Nu synes jeg man skal passe på med at man ikke gør Farso til martyr, som kæmpede og døde efter en kamp imod diktaturet.
Ligesom de andre gange, hvor Farso har kritiseret "systemet" herinde, synes jeg det bliver lidt for megen piberi. Lidt for meget Cassano(vi skal jo holde fodboldtermerne), hvor det er galt med alle andre end sig selv. At acceptere andre personligheder, som ofte er hovedtemaet i korstoget, er Farso heller ikke fejlfri. Han har om noget svært ved at acceptere personligheder som snakker frit fra leveren, noget som han betegner som "gadedrengesprog", og at gadedrengen ikke er ordentlig opdraget, fordi denne ofte bander meget. Jeg tror at både Gusten og jeg selv er faldet indunder denne kategorisering fra Farso, trods den anerkendelse han ganske dramatisk afleverede i AaB-tråden tidligere, og tak for det Farso.
Jeg anerkender blankt at min korte tålmodighed og temperament til tider er kogt over når et indlæg over 20 liner kan summes op med: "Jeg håber vi vinder, hvis ikke vi spiller uafgjort eller måske taber vi, hvis vi er uheldige." Der må jeg sige, at jeg mistænker Farso for bare at skrive indlæg nogle gange, for derefter at læne sig tilbage i stolen foran pc´en, og med et stort smil læse sit indlæg om og om igen, med anerkendende nik over sit egen brilliante indlæg. Får han kritik for det, er det så at han går i selvsving. Jeg tror også OC, har forsøgt at snakke Farso "til rette" på det punkt.
Trods det synes jeg aldrig vi har haft ham på "besøg" i Milan-tråden, hvor hans agenda er at være pisse irriterende med vilje, som fx Soldaten, hvis eneste agenda er at kaste salt i såret så mange gange som muligt, på gerne mistimede tidspunkter. Naturligvis kun når Viola er i toppen... Farsos viden omkring Serie A og italiensk fodbold historik er stor, og som en anden morfar er han god til at fortælle anekdoter omkring fortiden.
Nu har jeg ikke fulgt hans historik(trods hans dramatiske afgang i Juve-tråden idag, ledte mig mod endnu mere drama i Aab-tråden), men som udgangspunkt synes jeg der skal være plads til alle. Personligt hopper jeg Farsos indlæg over, hvis jeg kan spotte at de er km-lange og tålmodigheden ikke er der til.
Lidt mere Rino og de Jong, Farso, og ikke så meget Cassano-klynk. Så skal det nok gå, ellers må du hygge dig på lavecchiasignora. Og for god orden skyld, så stil dig engang imellem kritisk over hvad du hører lige fra den site, så det ikke altid er alle andre, som er idioter og konspirerer mod det "onde" Juventus.