Snak

Mere indhold efter annoncen
jeg e rmeget imponeret over den teknik Marchisio besidder. Fortsætter han sin udvikling bliver han en stor stjerne inden længe og en vigtig vigtig spiller i Juventus
Allegri efter 0-0 kampen imod Monaco i cl 2015: “If you want to have fun, you should go to the circus. I'm only interested in reaching the semi-finals.
Hvem modstanderen er og hvordan denne spiller kan meget komme an på, men sådan generelt mener jeg ikke en tremands midtbane med Camo-Melo og Marchisio er helt stærke nok defensivt hvis vi taler om at true Inter og i Champions League nå det højeste niveau igen.

Vi har allerede set holdet trukket meget fra hinanden, de forskellige kæder, mod flere forskellige modstandere, også mod deciderede IKKE klasse mandskaber, og hvis der ofte er situationer hvor holdet kun forsvarer sig med 5-6 mand bag bolden så vil der stabilt komme for mange gode chancer til modstanderen. Og det holder ikke i længden.

Egentlig synes jeg heller ikke Sissoko er en fremragende primært defensiv spiller. Jeg ser ham mere som en rigtig god spiller sådan generelt. Begge veje. Bare fordi han ikke er en god pasningsspiller behøver det ikke betyde at han ikke også har noget at byde på fremad. Det har han da, synes jeg.
Hans utrolige fysiske formåen gør ham i stand til begge dele. Det er det der gør ham så god. Bedre end langt bedre tekniske spillere. Og jeg synes sidste år, at det netop var når han foretog sig sine kraftfulde løb fremad at det var der holdet var farligst.

Defensivt er han ikke en klassespiller taktisk, men igen, hans atletiske formåen alene, betyder alligevel at han er bedre end de fleste. Ikke mindst mand mod mand. Det vejer op for rigtigt meget.

Ja jeg kunne skrive linie op og linie ned om Juve. Har til dels gjort det på min blog i mit Serie A preview (på engelsk dog) men alt i alt er jeg bare glad for alle de muligheder Ferrara har i år.
Mange spillere med mange forskellige kvaliteter, og jeg håber bare han gør brug af dem alle på så optimal vis som muligt. Lettere sagt end gjort selvfølgelig.

For mig at se er den største udfordring at forsvare kanterne. Og det er vel der jeg ville stille MEST spørgsmål om der er plads til både Sissoko og Melo, men på den anden side så mener jeg også at chancen for at få en så potentielt dominerende midtbane, endelig på højde med Inters og fysisk en af de bedste i verden, bare skal have en chance, og at man eventuelt burde overveje i stedet om det er optimalt at spille med to angribere. I hvert fald når der er tale om forholdsvis ens typer som Amauri og Iaquinta. Jeg vil langt hellere se blot en af dem og så enten med en ekstra midtbanespiller, som Giovinco, han har også forbedret sig defensivt, eller med Del Piero som i topform stadig har en del at byde på når udgangspunktet er i venstresiden.
På Twitter: https://twitter.com/rankingplayers Lister over bedste spillere: http://300bestplayersintheworld.blogspot.dk/
Forresten, er der ikke (mere?) noget Juventus forum eller blog på dansk? Et eller andet sted derude?
På Twitter: https://twitter.com/rankingplayers Lister over bedste spillere: http://300bestplayersintheworld.blogspot.dk/
Helt enig Grotrian.

Vores 3-mands midtbane er nemlig til tider blevet trukket for langt fra hinanden, og der har manglet noget defensiv råstyrke.

MOMO vil være perfekt på den midtbane, da vi med det nye system, er nødt til at spille med 3 spillere, der er dygtige i det defensive arbejde.

Jeg er ikke et sekund i tvivl om, at når MOMO kommer tilbage i topform, så er han også en sikker starter.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Her er et Juventus-site på dansk : http://www.magicajuve.com/portal.php

Det er ikke så længe siden det startede op, så der mangler stadig en del. Der er dog et forum, som er det vigtigste.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Mere indhold efter annoncen
Annonce
håber ferrara lader marchisio blive og lade momo komme ind sammen med ham, melo og diego.
Allegri efter 0-0 kampen imod Monaco i cl 2015: “If you want to have fun, you should go to the circus. I'm only interested in reaching the semi-finals.
Det er jo til grin, at man kan have mesterskabsambitioner og så levere en så ligegyldig indsats. Når holdet kommer foran, så stopper man med at spille bold, hvilket vi ser HVER gang. Bologna sad jo på alt i 2 halvleg, hvor det havde været fortjent med en Bologna sejr.

Og er der mon nogen speciel grund til, at vi åbenbart skal spille i et tempo, der får et dansk serie 6 hold til at se hurtigt ud på hjemmebane?? Håbløst.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
http://goal.com/en/news/…an-revealed

Jeg synes han har fat i noget. Det er helt tydeligt, at uden Cannavaro i forsvaret er der simpelthen ingen til at tage styringen. Hverken Chiellini eller Legro formår at styre et forsvar, hvilket nok også er grunden til, at vi ser mange af de fejl vi har set i disse kampe, hvor Canna har været ude.

Sagt på en anden måde, vi må håbe at Canna holder sig skadesfri resten af sæsonen, da vi ellers er uden chance for at vinde noget af betydning.

Og til hans sidste kommentar : "Finally, Cristian Molinaro must never step foot on the football pitch ever again." Jeg kunne ikke være mere enig. Utroligt at man skal opleve, at man ligefrem håber, at en spiller fra ens eget hold bliver alvorligt skadet. Men det er sgu sådan jeg har det med Molinaro.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Her er et Juventus-site på dansk : http://www.magicajuve.com/portal.php

Det er ikke så længe siden det startede op, så der mangler stadig en del. Der er dog et forum, som er det vigtigste.


Alle de gamle Juve-tosser som Meokongulerod, d-wiz osv. er der, kan jeg se. Dem har jeg sgu haft mange sjove og vilde diskussioner med :-)

De bruger åbenbart ikke 1897.dk mere.

Har Juve ikke "kun" 25 mesterskaber? Synes der står 29 på forsiden.
@Foggy


det er 27 mesterskaber vis man fjerner de 2 andre
JUVENTINO -Real Madrid
Annonce