En anden kontekst er dog, som sagt, at holdet havde fået 102 point i serie A
Hvad kan vi bruge en pointrekord til når det ikke kunne omsættes til noget brugbart ude i Europa?
i sæsonen forinden havde vist at man igen kunne bide skeer med de helt store, da man kørte forsvarende CHL vindere Chelsea ud på røv og albuer i gruppespillet.
Et Chelsea som var ved at falde fuldstændig fra hinanden er nu "at bide skeer med de helt store"? Må jeg være fri...
De brugte al den akkumulerede goodwill fra universet de havde for at vinde den CL-titel og blev prompte decimeret sæsonen efter.
Du har nok ret. Ronaldo, Douglas Costa, Dybala, Pjanic, Cuadrado, Cancelo, Sandro, Can osv. - ingen i hele verden kunne få den flok til at præstere noget nævneværdigt frem ad banen. Sørme heldigt at vi havde pragmatikeren til at indse at den trup skulle forsvare sig (i øvrigt dårligere end vi havde gjort årene forinden) og leve på individuelle genialiteter.
34 årige Ronaldo som insisterer på at alt offensivt skal gå igennem ham. Ja, det kan godt være svært at få noget nævneværdigt ud af HOLDET med sådan en mand rendende.
Evigt skadede Douglas Costa er der mange andre managers som har mere end svært ved at få noget kontinuerligt ud af. Virker søgt at kaste Allegri til last for det.
Dybala var en streg i regningen, det medgiver jeg gerne, men Allegri var dog også manden der fik ham til at slå igennem i hans første 2 sæsoner da han havde Mandzu ved siden af sig til at tage opmærksomhed og slåskampe for sig. Men jo, den får du.
Pjanic lidt samme historie som med Dybala her. (minus det at slå igennem) Vi må dog også lige have med at Pjanic har været for nedadgående i snart 3 år. Skal vi sige delvist Allegris på denne?
Cuadrado... Jeg ved fandme ikke hvad man skal sige om den inklusion. Han KAN være pisse god men han kan også være noget af det mest frustrerende - eksempelvis i et etableret angreb (eller en kontra for den sags skyld) hvor hans tanker og handlinger meget ofte er alt, alt for langsomme og sænker holdet betydeligt.
Cancelo er formidabel i det offensive men direkte katastrofal i det defensive. Kunne man have brugt ham som kant i stedet for back er jeg tæt på sikker på at han ville have været en bragende succes.
Sandro har været en skygge af sig selv siden nederlaget i Cardiff, ligesom en del andre har været det. Om den hænger på Allegri eller hvad skal jeg ikke kunne sige.
Can. Eh... Ej vel? Altså jo han var da en fin breddespiller men han er jo i bund og grund Khedira v 2.0, og endda med mindre teknik.
Men jo, men kunne måske nok have fået mere ud af det med den flok spillere, men jeg tror også at Allegri gik i baglås oven på nederlaget i Cardiff. Han gik fra den dag helt væk fra flair og lidt mere risici pga. den afklapsning. (I al fald som jeg ser det) Det var som om han ikke turde give dem mere frihed, af frygt for tab af kontrol.
Jeg håber naturligvis at han har lagt noget af det fra sig, men lidt mere kontrol ville bestemt ikke gøre mig noget da jeg er mere end træt af at tabe 18+ point til bund 4 i Serie A.
Så jeg glæder mig til at se ham tilbage, og håber inderligt at der bliver ryddet godt og grundigt op i truppen og at Allegri får typer som han vil have, og ikke bare den der er størst marketingsværdi i.