Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja tillykke til jer, der kan ikke være nogen tvivl om det er fortjent. Spændende hvad der sker på spillersiden til sommer, bla. midtbanen når nu Marchisio er ude i lang tid.
Hvad mener i bør være de største prioriteter når vi snakker transfers? Klubben har jo en del spillere på udlån, så tænker mest på større køb/salg.

Hovedmålet for næste sæson, bør vel være at gøre det endnu bedre i Chl. end i denne sæson. Nu var i selvfølgelig tæt på at ordne Bayern, men det skal jo med til historien at i kunne have haft en lettere lodtrækning, såfremt i havde været noget mere kyniske i gruppen mod Gladbach. Men spændende bliver det.

Det bliver nok igen jer Serie A skal hænge hatten på i Europa. Har også store forhåbninger til mit eget Roma og så Inter, synes bare der er en del ubesvarede spørgsmål hos dem...

Savner ikke Ståle.
Afhængigt af hvad Allegri har af planer for næste sæson vedr. foretrukken formation, så tror jeg målet er at hente en højre-back/wing, en playmaker/10´er, en CB, og en angriber hvis Morata forlader klubben.

Jeg håber vi kan beholde Morata, og det lader til klubben vil gå langt for at købe sig ud af klausulen med Real. Selvom en spiller som Cavani er en personlig drøm for mig, så må det ikke ske på bekostning af Morata. Spanieren er en ægte big game player, og den slags skal man selvsagt holde på hvis man vil lege med i Europa.

Det er ingen hemmelighed at Allegri gerne vil have en 10´er, og selvom Pereyra gjorde det glimrende sidste sæson, så har han ikke niveauet til at spille pladsen som 1. valg, hvis man vil spille med om CL. Der mangler vi virkelig en klassespiller.

På højre-back/wing mangler vi kvalitet, specielt set i lyset af at Cuadrado højest sandsynligt vender tilbage til Chelsea. Min drømmespiller på den position er Torino´s Bruno Peres, der kan købes for en fornuftig pris og har alt hvad der kræves på topplan. Sandro og Peres på hver sin kant ville kunne give ethvert hold i Europa grå hår.

I midterforsvaret afhænger det af hvilken formation Allegri ønsker at spille. Vil han spille med en 4-back kæde behøver vi ikke en ny CB, mens det godt kan blive nødvendigt hvis han vil fastholde 3-5-2 som foretrukken formation, taget Chiellini´s efterhånden noget brogede skadeshistorik in mente.

Vigtigst af alt bliver det dog at holde på vores stjerner, hvilket jeg føler mig ret sikker på vi kan.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Helt enig med gustenvarius.

Lichtsteiner er i forvejen en af de svagere punkter, og Cuadrado tages no retur af Conte. Så der skal helt sikkert findes nyt førstevalg til Højre back. Peres vil være en rigtig god og typisk Juve løsning, mens der også kan kigges på Azpilicuetas situation i Chelsea.

Dernæst skal der kigges på centerforsvar hvor Caseres nok skal erstattes, og man ydermere godt kan bruge ekstra dybde.

Så har Evra kontraktudløb, personligt tror jeg dog han tager en sæson som backup til Sandro ellers skal der findes en ny backup.

På central midt henter man med 99% sikkerhed Lemina permanent, ellers henter man kun ved salg

Offensivt har Allegri jo fast efterspurgt en 10´er, men man har endnu ikke fundet en hvor pris og kvalitet matcher (Draxler, mfl missede sidste år). Oscar er mest vedholdende rygte, men Juve ender sjældent med den første den bedste.

Endeligt skal Morata, Berardi, Zaza puslespillet løses.

Så der er nok at arbejde på for Marotta denne sommer. Heldigvis er det hele tilføjelser til de bærende på holdet og ikke kernespillere i år. Buffon, Bonucci, Pogba, Dybala rygraden er der heldigvis 6-7 sæsoner i :-)
Stort tillykke med mesterskabet, Juve-folk.

Håber Conte kan gøre os ligeså suveræne og flot spillende som han gjorde jer.
Det er fedt, især med tanke på den dårlige start holdet fik.....
Aab Arsenal Olympique Lyonnaise (Les Gones) 7 mesterskaber i træk (slå den PSG) Juventus
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Buffon i 6-7 sæsoner endnu...mon dog.

Ellers bliver det spændende at se, hvordan Dybala og Pogba reagerer, når der uundgåeligt kommer bud fra de købestærke engelske og spanske klubber.

Og med tanke på Marchisios og Khediras skadehistorik er det bare om at få skrevet under med Lemina (mener at have læst at klausulen på de cirka 10 mio. udløber 30. april, så det skal ske snart).
Jeg er ikke nervøs ang. Dybala og Pogba. Ja, de kan tjene mere i PL, men deres chance for at vinde titler er på ingen måde større ligegyldigt hvilken klub de måtte vælge i England, heller ikke europæiske titler.

Kan vi holde på vores bedste spillere og bygge på med et par forstærkninger, så er der reelt kun 2 klubber i Europa, hvor Juventus ikke som minimum vil være 50/50 til at gå videre over 2 kampe. Kun Bayern og Barca er niveauet over, hvorfor der også er meget få muligheder for Pogba og Dybala hvis de vil et skridt videre op af stigen.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Jeg ville i hvert fald elske, at vi havde den samme ledelse i Roma, og vil gerne lægge på at havde man sportsligt styr på klubben, spillere osv, så var mindst 2 af de uendelige 2. pladser siden 2001 konverteret til mesterskaber. Jeg hader den tabermentalitet der hersker i klubben. Ikke piveri, for det synes jeg ikke de gør, men de evner bare aldrig at lukke lortet af. Se ChL i Leverkusen hvor man styrer det hele og kun får skrabet en uafgjort med hjem. Der er masser af den slags kampe. Og det er netop dér Juve skiller sig ud. De lukker lortet.
Der skal kun fissekarle til Roma, ikke freaks.
Enig i at chancen for vinde titler nødvendigvis ikke bliver større ved at skifte Juventus ud med en hvilken som helst anden pl klub. Men tilgengæld så er der bare så meget mere prestige over at spille med i toppen af PL i forhold til Serie A der både sportsligt og prestige mæssigt er et godt stykke fra de andre store Europæiske kubber.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Uenig. Er faktisk ret sikker på, at Italien får en rigtig god europæisk sæson næste år. 100 % sikker.

Juve kan sagtens vinde CL til næste sæson. Napoli og Roma kan også snildt komme i kvartfinalen i samme turnering. Fiorentina, Inter og Milan kan også vinde Europa League med lethed. Derfor er det vigtigt, Sassuolo ikke kommer med i Europa League, selvom jeg egentlig godt kan lide dem. Men der er ikke råd til flere Sampdoria´er og Udineser. Milan kvalificerer sig med statsgaranti til EL og kommer til at klare sig godt, så derfor skal de med.

Tror virkelig, vi får en stærk italiensk sæson i Europa næste år. På den front er vi heldige, at England ser ud til at skulle sende Leicester og Tottenham i CL, mens Manchester United ser ud til at misse turneringen og skal spille EL, hvor de helt sikkert vil spare spillere.

Eneste reelle trussel fra PL næste sæson er for mig at se Manchester City og selvfølgelig også Arsenal, hvis sidstnævnte altså opruster, og det har de jo for vane ikke at gøre. West Ham gider heller ikke EL, bare spørg sexy Asta fra Rumænien.

Personligt håber jeg lidt, at AS Roma og Arsenal tørner sammen i CL-kvalifikationen, såfremt The Gunners ikke henter forstærkninger. For så tror jeg sagtens, Roma kan gå videre, hvis de altså ikke sælger alt ud.
Annonce