Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg håber sgu at Marotta bare afviser. (Og at Cuadrado tager til London og bliver der)
Juve per sempre! Kæmpe fan af Sergej Milinković-Savić
Er enig i at det at få en Morata erstatning med fart er det vigtige lige nu. Her skal der formentlig virkelig punges ud medmindre at man kan finde et scoop.

En af de u23 eller u21 angbribere som måske i sidste sæson for sit klubs førstehold har været indhopper men som nu skal tage over. Det er dem som man skal prøve at fange i opløbet og her er der altså mange med potentiale til at blive bedre end Zaza.

Så snart der er noget der bare ligner et gennembrud fra en offensiv spiller (se Pjaca lige nu) så er vi dog allerede oppe på beløb ala det der skulle være budt på Zaza.

Hvad angår Zaza, så synes jeg bare at det er for mange penge at sige nej til for en angriber som startede i sølle 5 kampe. Til den indskifter/kun får starter rolle, kunne man sagtes have et talent fremfor et mere etableret navn.

Man kan mene at nu skal Zaza starte mere, efter Morata er væk, men så vil jeg hævde at jeg ikke mener at han er helt god nok til at starte mange kampe for et top 5 hold i verden. Det var Morata, og han burde også have startet oftere. Man kunne se hvor nødvendig han var fremfor en Mandzukic, når modstanden var stærkest.

Så ja, her er nogle angriber-navne i prisklassen under Morata-erstatningerne og jeg må desværre sige at når jeg går mine lister igennem så er der virkelig mange som jeg gerne ville have nævnt men som skifter netop nu eller fornyligt er skiftet.

Miguel Borja (var I Livorno for nogle år siden hvor han aldrig fik chancen bag deres poacher Paulinho, men lige nu er han måske bedste angriber i Copa Libatoderes og virker meget komplet)

Kalinic (mini-Lewandowski som vil være besværlig at få fremfor de PL klubber som nu vil have ham men mere komplet end Zaza og nok ikke MEGET dyrere)

Sergio Araujo

Borja Mayoral (Hvis Morata bliver i Real er Borja næsten helt oplagt, for han er lidt der hvor Morata var da vi hentede ham)

Miler Bolanos (nummer 3 i årets spiller i Syd-amerika hvor han scorer mange mål)

Bakambu (brød igennem for Villarreal men vi nærmer os nok Zaza-penge)

Lucas Perez (ville være virkelig god bredde angriber at have men PSG og Emery vil have ham og det vil trække prisen noget op uden at jeg tror han er voldsom dyr)

Ayoze Perez (har ikke scoret mange mål for Newcastle men jeg tror han kunne løfte sig for bedre hold)

Sebastian Haller (mange scouts og analytikeres favorit. Kæmpe potentiale og ikke rigtigt i rygter endnu selvom der nok er kamp om ham bag kulisserne)

Vincent Janssen (Spurs prøver at kapre ham for 20m. Taget Holland med storm og klart mere talentfuld end Zaza. Måske kunne han stjæles hvis Levy er for nærig?)

Josef Martinez (her vil mange være uenige men jeg synes ikke han rigtigt har fået chancen i Torino hvor han har været bagefter i hierakiet. Kunne være en god billig reserve. Dog ikke rigtigt 9er som Zaza)

Luan (en af de bedste angrebsspillere i Brasilien lige nu, lige under de mest hypede! Dog er der allerede 20m pund prisskilt så...)

Lucas Pratto (en virkelig joker som siden han ikke slog til i Genoa som Milito erstatning hvor han var meget kort tid, har domineret i både Chile, Argentina og Brasilien og vundet priser samtlige steder. I Syd-Amerika er han et BÆST)

Sandro Ramirez (Spansk talent som ofte lige har været bag Morata, Jese, Alcaser men det er også vildt gode spillere og fordi man er bag dem kan man sagtens have mere at byde på end Zaza. Derudover er han selvfølgelig lidt yngre end disse)

Wissam Ben Yedder (virkelig pålidelig målscorer som er billig og nok snart desperat efter et udenlandseventyr)

Anthony Modeste (vel nogenlunde på nivea med Zaza, så hvis han er billigere)

Gameiro (her er vi næsten oppe Morata-erstatnings-niveau men tror da han er billigere end 30m og helt sikkert bedre end Zaza)

Diego Rolan (dårlig sæson har sænket hans pris men stadig vist mere end nok talent til at han ku få chancen)

Pablo Alcácer (Så er vi omkring Morata-niveau men vil ikke være meget dyrere end Zaza i forhold til hvor meget mere han har at byde ind med!)

Vietto (Atletico købte ham for 20m og han har ikke slået til og der er bud om pladserne der. Kæmpe potentiale i forhold til Zaza)

Berahino (helt urealistisk ikke mindst fordi diverse Engelske klubber sikkert vil presse prisen op til grotesk overpris men ja har stadig ikke fornyet kontrakt med West Brom og vil meget gerne væk. Spiller han angriber fremfor kant i Pulis anti-fodbold system, skal han nok score mål!)
På Twitter: https://twitter.com/rankingplayers Lister over bedste spillere: http://300bestplayersintheworld.blogspot.dk/
Hvad Morata erstatning angår, så er det klart Black Jesus brasilianeren som er min favorit af de få virkelig virkelig gode som mere eller mindre er på markedet, og jeg fatter ikke hvis Inter skulle være dem der vinder kampen om hans signatur.
På Twitter: https://twitter.com/rankingplayers Lister over bedste spillere: http://300bestplayersintheworld.blogspot.dk/
Og så glemte jeg fuldstændig Immobile som for mindre penge end Zaza kunne være tilfredsstillende at få hjem og udfylde lignende rolle med mulighed for mere.
På Twitter: https://twitter.com/rankingplayers Lister over bedste spillere: http://300bestplayersintheworld.blogspot.dk/
Juventus har afvist Man Utd´s bud på €120M for Pogba, ligesom man også har afvist Man City´s forhøjede bud på nu €60M for Bonucci. Klubben står fast på, at man vil afvise samtlige bud uanset størrelse, med mindre spilleren selv ønsker et skifte.

Klubben er desuden meget tæt på at have en aftale på plads med Chelsea omkring Cuadrado, hvor vi lejer ham endnu et år med tvunget køb næste sommer.

Derudover battler vi fortsat med Milan omkring Pjaca, hvor Mandzukic skulle have talt med sin landsmand for at overtale ham til at vælge Juventus.

Kilde: Di Marzio
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Klubben er desuden meget tæt på at have en aftale på plads med Chelsea omkring Cuadrado, hvor vi lejer ham endnu et år med tvunget køb næste sommer.
*suk* Jeg håbede ellers lige at det kune ville være den ene sæson...
Juve per sempre! Kæmpe fan af Sergej Milinković-Savić
Jeg kan sagtens se logikken i at hente Cuadrado nu hvor Berardi ikke kommer. Han bringer noget til vores offensiv som ingen andre i truppen, og han beklager sig ikke over at han ikke nødvendigvis er i startopstillingen hver gang.

Han var ofte guld værd at sætte ind de sidste 15-20 minutter sidste sæson, når vi skulle frem og score mod trætte modstandere.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Mjae, men jeg er godt nok træt af hans virkelig dårlige evne til at smide de mest lovende kontraer af helvedes til med elendige afleveringer og ditto "indlæg".
Men hey, hvis det er lån UDEN tvunget køb er jeg lidt mere modtagelig.
Juve per sempre! Kæmpe fan af Sergej Milinković-Savić
Ifølge CdS skulle Pereyra være tæt på at skifte til Napoli.
Betaler de en god pris, så skidt pyt.
Juve per sempre! Kæmpe fan af Sergej Milinković-Savić
Ja, de skulle være langt i forhandlingerne. Der tales om €18M inkl. bonusser.

Pjaca som direkte erstatning?
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Annonce