Det tror jeg også. Der er rygter om, at farvellet til ham i vid udstrækning hang sammen med, at der skulle ryddes ud i omklædningsrummet, hvor den gamle garde efterhånden havde fået alt for meget magt. Derfor var man villig til at betale ganske betydelige beløb for at spille af med Camo, Trezegol og Zebina, mens det passede glimrende ind i planerne, at Canna havde kontraktudløb.
Om der er hold i det, ved jeg ikke.
Selvom Chiellini skulle blive klar til kampen, vil han blive sparret mod Red Bull.
Det betyder at 10 ud af 23 førsteholdsspillere er ude med skader.
Dertil kommer, at Quagliarella og Aquilani ikke må spille. Så har vi 11 spillere tilbage. GdS spekulerer i, at Grosso og Brazzo igen vil blive aktuelle. De må dog heller ikke spille i Europa.
Det vil sige, at Ranieri til kampen kan vælge mellem: Storari, Motta, Legro, Bonucci, Pepe, Krasic, Marchisio, Melo, Sissoko, Amauri og Del Piero.
Det forventes at Ranieri vælger at spare enten Melo eller Marchsio, mens det er tvivlsomt om Amauri kan spille fra start. Ferrero og muligvis Gianetti ventes derfor at starte. Så må vi se, hvad de kan. Der er efterhånden brug for en sejr i den turnering!
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta!
90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato