, når det gælder.

Næste kamp mod Udinese bliver svær, da Udinese NATURLIGVIS lige finder formen nu, før de skal møde os efter at have været elendige hele sæsonen.

Karaktererne:

BUFFON 5,5 virker faktisk lidt usikker. Havde ikke decideret skyld ved målet, men så alligevel tung ud p.g.a. måden han gik ned i skuddet på
BARZAGLI 6 - solid kamp
BONUCCI 5,5 - i store vanskeligheder i første halvleg, dog ikke skyld i målet (som Cáceres må tage på sin kappe)
CACERES 5 - pæn kamp, men lader sig alt for nemt overløbe ved scoringen. Han bure have lavet en nødbremse der (usmypatisk at sige det højt, men vi ved jo alle, at havde han gjort det og fået et rødt kort, havde vi formentlig alligevel vundet 1-0)
LICHTSTEINER 5,5 - løber og løber, men kommer ingen vegne for tiden. Han er en god højre back, men som kantspiller i 3-5-2 har han for få offensive kvaliteter
PIRLO 7 - vel bedste mand i dag. Lidt heldigt frisparksmål, men rigtigt god præstation derudover
VIDAL 6 - godt arbejde, men man kan se han ikke er helt oppe i gear pt
POGBA 7 - et hav af bolderobringer og skabte også en del offensivt. Imponerende god af sin alder
PADOIN 6 - spillede egentlig hæderligt, deltog godt i spillet, men blev fornuftigt udskiftet på grund af at han have en advarsel og var tæt på at få en til.
GIOVINCO 5 - et hav af boldtab og totalt uskarp i dag. Han er en dygtig spiller, men jeg tvivler på at han nogensinde bliver i verdensklasse. Dertil et hans bundniveu for lavt og han er for svingende. Rigtigt god i onsdags, tilsvarende ringe i dag
QUAGLIARELLA 5,5 - havde et par farlige afslutninger, men virkede for egoistisk til tider og spiller for meget for sig selv. På den anden side kan man sige, at han i det mindste TØR skyde på mål, hvor især Giovinco og Vucinic nipser alt for meget.

VUCINIC 5 - bidrog med nul da han kom ind
DE CEGLIE 5,5 - ind med ham og Parma scorer. Ok, ikke specielt skyld i målet, men virkede bare ikke skarp i det hele taget

Jeg synes, at mange på bold.dk mangler storsind og tolerance. Hvorfor skal folk tales ned til eller kaldes idioter eller vrøvlehoveder, fordi man har en mening som går imod DEM? Ingen har patent på sandheden og der bør være plads til meningsforskelle...
1-1 i Parma er dog ikke et dårligt resultat. Parma er ubesejret på hjemmebane i 10 måneder. De har faktisk ikke tabt de sidste 15 hjemmakampe, så et points dér er sådan set til at leve med.

Men grunden til man ikke er helt tilfreds er, at vi dummede os med Sampdoria. Havde vi nu vundet den kamp, havde de fleste vel været okay tilfredse med at få et point i en svær udekamp. Og så er der også det i det, at når man fører 1-0 og modstanderne, som Parma i dag, virker trætte, så er det altid lidt ærgerligt at give et mål væk. Parma scorede jo på et tidspunkt, hvor vi havde bolden hele tiden og de virkede totalt ufarlige. Men den slags sker jo tit i fodbold.
Jeg synes, at mange på bold.dk mangler storsind og tolerance. Hvorfor skal folk tales ned til eller kaldes idioter eller vrøvlehoveder, fordi man har en mening som går imod DEM? Ingen har patent på sandheden og der bør være plads til meningsforskelle...
Problemet er netop, at vi har været foran 1-0 i 2 kampe i træk uden at hive mere end 1 point hjem i alt. Det er dybt bekymrende. Ligeledes er det bekymrende at vi langt fra skaber ligeså mange chancer som tidligere. Både spillemæssigt og mentalt er vi i krise.

3 point foran Lazio og 3-4 point foran Napoli. Begge hold møder vi på udebane. Begge hold synes i bedre form. Nå ja, og så har vi også 4. pladsen ude. Det ser ikke rosenrødt ud.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Jep, og vi har også Roma ude. Viola hjemme. Vi skal altså have seks point mod Udinese og Genoa. Di Natale ser dog giftig ud.

Det irriterende er bare, at samtlige indkasserede mål i 2013 er faldet i den side, hvor Chiellini normalt ville spille. Bonucci har været ude at sige, at det blot er en tilfældighed, og at dem der erstatter Chiellini gør det "godt". Så rosenrødt er det altså heller ikke.
Jeg er i øvrigt helt enig i, at vores offensiv sejler. Vi mangler kynismen i den afgørende pasning, og vi mangler den selvsamme kynisme foran mål.

Hvem kan vi overhovedet få til angrebet, som er klasse, men som også har en fin pris?
Edin Dzeko har lige været ude og udtale, at han ikke er sikker på, om han er at finde i klubben efter transfervinduet nu her, eller til sommer. City er tilsyneladende på udkig efter en ny angriber, eftersom Mancini ikke er tilfreds med sine nuværende frontløbere, som han ganske enkelt ikke mener scorer nok mål.

Ham kunne jeg stadig godt se som værende en rigtig god løsning til vores angreb. Han er meget komplet - måske ikke vildt hurtigt, men stærk - især i hovedspillet - teknisk ganske fornuftig, og så har han et brag af et skud med begge ben.

Eneste stopklods er dog hans løn. Rent prismæssigt er han ikke urealistisk, såfremt City er interesserede i at sælge, men om han vil acceptere den lønnedgang, som helt klart vil komme ved et skifte til Italien, er svært at sige.
- It is better to be dead and cool, than alive and uncool!
Annonce