Snak

Mere indhold efter annoncen
Fuldstændig enig, Farso. Vi er i øvrigt også næsten helt enige, når det kommer til slutplaceringerne. Dog skal man ikke tage for givet, at vi to år for sent kan få den tredje stjerne på trøjen.
Ang mauri og - 6 point..den sag er bare endnu et kapitel I en lang farce efterhaanden. De " beviser " som den her anklager kommer med det er det samme lort som sidste gang. Og hoeringen foregaar ikke engang I en retssal men et fucking hotel..hvad fanden er det for et cirkus?

Sidste gang sagen var oppe og vende der kom det frem at flere af de folk der var med I efterforskningen er romere og naturligvis roma fans.

Anklageren har foreslaaet at Lazio faar 26000 euro I boede og 6 minus point..hvor er balancen? Det ene er pebernoedder og det andet er fatalt for hele saesonen.

De her match fixing sager er til grin, hold det dog I en retssal med dommer og det hele hvor offentligheden kan foelge med.

De har ingen beviser for at mauri har gjort noget, det hele er bygget paa paastande. Men der er desvaerre mange personer med magt I rom der har vaeret misundelige paa lazios succes og romas nedtur de sidste par aar, derfor overrasker det mig ikke hvis klubben faar en kaempe straf for noget man ikke selv er skyld I.

Hver gang jeg laeser om den her mauri sag og de mange domme der siden er blevet omstoedt, saa forstaar jeg hvor meget et u land italien er.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Juves hold er så stærkt, at I nemt kan konkurrere i både CL og ligaen.

Det bliver, som Gusten siger det, til endnu en sikker Scudetto.

Edit: Nu hvor andre giver bud på en slutstilling, så vil jeg også lege med:

Juve
Viola
Napoli
Roma
Lazio
Milan
Inter
Udinese
____________________________ [b]Now, we must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most, and that is the indifference of good men. [/b]
Laziale, dit sure opstød er næsten -6 point værd :-)
“Gli arbitri italiani sono i migliori al mondo. E comunque preferisco evitare ogni polemica, e parlare solo di calcio giocato”: così Antonio Conte ha risposto in Turchia
Juve ligner sikre italienske mestre. Ellers er det selvforskyldt. Jeg vil vædde min gamle hat på, at ingen hold henter over 80 point, udover Juve.

Benitez kan vel nærmest kun overraske positivt, jvf. Inter-ansættelsen.

Her er mit bud:

Juve
Fiorentina
Milan
Napoli
Lazio
Roma
Inter
Udinese
Pain or damage don\'t end the world. Or despair, or fucking beatings. The world ends when you\'re dead. Until then, you got more punishment in store. Stand it like a man... and give some back.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Farso:

Jeg syntes at du bagatellisere det faktum at Napoli har mistet en træner som har forvandlet marginal spillere til stjerner, og en topscorer som er god for 25+ mål.
Feks skal holdet nu til at omstille stig fra Mazzari´s offensive 3-4-1-2 til Rafa´s deffensive 4-5-1, det bliver spændende at følge!
Den lille fede er fremme i skoene:

“(...)a real Argentine could never play in Turin.”

http://www.youtube.com/w…kulXUqMeYdo
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Underligt nok kunne han godt bruge den "uægte" argentiner i 5 ud af 6 kampe under VM da han selv var træner.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Han er bare sur over at Tevez ikke gider kysse med ham.

http://www.youtube.com/w…kMr2gFtiNNo
\\\"Wining it\\\'s not important - It\\\'s the only thing that counts\\\"
Ilsempre: Det med misundelse er nemlig en stor ting i Italien. Juve "nød" af det i 2006, Pier Paolo Pasolini i 1975 samt Aldo Moro i 1978. Det er så åbenlyst, at Juve og de andre var del af et komplot, men det bliver nok aldrig officielt offentliggjort, da skurkene holder mund. Morratti går i graven med sin hemmelighed, det er jeg sikker på. Inter gjorde det samme som Juve i de år der, men fik selvfølgelig ingen straf. Man må give Morratti, at han er så super snu, intelligent, men også manipulerende. Så vidt jeg husker, var der kun TO kampe, hvor Juve åbenlyst blev favoriseret. Juve havde det bedste hold, den bedste træner, den bedste organisering etc. Men ak.... misundelse. I Pier Paolo Pasolinis tilfælde var det nok mere fordi, visse politikere følte sig truet af den magt og ekstreme intelligens, som romeren havde.
Annonce