Som det vist er nævnt før i denne her tråd, så har Juventus spillet kampe på værre underlag og forhold (s. 2179). At det så gør ekstra ondt i den her situation pga. vigtigheden af kampen er jo noget man må tage med. Vejret er en del af spillet, og det kan man ikke gøre noget ved.
Netop vigtigheden af kampen bør være en fortaler for at afvikle den på en fodboldegnet bane.
Og så skulle man høre på Conte brokke sig over det tætte kampprogram som så bliver udskudt en uge, eller rejseudgifterne eller rejsetiden eller hvad ved jeg. Det er en lose-lose situation for UEFA, og det skulle ikke undre mig, at selv hvis man havde rykket kampen, og Juventus alligevel så røg ud, så vil man finde en anden undskyldning at hive fat i.
Taget mandens reaktion ved pausefløjt i betragtning så tror jeg, at han hellere så kampen blive spillet på et underlag, hvor der rent faktisk kunne spilles fodbold.
Bevares, det kan være surt for Uefa, såfremt kampen skulle afvikles i næste uge. Men det er nu engang arrangøren, der har til opgave at stille tilfredsstillende rammer til rådighed for det pågældende arrangement. Vejrforhold per se er ikke noget, der kan umiddelbart kan gøres ved. Men muligheden for at afvikle kampen i næste uge har hele tiden været til stede. Det må således være en afvejning af hensynet til Uefa´s og klubbernes interesse i, at kampen afvikles som planlagt contra klubbernes interesse i, at kampen afvikles på fornuftige vilkår.
Det sidste vil jeg venligst undlade at kommentere på - særligt nu, hvor det kommer fra en tilhænger af Merda.
Det er din påstand, ja. Skal vi ikke bare holde os til faktum, og sige at kampen startede 0-0 og Juventus havde i alt 68 minutter til selv at score mindst et mål. I stedet scorede Galatasaray.
Tja, det ændrer dog ikke på det faktum, at tilfældighedernes spil i den grad blev forøget grundet banens tilstand. Det er vel også et faktum, der bør anerkendes, no?
Ligesom vi så det i Torino.
Ligesom vi så det i Torino, ja. Og ligesom vi så det i alle CL-kampene pånær kampen i Madrid, hvor vi spillede i undertal.