Både Lazio og Roma burde kunne hente en del, men det er vel fordi de ikke ønsker at sælge sig selv ”for billigt,” at de slet ikke henter noget?
Når man kigger på de fleste andre Serie A, er det jo for klubber som Lazio og Roma relativt ligegyldige beløb, de får. Ganske vist bør de 2 klubber af flere årsager have mulighed for at hente mere end så mange andre, men eksempelvis Fiorentina får ifølge GdS ”kun” €3,3 mio. fra Mazda og €2 mio. fra Joma. Det er peanuts i den store sammenhæng. Roma hentede eksempelvis €65 mio. i tv-penge sidste år. Det er naturligvis alligevel penge, der er værd at tage med, men mon ikke selvforståelsen i de 2 klubber gør, at de siger nej til sådanne aftaler i håb om, at der kommer nogen og lægger rigtig mange penge på bordet?
Monstro i øvrigt at FFP-reglerne om sponsorater til en nogenlunde fair markedsværdig bliver overholdt af Sassuolo, der henter mere end 3 gangs så meget som Fiorentina fra deres hovedsponsor? Nå ja, og 11 gange mere end Udinese.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta!
90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato