Snak

Mere indhold efter annoncen
Både Asamoah og Sturaro er mig bekendt småskadede, så jeg tror det bliver Padoin.
Sandsynligvis endten Padoin eller Hernanes, omend jeg selv tror på sidstnævnte. En joker kunne være Pereyra, men Allegri bør nok passe lidt på vores spillere der lige kommer tilbage fra skader. De har det jo med at få tilbagefald.
Juve per sempre! Kæmpe fan af Sergej Milinković-Savić
Rigtig interessant artikel Gusten. Lidt ærgeligt at de ikke har de europæiske kampe og pokalkampene med, og jeg kunne godt tænke mig at man var gået skridtet videre og taget samlet antal minutter med for de mest brugte.
Pokalkampene fylder jo ikke alverden for Napoli/Juventus, på dette tidspunkt af sæsonen, men for helhedens skyld er de i mine øjne nødt til at tages med i vurderingen.
Når det gælder bredde, er Juventus i mine øjne langt foran alle andre klubber i Italien. Det er én af Juventus største styrker.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
@V4E

Enig ang. bredden hos Juventus, som jeg tror kan blive afgørende for mesterskabskampen. Napoli har en stærk startellever, som i udpræget grad har båret holdet hidtil i sæsonen, men bredden er ikke imponerende hos Napoli.

Ser man på Juventus´ 11 reserver, så er de reelt - på papiret i hvert fald - stærkere end de fleste hold i Serie A, og det kan meget vel blive udslagsgivende mod slutningen af sæsonen.

@Gas

Juventus´ skadessituation har utvivlsomt haft en del at sige i hvorfor Juventus ligger så lavt i tabellen. Bredden hos Juventus gør så, at man ofte har reserver klar uden det har den store effekt på styrken af holdet, mens den skadede spiller får sig et hvil om man vil, i den periode han er ude.

@Caroe

Det er ikke så meget antallet af kampe i april/maj der kan blive udslagsgivende, men mere mængden af kampe pr. spiller over hele sæsonen indtil da der kan ende med skader eller træthed.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Napoli er det hold i Italien der har brugt færrest spillere i Serie A i den her sæson, altså forskellige spillere. Det er formentligt en blanding af held og en god lægestab.

Jeg har altid haft en fornemmelse af at Italiensk fodbold lider af mangel på moderne teknologier i forbindelse med forhindring af skader. Selvfølgelig kan man ikke undgå de skader hvor det er hårde tacklinger eller uheld, men ting ala muskel skader bør de kunne arbejde bedre på at forhindre.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Uden at have set noget statistik på det, så tvivler jeg på man har betydeligt flere muskelskader i Italien, end tilfældet er det i England, Tyskland eller Spanien.

Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Buffon; Barzagli, Bonucci, Chiellini; Cuadrado, Sturaro, Marchisio, Pogba, Alex Sandro; Morata, Dybala.

Noget nær stærkeste opstilling for nuværende. Bonucci og Alex Sandro er et gult kort fra karantæne mod Napoli, så de skal holde sig i skindet.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Jammerlig omgang, hvor kun få kan være tilfredse med indsatsen.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Skal Chiellini ikke snart pensioneres og Rugani spille fast?
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Køligt sat ind af Dybala.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Nu er der i hvert fald mulighed for at Rugani får chancen med både Chiellini og Caceres ude. Med mindre Allegri selvfølgelig vælger at spille med 4 i bagkæden.

Elendig kamp, selvom spillet blev bedre efter 0-1 målet. Alt for mange faldt igennem, hvor jeg specielt tænker på Pogba, der vel sagtens spillede sæsonens dårligste kamp.

Alex Sandro går derimod fra den ene imponerende indsats til den anden, og er MOTM imø. Han er altid blandt de 3 bedste på holdet når han spiller, og bør også få flere minutter end tilfældet er nu, selvom jeg er med på der skal roteres.

Så står den på topbrag mod Napoli næste weekend, og jeg må indrømme, jeg ikke kan huske hvornår jeg sidst har glædet mig så meget til en kamp i Serie A. Ligaens klart bedste defensiv mod ligaens klart bedste offensiv. Der bliver i den grad knald på.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Annonce