Jeg husker at have læst at PSG skulle have budt €30mio for Schick, så måske det er grunden til at man ender med at betale mere end klausulen.
Det husker jeg godt men derfor synes jeg stadig ikke det giver mening at betale mere end hvad klausulen er på.
Ej heller S4lv4´s forklaring med at det er fordi man spreder beløbet ud, da det er almindelig praksis uanset om man betaler klausuler eller et andet beløbet forhandlet på plads mellem klubberne.
Men nok om det; der er ikke set noget til Schick i Torino i dag, så mon ikke der går noget tid endnu med ham.
Andet steds (mestendels GdS og TS indtil videre) tales der en del om at klubben vil sætte alle sejl ind på at lande N´Zonzi fra Sevilla, efter Tolisso blev til et mislykket projekt.
Jeg er personligt ikke fan af ham som spiller men vi mangler sgu noget stål på midten så hvis han kan udfylde den rolle uden at være en Melo v2.0 og samtidig også kan spille lidt bold så er jeg på, da jeg stoler 100% på Fabio og Beppe.
Hvorom alting er så er et mine største ønsker for dette vindue at Cuadrado bliver vippet ud af døren, og der har været et par historier fremme om at klubben ser på muligheder for at få ham afsat. Dette får mig dog bare til at undre mig endnu mere over hvorfor vi overhovedet købte ham i det hele taget. (Mig bekendt var der ingen tvungen købsklausul i låneaftalen med Chelsea)