Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu har Klopp kontrakt i en anden klub i et par år endnu, så hvis Juventus kan vente så længe, så er det selvfølgelig okay.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Det projekt Juves ledelse satte i gang med fyringen af Marotta, "satsningen" med Ronaldo og ønsket om en anden stil, mener jeg man kan tillade sig at dømme som fejlet, med gårsdagens resultat.

Som jeg ser det, havde Juventus to mål; at vinde CL og spille mere "underholdende" fodbold.

Når man, som Juve, er altdominerende i den hjemlige liga, er det oplagt, at man sætter sig nye større (og anderledes) mål.

Der er ingen tvivl om at Agnelli & co. har ramt helt rigtig med analysen ift hvor fodbold bevæger sig hen. Det går fra sport til underholdning.
De to ting udelukker naturligvis ikke hinanden, men der er fortsat (væsentlige) nuancer til forskel.

Og det store kommercielle potentiale findes, først og fremmest, i Asien. Her handler det om idoldyrkelse (Cristiano) og succes (inkl. underholdende fodbold) på den største scene (CL).

Dermed mener jeg også, at de to målsætninger giver rigtig god mening. Udførelsen er "bare" ikke lykkedes. Og heri mener jeg også der bør være en konsekvens i organisationen. Ikke nødvendigvis ved at der må rulle hoveder (omend det sagtens kan være en option), men snarere ved at man må tilbage til tegnebrættet.

Jeg synes først og fremmest, at ledelsen har gjort sig skyldig i enormt dårligt rekrutteringsarbejde.

Når man har Cristiano på sit hold, skal man acceptere, at taktikken hedder "giv-bolden-til-ham-og-se-hvad-der-sker" - i hvert fald sådan lidt karikeret.

Men under alle omstændigheder var det oplagt, at Ronaldo og en meget taktisk træner som Allegri, var et dårligt match. Det samme med Sarri, hvor filosofien overskygger alt.
Nu står man så med Pirlo, der, kort og godt, bare mangler en plan.

I alle tre tilfælde mener jeg, at man ikke har formået at skabe et "koncept" hvor både spillere og træner matcher hinanden godt.

Derudover, har Cristiano blokeret for udviklingen af det der lignede en potentiel kommende verdensstjerne (Dybala).

Og trækker man sig et niveau op, kan man jo bare konstatere, at Juve ikke er et mere "underholdende" hold (det kan naturligvis altid diskuteres) og CL-trofæet kommer i hvert fald heller ikke til i denne sæson (meget tyder endda på at man også misser scudetto´en).

Hvad så nu? Tja, det er svært at sige.

Havde det været mig, ville jeg skibe Cristiano afsted ved først givne lejlighed. Spørgsmålet er så om det er muligt. Der er næppe mange potentielle destinationer for ham. Velsagtens kun Real og Man Utd. PSG er, fra et økonomisk perspektiv, selvfølgelig også et bud, men det er svært, at se et hold med Mbappé, Neymar og Cristiano i truppen - trods alt.

Om Pirlo har potentialet til at blive en dygtig træner, mener jeg fortsat må være et åbent spørgsmål.
Lige nu synes jeg han viser store mangler (forståeligt nok) og jeg mener også, at han er blevet sat i en, tæt på, umulig opgave. Nuvel, han kunne bare have sagt nej.

Som flere har skrevet her i tråden, tror jeg dog at en "genstart" er et realistisk scenarie.

Men det bliver da ganske givet interessant, at følge med i hvad der sker i den kommende uger og måneder.
Udover de lidt vidtfavnende fodboldfilosofiske elementer i indlægget, er jeg for det meste meget enig med Rosso her.

Det jeg hæfter mig mest ved, er at Pirlo virker helt planløst. Jeg ser (for) meget Serie A fodbold og har af samme årsag set min del af Juventus kampe, og jeg har til stædighed til gode bare at kunne sætte en finger på, hvad Pirlo vil. Taktikken er besyndeligt vagt.

Derudover forstår jeg ikke, hvorfor Pirlo insisterer på ikke at stille med sine bedste spillere. Hvis jeg var træner for den trup, så spillede McKennie, Chiesa, Ronaldo, De Ligt, Demiral, Polakken og Danilo hver gang.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
I alle tre tilfælde mener jeg, at man ikke har formået at skabe et "koncept" hvor både spillere og træner matcher hinanden godt.


Her har vi jo selve kernen i problemerne. Målet må nu være, at få det til at matche. Det burde naturligvis betyde et farvel til CR7 (nu også kaldet muren) og flere andre. Først og fremmest må man dog kigge på om personerne med det sportslige ledelsesansvar burde få en ny chance eller ej
@ole
Som jeg ser det, er Cristiano også nøglen til at komme videre til noget nyt.

I min optik, findes der masser af materiale at bygge på ift fx den 4-4-2 som Pirlo har praktiseret. Som @flying er inde på, kan det dog være svært (diplomatisk sagt), at få øje på præcis hvad det er Pirlo vil med holdet. Vil man presse højt? Spille på omstillinger? Bygge tålmodigt op med mange pasninger osv?

Men, Dybala og Morata bør kunne danne en skarp duo i front. Jeg ved godt, at førstnævnte langt fra har imponeret over en periode, men jeg synes faktisk, at meget af det skyldes Cristianos tilstedeværelse. Før han kom til, mener jeg klart, at den lille argentiner stod på spring til den absolutte verdensklasse.

På wings har I Chiesa (shit hvor er han god!) og Kulusevski, som begge har speed, er gode til at udfordre, løber i feltet og afslutter godt.

Det store spørgsmålstegn er, for mig, den centrale midt. Er McKennie taktisk stærk nok til at skabe balancen, hvis Arthur skal spille ved siden af?
Jeg har ikke set alle Juves kampe i år, så jeg kan muligvis tage fejl. Amerikaneren virker dog en kende uskolet i mit univers. Han kæmper, tackler og dækker et stort område, jeg oplever dog også, at han ofte tager de forkerte beslutninger.

I har behov for en Makalele-type, der kan sikre et solidt restforsvar.

Jeg kan simpelthen ikke forstå, at I ikke kan få jeres to brasilianske backs til at fungere. De har begge tidligere vist meget høj klasse, det må simpelthen kunne lade sig gøre, at få dem tilbage på det niveau.
Hvis ikke, skal der naturligvis nyt blod til på de pladser.

I det centrale forsvar er de Ligt selvskrevet. Han er fantastisk. Men hvem er hans makker på sigt? I mine øjne skal løsningen ikke findes i Demirel. Han er simpelthen for uintelligent. Han er en dygtig duelspiller og tror sådan set, at han kunne få succes i en liga som den engelske. Men i Italien oplver jeg, at han ofte kommer i problemer.
Som Romero spiller for tiden, virker det som virkelig dårlig business, at han har fået en frikøbsklausul med til Bergamo.

Og for at cirke tilbage til starten - kan det lade sig gøre, at afskibe Cristiano? Det ser umiddelbart svært ud og så vil projekt genstart først kunne komme i gang efter næste sæson.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
kan det dog være svært (diplomatisk sagt), at få øje på præcis hvad det er Pirlo vil med holdet. Vil man presse højt? Spille på omstillinger? Bygge tålmodigt op med mange pasninger osv?


Efter hvad han selv har udtalt, så er det høje pres og en højt stående bagkæde en del af hans stil. Med Ronaldo foran og Bonucci/Chiellini i bagkæden, har han nok valgt at gå på kompromis. Om Dybala kunne fungere heri har jeg også mine tvivl omkring.

Bygge tålmodigt op med mange pasninger osv?


Det synes jeg nu nok man kan se. At det så ofte bliver for tålmodigt og stillestående, er en anden sag.

Det store spørgsmålstegn er, for mig, den centrale midt. Er McKennie taktisk stærk nok til at skabe balancen, hvis Arthur skal spille ved siden af?


Enig. Jeg mener så ikke at Arthur skal være makkeren, hvis vi skal spille med to centralt. Det vil nok kræve en ekstra spiller. Altså mere over i 4-3-3 (som Milan) med kanterne placeret højere på taktik-tavlen. Locatelli og Aouar burde være oplagte at gå efter (forudsat at man kan slippe af med f.eks. Ramsey og Rabiot).

Som Romero spiller for tiden, virker det som virkelig dårlig business, at han har fået en frikøbsklausul med til Bergamo.


Enig.

I mine øjne skal løsningen ikke findes i Demirel. Han er simpelthen for uintelligent. Han er en dygtig duelspiller


Han er stadig ung, og kan virke lidt overgearet og foretager af og til nogle overilede aktioner. Jeg er dog ikke klar til at opgive ham.

Jeg kan simpelthen ikke forstå, at I ikke kan få jeres to brasilianske backs til at fungere. De har begge tidligere vist meget høj klasse, det må simpelthen kunne lade sig gøre, at få dem tilbage på det niveau.


Danilo mener jeg har været en af vores bedste (i en skidt sæson) i denne hybrid position. Sandro mangler ganske enkelt tempo. Her skal der handles.
Efter hvad han selv har udtalt, så er det høje pres og en højt stående bagkæde en del af hans stil.

Og det er jo nok der man bliver "lidt" forvirret - for det er umiddelbart ikke det indtryk man får, når man ser Juve spille.

Men altså, det er relativt klassisk for en uerfaren træner; der er masser af ideologi og knap så meget pragmatisme.

Altså mere over i 4-3-3 (som Milan)

Altså, Milan spiller meget udpræget 4-2-3-1. Hakan "flakker" godt nok en del, men det er klart med to balancerende 6ere (Kessíe og Bennacer i idealopstillingen).

En 4-3-3 mener jeg ikke gør noget godt for Dybala, men det kan jo også være, at det er tid til en frisk start for ham.
Omvendt så ville det give fin mening ift Chiesa og Kulusevski, med Morata på toppen.

Han er stadig ung, og kan virke lidt overgearet og foretager af og til nogle overilede aktioner. Jeg er dog ikke klar til at opgive ham.

Det synes jeg bestemt heller ikke man skal. Men hvis Juve reelt har en ambition om at vinde CL, skal der en bedre spiller til. Demirel vil være en fin backup - altså, hvis man kan arbejde lidt med hans spilforståelse.
Og det er jo nok der man bliver "lidt" forvirret - for det er umiddelbart ikke det indtryk man får, når man ser Juve spille.


Enig. Men som sagt, er det nok svært at få Ronaldo (og Dybala) 100% med på genpresset, og en høj bagkæde med den gamle garde ville være rent selvmord.

En 4-3-3 mener jeg ikke gør noget godt for Dybala, men det kan jo også være, at det er tid til en frisk start for ham.


Dybala indgår ikke i min vision for næste sæsons Juve. Udsvingene er alt for store.

Omvendt så ville det give fin mening ift Chiesa og Kulusevski, med Morata på toppen.


Enig. Jeg kunne dog tænke mig en Belotti, Kean eller lignende, så der kommer lidt konkurrence på pladsen. Denne sæson har om noget vist, at én udpræget angriber er for lidt
Juventus: Szczesny; Cuadrado, De Ligt, Chiellini, Alex Sandro; Danilo, Rabiot; Chiesa, Kulusevski, Ronaldo; Morata

Danilo smidt op som central midtbane. Jeg kan huske i et FM spil i 2010 vist, da Danilo spillede i Porto stod han også som central midt/højre back. Men jeg har aldrig set manden spille positionen i virkeligheden. Det må være the Pirlo way.

Glædeligt er det dog og se Kulusevski og Chiesa på hver sin kant. Ingen større forventninger til kampen, for mit vedkommende er sæsonen stort set slut.
Jeg havde ikke brokket mig, havde Cristiano fået rødt. Den var grov
Annonce