Snak

Mere indhold efter annoncen
Indeværende sæson bliver super spændende - især på baggrund af de mange nye ansigter, der er kommet til klubben.

Jeg er også spændt på, hvordan Del Neri får sat spillet op. Jeg har en eller anden romantiseret forestilling om, at Diego muligvis kan indtage den samme rolle, som Cassano havde for Sampdoria under Del Neri. Derudover deler jeg samme frygt, hvad angår angrebet. Det er nødvendigt, at vi bliver farligere på flere pladser, og at vi får skubbet de offensive spillere frem. Hvis Diego skal bruges som angriber, vil der uden tvivl blive lagt pres på Krasic, Pepe, Lanzafame, Martinez, som der skal udfylde en mere offensiv rolle end, hvad de hidtil har gjort.

Men det er også dét, der er spændende. Hvis kanterne er offensivt indstillet, giver det også plads frem ad banen til back´sne. Dog kræver et spilsystem som dette nok, at Juve sidder på størstedelen af boldbesiddelsen - en evne de ikke har haft i et stykke tid. :S
Så er Aquilani officielt Juve-spiller såfremt han klare lægetjekket mandag. Det melder Liverpool ud.

De nærmere detaljer kendes ikke, men de forventes offentliggjort af Juve, som jo er børsnoteret. Det formoder jeg dog ikke vil ske før lægetjekket er veloverstået.

En spiller som jeg, siden jeg så ham på u-21 landsholdet i starten af 00’erne, har ønsket til Juve. Jeg havde dog efterhånden mistet håbet.

Nu må vi håbe, at han kan holde sig fri for skader. I så fald skal han nok igen blive en stor profil i Serie A.

Det er lige præcis den slags aftaler Marotta er ansat for at lave. Smukt!
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
3 af kantspillerne er oprindeligt angribere, så mon ikke de er tiltænkt en offensiv rolle?

Sidste år afhang alt offensivt af Diego. Man angreb med 3 mand og det hele skulle foregå ind over midten.

Nu spiller vi med 4 decideret offensive spillere, der spreder sig over hele banens bredde. Samtidig er vi blevet væsentligt bedre besat rent offensivt på højreback.

Der er samtidig frigjort mere plads til, at en af midtbanespillerne kan trække med frem centralt og oven i købet tilført kreativitet til det område med Aquilani.

Om Del Neri og spillerne så kan få det til at fungere, må tiden vise.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Bellissimo! xD

EDIT: Det er værd at bemærke, at Marotta udtaler, at der vil ske flere indkøb - dog afhænger det af salg, hvilket ikke er overraskende.

Jeg sidder nu bare og håber, at de kan få skilt sig med nogle af de gamle pengeslugere, så vi kan få linet en hæderlig venstre back samt en gardering i midterforsvaret op.
Så er det vist blevet tid til en ny opdatering af sommerens handler, hvor Juve er involveret. Til ære for Soldatino har jeg medtaget indkøb af ungdomsspillere. Om jeg har fået alle med, garanterer jeg ikke.

75 spillere er vi oppe på.

Køb:

Pepe (lån) €2,6 mio.
Motta (lån) €1,25 mio.
Storari (køb) €4,5 mio.
Lanzafame (retur) €0
Bonucci (køb) €15,5 mio.
Martinez (køb) €12 mio.
Krasic (køb) €15 mio.
Aquilani (lån) €0 (krydser fingre)

Ungdom:

Giannetti Niccolò att. (Siena) ´91 - lån
Spinazzola Leonardo att. (Siena) ´93 - lån
Buchel Marcel cen. (Siena) ´91 - lån
Costantino Marco por. (Spal) ´91 - køb
Ilari Carlo cen. (Ascoli) ´91 - 50%
Dejani Danza (Chievo) ´95 - ?
Antezza Stefano cen. (Invicta) ´96 - ?
Marchionni Lorenzo att. (Ascoli) ´94 - lån
Porto Nicola (Lumezzane) ´95 - lån
Bianconi Niko att. (Vicenza) ´91 – 50%
Del Papa Lorenzo att. (Pescara) ´94 – 50%
Belfasti Nazzareno dif. (Modena) ´93 – 50%
Simunac Stipe att. (Bellinzona) ´94 – køb


Ud:

Cannavaro (kontraktudløb – Al-Ahli) €0
Caceres (lån ophørt - Barcelona) €0
Candreva(lån ophørt - Udinese) €0
Chimenti (kontraktudløb) €0
Molinaro (salg - Stuttgart) €3,9 mio.
Ariaudo (50% - Cagliari)€1,3 mio.
Almiron (50% - Bari) €2,5 mio.
Immobile (lån - Siena) €0
Marrone (lån - Siena) €0
Pinsoglio (lån - Viareggio) €0
D’Antoni (lån – Viareggio) €0
Merlano (lån - Viareggio) €0
Cosentitini (lån - Viareggio) €0
Serino (lån – Poggibonsi) €0
Nocchi (lån – Poggibonsi) €0
Esposito (50% - Ascoli) ?
Castiglia (lån – Viareggio) €0
Fausto Rossi (50% - Vicenza) ?
Albiciade (lån – Pescara) €0
Maniero (50% - Pescara) €250.000
Cuneaz (50% - Alesasandria) ?
Bamba (Salg – Dijon) ?
Iago (lån - Villareal B) €0
Giovinco (lån – Parma) €1 mio.
Pasquato (Lån – Modena) €0
D´Elia (lån - Portogruaro) €0
Pisani (50% - Portogruaro) ?
Essabr (lån – Cozensa) €0
Terrazzino (Salg(kontaktudløb? – Isola Liri) ?
Rodriguez (50% - Pergocrema) ?
Poulsen (salg – Liverpool) €5,4 mio.
Ekdal (50% - Bologna) €2,4 mio.
Tiago (lån – Atletico Madrid) €500.000
Venitucci (50% - Bassano Virtus) ?
Daud (Lån – Cosenza) €0

Udfald af delejerskaber.

BORIN (Ingen bud) €0
CAMILLI (Ingen bud) €0
CIOLLI (Ingen bud) €0
COSENTINI (Juventus) ?
CRISCITO (Solgt) €6 mio.
CUNEAZ (Juventus) ?
D´ANTONI (Juventus) ?
DI BERARDINO (Ingen bud) €0
DURAVIA (Juventus) ?
LANZAFAME (Fornyet)
MIRANTE (Solgt) €1,5 mio.
PALLADINO (Fornyet)
PAOLUCCI (Fornyet)
POZZATO (Ingen bud) €0
TORTA (Ingen bud) €0
TRINI (Fornyet)
VOLPE (Fornyet)
VONO (Ingen bud) €0
ZALAYETA (Ingen bud) €0

Der er hentet spillere for €50,85 mio. og afhændet spillere for €24,8 mio.+.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Dobbelt post.

Men så vil jeg lige tilføje, at jeg synes det er smukt, at vi kan stille et, i hvert fald på papiret, slagkraftigt hold udelukkende med italienere!
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Buffon / De Ceglie, Chiellini, Bonucci, Motta / Lanzafame, Marchisio, Aquilani, Pepe / Del Piero, Amauri.

Ja, du har faktisk ret, det havde jeg slet ikke tænkt over! :-D

Det kunne da være for fedt hvis det bliver prøvet af, bare for at se avis-overskrifterne.

Tænk engang hvis ovenstående hold slog Inter (usandsynligt, OK), hvilke debatter der ville blusse op omkring mesterholdets "mangel" på "indfødte" spillere... Kunne være et sjovt scenarie! :-)
Hey, don't hate the player - hate the game! ;-)
Rygter går på at juve slet ikke er færdige med at handle ind i år. Det er godt at høre for vi mangler virkelig en venstreback som nok de fleste herinde alle er enige i.

Men vi må simpelthen også få afskibet de gamle slidte og dyre spillere.

Men egentlig grunden til jeg skriver, fordi rygterne tyder på vi er på jagt efter en angriber. Jeg havde håbet på en ny angriber fra start af og at aguero rygterne var blevet lidt mere seriøse, dengang de opstod. Men sådan skulle det ikke gå, og vi beholdte alle vores angriber.

Men hvilken angriber ser i komme ? og hvorfor.

jeg synes vi har nok boksangriber..

Desuden håber jeg ikke vi får drenthe, så hellere beholde det vi allerede har.
\\\"Wining it\\\'s not important - It\\\'s the only thing that counts\\\"
Aguero tror jeg ikke passe ind i det nuværende system. Dette begrunder jeg med, at den nuværende formation og spillestil kræver et angrebspar bestående af en fremskudt "trequartista" (enten Diego eller Del Piero) som second striker, og ved siden af en boksspiller med særlig styrke i luftspillet (Trezeguet, Amauri og Iaquinta passer alle godt til den profil).

Disse to angribertyper er nødvendige at have i holdets nuværende formation - "trequartistaen" som second striker, eftersom der er hårdt brug for kreativitet oppe foran, da hverken Krasic, Pepe, Lanzafame eller Martinez er deciderede playmakers, men derimod gennembrudsspillere på flankerne, og vores midterakse er ikke kreativ nok til at kunne agere dybtliggende playmakers (medmindre Del Neri vælger at bruge både Marchisio og Aquilani på samme tid). Ligeledes siger det sig selv at en hovedstødsstærk boksspiller også er vigtig, netop pga. det udprægede fløjspil.

Aguero passer (IMO) ikke ind på nogen af disse profiler, da han hverken er spil-skabende nok til at spille second striker i netop denne formation, ej heller dominerende nok i luftspillet til at agere boksspiller. Og for at vores spil ikke kun skal føres ud over flankerne, er det netop vigtigt at der er en spiller i angrebet som Diego eller Del Piero, da disse formår at lave den afgørende "killer pass" i hullerne. Ergo ser jeg ham ikke som et særlig godt køb til lige netop dette hold, også selvom han utvivlsomt er en fantastisk angriber.

For så vidt angår Drenthe, så er han slet, slet ikke god nok defensivt til Juventus... Han er en ganske fortrinlig winger, men han hører IMO ikke til i forsvaret. Så der er jeg helt enig med dig! :-)

En ny angriber? Hmm. En ny angriber til Juventus skal være hovedstødsstærk, god at spille bolden op af, og samtidig have en god placeringsevne så vedkommende kan løbe i de rigtige "kanaler". Men hvem? Jeg ser stadig gerne en Trezeguet-type løbe rundt oppe i angrebet, men jeg ved ikke hvem det skulle være.
Hey, don't hate the player - hate the game! ;-)
Han koster vel også mellem 40 og 60 mio., hvorfor Marotta næppe, henter ham i dette vindue.
Solo non mai in B. Altobelli-Baresi-Bergomi-X-Zanetti-X-Handanovic-Lautaro
Annonce