Snak

Mere indhold efter annoncen
Milan har haft bolden mest. Men mig bekendt har de ikke været specielt farlige, hvorfor der ikke kan herske tvivl om, hvorvidt det er fortjent eller ej, at Juventus fører.

Ønsker Milan at vinde kampen, kræver det, at de scorer mål. Man vinder ikke kampen på at have mest boldbesiddelse på egen banehalvdel.
Fortjent/ufortjent er malplaceret i denne kamp. Ingen af holdene har haft noget som helst. At Abate er en hjerneblødning, kom desværre jer til gode.

Dårlig kamp af begge hold. - Mon der bliver kastet med vandflasker i omklædningsrummet, her efter slutfløjt.
\\\"Wining it\\\'s not important - It\\\'s the only thing that counts\\\"
Det minder i øvrigt en del om det første opgør i indeværende sæson. Begge hold var forfærdelig dårlige.
"Ønsker Milan at vinde kampen, kræver det, at de scorer mål. Man vinder ikke kampen på at have mest boldbesiddelse på egen banehalvdel."

Det er åbenbart deres stil på udebane, men mon ikke de havde håbet at kunne have kørt 0-0 hjem, hvilket vel sagtens var det mest naturlige resultat i denne kamp.

Det var jo noget af det kedeligste man har set en søndag aften.
“Gli arbitri italiani sono i migliori al mondo. E comunque preferisco evitare ogni polemica, e parlare solo di calcio giocato”: così Antonio Conte ha risposto in Turchia
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Herlig sejr, godt med revanche efter nederlaget i Milano. Og mesterskabet er nu kun 4 points væk. Som vi har fem kampe til at hente dem i. Ren formalitet.

Kampen var bestemt mere spændende end den var velspillet. Milan havde bolden mest, spillede bolden godt rundt, gav os visse problemer. Men måske var det alligevel vores meget kompakte midtbane (3-5-1-1), som gjorde, at Milan aldrig for alvor blev farlige. De havde en del langskud, men de voldte aldrig Buffon problemer. Jeg husker ikke en eneste stor chance til dem, trods deres boldbesiddelses-overvægt.

Marchisio havde ikke sin bedste kamp og i dag fungerede opstillingen ikke så godt offensivt som mod Lazio i sidste kamp. Og vi skabte utroligt lidt. Dog havde vi vel de 2-3 største og eneste chancer i kampen og på den baggrund var sejren i sidste ende ikke ufortjent. Men det var en typisk italiensk arbejdssejr, som dem vi så tit under Capello i sin tid. Conte har forvænt os med flottere fodbold, som vi ikke har leveret særligt ofte på det sidste. Men til gengæld har vi i år været mere effektive og kyniske end sidste sæson.

Karakterne:

BUFFON 6,5
BARZAGLI 6,5
BONUCCI 6,5
CHIELLINI 6,5
LICHTSTEINER 6
VIDAL 7
PIRLO 6
POGBA 6,5
ASAMOAH 6,5
MARCHISIO 5,5
VUCINIC 6

PADOIN udenfor bedømmelse
QUAGLIARELLA udenfor bedømmelse
Jeg synes, at mange på bold.dk mangler storsind og tolerance. Hvorfor skal folk tales ned til eller kaldes idioter eller vrøvlehoveder, fordi man har en mening som går imod DEM? Ingen har patent på sandheden og der bør være plads til meningsforskelle...
Milan havde bolden mest, spillede bolden godt rundt, gav os visse problemer


De var da ikke i nærheden af at give os problemer. De havde jo ikke en reel chance.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
De var da ikke i nærheden af at give os problemer. De havde jo ikke en reel chance.


Enig, men det havde Juve jo heller ikke. Eneste nogenlunde farlige var, når holdene havde skud udefra, men ingen kunne ramme målet, og så blev det ikke farligt alligevel.

Kæft en røvsyg kamp at begynde næste uge på.
Forskellen var, at Juve fint kunne bruge 1 point og spillede derefter, mens Milan skulle gå efter de 3.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Tja. Milan havde på ingen måde kalkuleret med point i denne kamp. Galliani er glad for, at vi har et point mere end Fiorentina før de sidste fem kampe, der alle skal give sejre.

Det lignede en venskabelig affære, hvor begge hold var indstillet på 0-0.
Annonce