Snak

Mere indhold efter annoncen
Adidas bliver ny trøjesponsor fra 15/16 sæsonen og 6 år frem.

En aftale der kaster €29.25M af sig om året.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Umiddelbart en ganske fornuftig aftale men en fin længde.

I Milano kan de ikke være videre begejstret for deres mangeårige samarbejdspartner.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Det er jo sindssygt, mener at Macron betaler os 3-4 mill euro om aaret :/
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Flot aftale. Man kunne ønske sig at man i Firenze fik spændt hjelmen i den kommercielle afdeling og lod være med at indgå flere tøj-aftaler med firmaer som Lotto/Joma, der ikke evner at flytte merchandise andre steder end internt i Spanien/Italien. Der er kun Adidas/Nike, og til dels også Puma, der for alvor kan noget på det område.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
Vi havde Adidas som den eneste i Italien da vi var i B.
“Gli arbitri italiani sono i migliori al mondo. E comunque preferisco evitare ogni polemica, e parlare solo di calcio giocato”: così Antonio Conte ha risposto in Turchia
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tillykke.
Forza Roma! Continuate così, prossimo derby col Frosinone! No Pizarro, No Party!
Jo tak
“Gli arbitri italiani sono i migliori al mondo. E comunque preferisco evitare ogni polemica, e parlare solo di calcio giocato”: così Antonio Conte ha risposto in Turchia
Det er jo sindssygt, mener at Macron betaler os 3-4 mill euro om aaret :/


€2,8 mio. i denne sæson. Ifølge Gazzetta dello Sport.

Udover særtilfældet i form af det andet romerske galehus, så er de 2 hold, der henter færrest penge på tøjsponsoren i denne sæson angiveligt Livorno (Legea) og Sassuolo (Sportika). Begge skulle ligge på €400.000. Hvis man lægger hovedsponsoratet til, så er sidstnævnte til gengæld pludselig i top 5 (med over dobbelt så meget som nr. 6) kun overgået af Juve, Milan, Inter og Napoli.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
De manglende trøjesponsorater i de to romerske klubber er en farce. Jeg kan godt forstå, at Lazio ikke er en attraktiv klub at være sponsor for, fordi de - sådan helt objektivt vurderet - har et horriblet ry i det meste af Europa (Verden?), som værende en klub med en udpræget racistisk tilhængerskare. Men der er vel stadig virksomheder, for hvem dårlig omtale er bedre end ingen omtale. Og hvad angår Roma, så er man muligvis på rette vej fra næste sæson, men den måde man kom ud af aftalen med Kappa på, og så i år er endt i trøjesponsorlimbo (Roma Cares?!?!), det forekommer amatøragtigt.
Både Lazio og Roma burde kunne hente en del, men det er vel fordi de ikke ønsker at sælge sig selv ”for billigt,” at de slet ikke henter noget?

Når man kigger på de fleste andre Serie A, er det jo for klubber som Lazio og Roma relativt ligegyldige beløb, de får. Ganske vist bør de 2 klubber af flere årsager have mulighed for at hente mere end så mange andre, men eksempelvis Fiorentina får ifølge GdS ”kun” €3,3 mio. fra Mazda og €2 mio. fra Joma. Det er peanuts i den store sammenhæng. Roma hentede eksempelvis €65 mio. i tv-penge sidste år. Det er naturligvis alligevel penge, der er værd at tage med, men mon ikke selvforståelsen i de 2 klubber gør, at de siger nej til sådanne aftaler i håb om, at der kommer nogen og lægger rigtig mange penge på bordet?

Monstro i øvrigt at FFP-reglerne om sponsorater til en nogenlunde fair markedsværdig bliver overholdt af Sassuolo, der henter mere end 3 gangs så meget som Fiorentina fra deres hovedsponsor? Nå ja, og 11 gange mere end Udinese.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Annonce