Snak

Mere indhold efter annoncen
Sky sammenligner direkte de to tal. Men derfor kan de jo godt have fået det galt i halsen. Jeg ved, at de 4,5 i Juve er netto. Hvis man antager at de 15 er brutto, giver det 9-10 netto, altså i så fald en fordobling af lønnen.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
moderator
Hvor man normalt skriver om nettolønninger i Italien skriver man om bruttolønninger i det engelske. Så der er ganske givet tale om en mix-up. Ja, det er tale om en pæn lønstigning, og han bliver en af ligaens bedst betalte. United er nemme at suge penge ud af i disse år.
https://kortlink.dk/sudv
Hvor pålidelig er Sky mht rygter? Pogba bliver jo konstant rygtet væk.
Hamrende godt salg af Juve i så fald.
Også lækker at se, at de ikke har droppet planerne om Mario Gôtze. Håber godt nok at de kan lande ham. Samtidig vil Man Utd prøve om de kan få Mata med i en bytte handel med Pogba.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hamrende godt salg af Juve i så fald.

Hamrende godt købmandskab, Foggy. Fra 0 til 123 mio euro på fire år, endog til samme klub.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
De kan købe bedre spillere for de penge, hvis spillerne ellers er til salg, hvilket de nok er for de rette penge.
moderator
Hvilke bedre og billigere spillere tænker du mere konkret på?
https://kortlink.dk/sudv
Først og fremmest tror jeg aldrig, vi kommer til at se 123 mio. euro blive overgået i transfer for én spiller.

Toni Kroos er bedre end Pogba, og hvis Real vil lade ham gå, så koster han næppe det beløb.

Vidal og Modric er ikke helt unge længere, men de er også på samme niveau.

Juve får svært ved at finde en direkte erstatning med samme kvalitet, med mindre de bruger størstedelen af Pogba-pengene.
Ville det være helt åndssvagt ikke at gå efter en direkte erstatning for Pogba?
Altså hvis man nu sikrer sig Kante, så gør hans defensive arbejde vel op for Pjanic´s manglende?
Annonce