Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, han er lige modsat Vidal i den rolle. Og gud ske tak og lov for det, da det jo netop er den type spiller vi mangler til den rolle.

Han behøver ikke deltage i det defensive i samme omfang som Vidal gjorde sidste sæson, da vi ikke længere spiller med en regista, som gjorde at Vidal skulle kompensere for ham rent defensivt.

Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Spild af penge, men ok i har jo masser af dem. Vil sige det samme jeg sagde dengang Inter købte ham. I får en spiller der spiller 1 god kamp og dernæst er usynlig i de næste 3 kampe. Det er ikke Hernanes i skal gå efter hvis vi vil have en spiller der tager fat og viser intiativ.

Typisk Brasiliansk fodbold spiller, sindssyg lavt bundniveau..men når det hele kører for ham er han fantastisk.

Meget uambitiøst køb af en klub der skal følge op på deres CL finale plads i sidste sæson og nu er under pres i starten af sæsonen.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
ja god pointe at Marchisio vil opveje for Pirlo svagheder men synes det var en klar styrke at holdet i Vidal (selvom jeg bandede ham langt væk det meste af sidste sæson) havde en spiller som virkelig bidrog med noget ekstra sammenlignet med en standard offensiv midt.

Derudover frygter jeg stadig lidt at der går Allegri-Milan i balancen hvor der er en meget klar opdeling mellem hvem der laver noget defensivt og så nogle oppe foran som ikke gør. Der var tit store huller mellem angreb og resten af holdet. Det er ikke fantastisk og sikkert ikke bæredygtigt når vi taler højeste niveau. Men lad os se, vores angribere er også arbejdsomme typer i modsætning til hvad Allegri tidligere har haft.
På Twitter: https://twitter.com/rankingplayers Lister over bedste spillere: http://300bestplayersintheworld.blogspot.dk/
Vi kan jo blot håbe på, at vi endnu engang genfinder en spillers tidligere form. Han har vist også tidligere gjort det okay på venstre kanten i en 4-3-3. Så en rimelig alsidig spiller, der formentlig vil kunne spille flere positioner, selvom jeg nok personligt ser som en decideret spilfordeler.
Jeg er sgu ikke solgt på Hernanes. Det som Ilse nævner (at han oftest er usynlig) er det jeg husker allerbedst ved ham fra hans Lazio tid, og det er immervæk ikke lige det vi har brug for.
Her i desperationens time, er jeg pludselig varmet meget op for Armenske Henrikh M i Dortmund, men det er sgu nok alt for sent.
Juve per sempre! Kæmpe fan af Sergej Milinković-Savić
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mkhitaryan er ikke en mulighed længere efter vi hentede Cuadrado, da han tog den sidste ikke-EU plads.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Det forklarer en del. Men stadig - Hernanes.... Må han overraske lige så meget som Pirlo gjorde det, om ikke andet.
Juve per sempre! Kæmpe fan af Sergej Milinković-Savić
Hænger Hernanes´s fiasko hos Inter ikke også sammen med at han ikke blev brugt som trequarista da man hellere brugte Kovacic på den position?

Jeg giver ham heads up, kunne mægtigt godt lide ham i hans Lazio tid.
Plus der findes ikke noget mere tilfredsstillende end at hente en Milano spiller og få ham til at sprudle igen :-)
Plus så er Hernanes ganske giftig på dødbolde, noget som er ekstremt savnet efter Pirlos farvel.
Interessant med en CL-trup uden Padoin, der indtil i går var den eneste tænkelige afløser for Marchisio.

Kan det betyde at vores nytilkomne brasilianske lottokupon er tiltænkt en dyb rolle, selvom han jo efter eget udsagn er trequartista? Alternativt kan det naturligvis også være, at man i Allegris øjne med tilgangen af Hernanes ikke nødvendigvis behøver en fodboldintelligent spiller på den defensive midtbane. Vores nye franske ven slår mig i hvert fald ikke som typen, der kan udfylde en sådan rolle. Jeg kan dog dage fejl?
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Annonce