Redigeretlør 24. aug 2013
1-0, god sæsonstart i en svær udekamp.
Spillet var ikke prangende, vi skabte ikke særligt mange chancer, men vi havde vel fem farlige afslutninger mod Sampdorias to. Og vi havde bolden mest. Så egentlig en fortjent nok sejr. Men det mindede lidt om Juve fra foråret, ikke særligt spektakulært, men meget éffektivt. Men måske også af og til lidt for forudsigeligt?
Sampdoria viste sig som det ganske gode, men alligevel ikke alt for skræmmende midterhold, som jeg også forventer, at de vil være i år.
Mine karakterer på 1-10 skalaen (den italienske):
BUFFON 6 stort set arbejdsløs, dog sikker i luften.
BARZAGLI 6,5 god gedigen indsats, som altid stort set fejlfri indsats.
BONUCCI 6,5 gik knapt så meget frem som tidligere set, men var defensivt upåklagelig.
CHIELLINI 6,5 rigtigt at han virkede lidt tung, men alt i alt var han vel effektiv nok og vandt mange hovedstødsdueller.
LICHTSTEINER 6 løb solen sort, rigtigt god arbejdsindsats, men stort set ingen kvalitetsindlæg.
VIDAL 6,5 ikke hans allerbedste kamp, men det er svært ikke at give ham en pæn karakter, for han løber og løber, erobrer en masse bolde og er også farlig i et par situationer. Han var med i målet også.
PIRLO 6 solid indsats, dog ikke helt skarp på dødboldene.
POGBA 7 rigtigt god, erobrede mange bolde og var også farlig et par gange. Et rent monster på midtbanen.
ASAMOAH 6,5 flot arbejde, masser af bolderobringer. Offensivt bedrog han med en del gode raids, men hans indlæg savnede kvalitet.
VUCINIC 5,5 et par gode kombinationer med Tevez, men ellers var det lidt den dårlige udgave af ham vi så i aften. Måske får Llorente chancen næste gang.
TEVEZ 6,5 mere farlig end Vucinic, og scorede også sikkert som afslutning på drømmeangrebet, der gav sejren. Han arbejder også godt for holdet, han virker ikke som en med stjernenykker. Man kan dog se, at han endnu mangler lidt letbenethed, måske kommer det efterhånden.
GIOVINCO uden for bedømmelse
LLORENTE uden for bedømmelse
P.S: stats ifølge gazzetta.it tyder på en fortjent sejr:
Bolbesiddelse: Sampdoria 31%, Juventus 69%
Skud i alt: Sampdoria 2 - Juventus 9 (heraf 1 og 4 indenfor målrammen)
Hjørnespark: Sampdoria 4 - Juventus 10
Jeg synes, at mange på bold.dk mangler storsind og tolerance. Hvorfor skal folk tales ned til eller kaldes idioter eller vrøvlehoveder, fordi man har en mening som går imod DEM? Ingen har patent på sandheden og der bør være plads til meningsforskelle...