Snak

Mere indhold efter annoncen
"Tiago er da glimrende defensivt. Hovedspillet er dog ikke hans styrke."

Nej, det kunne vi jo se mod Bordeaux hvor han koster 2 point.

Poulsen er mindst ét niveau over rent defensivt.
.
Måske, men han har stadigvæk til gode at vise det i Juve.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Poulsen spiller Melo´s position bagest i den diamant de 4 midtbanespillere udgør i det 4-3-1-2 system vi normalt spiller. Derfor kan man ikke som sådan sammenligne de 2 spillere, da de har forskellige opgaver på banen. Poulsen er bedre defensivt, mens Tiago er bedre offensivt.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
"Har han klassen og viser det på banen, så spiller han."

At han har klassen er der vist ingen tvivl om. Han var en af profilerne i Sevilla på et tidspunkt hvor de aldrig har været bedre.

Der havde han så også rigeligt med mere offensive profiler om sig til at skabe det fremadrettede. I Juve lider han under at skulle spille sammen med folk som Tiago, Marchisio, De Ceglie og Camoranesi (der efterhånden ligner en færdig mand)

Ikke for at forklejne nogle af disse, men her må han med frem og bidrage og det koster i den anden ende. I Sevilla kunne han koncentrere sig om at rydde op syd for midtercirklen. Her havde han samme rolle som Yaya har i Barca og Makelele havde i Puta.

Jeg mener der bruges for lidt folk i Juve på midten der kan nok på egen hånd. De arbejder glimrende, men der mangler noget boldsikkerhed hos mange af dem.

Lad os håbe at man ser noget mere til Del P. Gio og Diego banen. Ser gerne Amauri og Treze svede lidt på bænken indtil de finder skarpheden frem igen.
.
"Nu er der jo også Caceres til backen." (Ifht. at Zebina og Grygera ikke er gode nok)

Hoho. Klassehumor! (Ifht. at Zebina og Grygera ikke er gode nok)


Cáceres er desværre heller ikke den mest koldblodige. Men han har jo alderen på sin side.
Why dont you ask him? Because he doesnt row He doesnt ROW? No, he DOESNT row. Ah. I see what you mean.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Måske, men han har stadigvæk til gode at vise det i Juve."

Det samme kan nemt siges om Tiago. Jeg har set ham spille en enkelt fremragende kamp og det var da jeg selv var tilstede på Olimpico. Det skal have tak for - og det er nok den eneste årsag til at jeg ikke ønsker ham væk fra Juve.


Mod Livorno gjorde CP det nu glimrende. Jeg mener afgjort at det hænger sammen med tillid fra træner og klub. Den ved man ligger på relativt lille sted. Får CP flere kampe og deraf mere kontinuitet i sit spil kommet det uden tvivl. Klassen har han uomtvisteligt.

.
"At han har klassen er der vist ingen tvivl om. Han var en af profilerne i Sevilla på et tidspunkt hvor de aldrig har været bedre."

Jeg er da enig i at han viste klassen for Sevilla, og til dels stadig gør det for landsholdet. Men det ændrer bare ikke ved at han stadig mangler at vise noget af betydning i Juventus trøjen.

"Ikke for at forklejne nogle af disse, men her må han med frem og bidrage og det koster i den anden ende. I Sevilla kunne han koncentrere sig om at rydde op syd for midtercirklen. Her havde han samme rolle som Yaya har i Barca og Makelele havde i Puta."

Poulsen er jo ikke med fremme og bidrage med noget (som f.eks. Melo) hvorfor han netop burde kunne koncentrere sig om de defensive pligter. Hans rolle er den samme som Melo´s.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
At Poulsen var god i Sevilla betyder absolut intet. Det har jo vist sig adskillige gange, at det er en ting at gøre det godt i Spanien men noget helt andet i Italien. Der er selvfølgelig enkelte undtagelser, og desværre for Poulsen er en af disse hans primære konkurrent Melo.

Mht. Tiago så er jeg enig så langt, at han ikke spiller ligeså langt tilbage på banen som Poulsen helst skal. Jeg tror dog, at han ville have glimrende muligheder for at slå til på den plads. Men det vil selvfølgelig fordre at Ferrara ville spille med en Pirlo-type.

Tiago læser spillet fremragende, og så er der rigtig mange kilometer i ham. Han har gjort det glimrende i denne sæson. Væsentlig bedre end Poulsen nogensinde har gjort det i Juve.

@ Klejne

Helt enig, men han manglede at blive nævnt.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
"
Diego spiller ikke i aften. Han er godt nok kommet sig over sin skade, men man vil ikke risikere noget, med henblik på næste uges CL kamp i München."

Så var mine antagelser ikke helt ved side af. Tyder på Ferrara prioriterer cl lige så højt som serie a! godt gået
Allegri efter 0-0 kampen imod Monaco i cl 2015: “If you want to have fun, you should go to the circus. I'm only interested in reaching the semi-finals.
Det har vel ikke ligefrem været nogen hemmelighed, at klubben prioriterer CL mindst lige så højt som Serie A.

JEG gør bare ikke.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Annonce