Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg er allerede ved det stadie hvor jeg tænker at jeg ikke orker at se mere end 10-15 kampe i denne sæson. Hold nu kæft hvor er det udueligt. Jeg gider virkelig ikke ENDNU en sæson med terroristbold og hvor man er bange for at dominere mod inferiøre hold.


Jeg tror næppe Allegri holder ret længe hvis dette forsætter. Klubben er presset fra alle kanter, og 99% af fansende (minus Gusten) magter ikke at se mere elendighed. Store dele af første halvleg i Sassuolo kampen var der pibe koncert, og klubben må snart være blødgjort til at erkende at det var en fejl at hente Allegri tilbage. Men men så er spørgsmålet bare hvad er alternativet?
Sarri og Pirlo formåede ikke, og så er spørgsmålet om der er flere som skal ud og nogle nye til?
Personligt ser jeg kun en som vi muligvis kan hente til klubben som måske vil kunne vende det og han er i Atalanta, og så alligevel har jeg min tvivl.
Conte vil kunne vende det men tror ikke det er muligt at hente ham tilbage, En anden person som det skære mig dybt at skulle nævne er Mourinho, man kan sige meget om Mou, men hans mandskabs pleje er enestående, dog tror jeg hellere ikke på han er en mulighed.
Et fuldstændig vildt skud/gambling og lidt med danske briller på, ville være Hjulmand, han har ingen topholds erfaring, men det er magiske det han har gjort for landsholdet både taktisk samt mandskabspleje.
Il meglio di Allegri
Hvor jeg dog håber at du har ret, for mit hjerte bløder gang på gang når Juve spiller under Allegri -post Cardiff.

Jeg har personligt absolut ingen kandidater som skulle tage over, men på dette tidspunkt er jeg faktisk ligeglad, jeg vil bare have noget andet.
Det vigtigste vil imo være at få en der kan formå at få banket noget selvtillid ind i spillerne, og som TØR at sætte sig på de små hold. Jeg har intet imod resultatbold mod hold der er stærkere end os selv, men mod Sampdoria og de andre hold med et MARKANT mindre budget så skal man altså ud og sætte sig i respekt fra start til slut.
Juve per sempre! Kæmpe fan af Sergej Milinković-Savić
Bent Jørgen fra Østervrå serie 3 kunne også være en mulighed.

De har fortjent en gigantisk pibekoncert under opvarmningen mod Roma
Jeg har personligt absolut ingen kandidater som skulle tage over, men på dette tidspunkt er jeg faktisk ligeglad, jeg vil bare have noget andet.
Det vigtigste vil imo være at få en der kan formå at få banket noget selvtillid ind i spillerne, og som TØR at sætte sig på de små hold. Jeg har intet imod resultatbold mod hold der er stærkere end os selv, men mod Sampdoria og de andre hold med et MARKANT mindre budget så skal man altså ud og sætte sig i respekt fra start til slut.


Præcist, mandskabsplejen skal være top prioritet, en der kan banke noget sammenhold og selvtillid ind i truppen, for det har der ikke været ret meget af, i en del sæsoner.
Il meglio di Allegri
Holdet i dag er stort set identisk med sidste sæson, hvorfor det vel også er svært at forvente andet end det vi så sidste sæson. Manglen på kvalitet er åbenlys, så præstationerne bliver derefter.

Hvis man skal se på truppen som den ser ud nu, så er vi vel kun blevet styrket på den offensive 3. del, hvor Kostic og Di Maria for Berna og Dybala ser fint ud. På midten har vi hentet en kronisk skadet Pogba, der intet har leveret i årevis, og det er så det. Defensivt er vi klart svækket med afgangen af både Chiellini og De Ligt, hvor Bremer og Gatti er kommet ind.

Overordnet set er det svært at se vi skulle stå ret meget stærkere end sidste sæson pt, så med mindre der sker noget drastisk inden vinduet lukker, så bliver resultatet nok nogenlunde det samme som sidste sæson.

Man kunne ønske sig Allegri ville give mere spilletid til de unge gutter som Miretti, Fagioli og Rovella, der i dag som de eneste viser lidt kvalitet på midtbanen.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg blev lige mindet om at Zidane er uden job i øjeblikket. Makes you think.
Juve per sempre! Kæmpe fan af Sergej Milinković-Savić
Jeg havde næsten glemt, at Pirlo var træner i en sæson. Hvad er der egentlig blevet af ham?

Sarri fik trods alt et mesterskab i hus, selvom det nok var på de sidste gløder af det mesterhold, som Conte manifesterede og Allegri - utroligt nok med sidste sæson og starten på denne in mente - var i stand til at føre videre. Men det var også i en tid, hvor alle de andre hold sejlede pånær lige ved og næsten-Napoli.

Det er en helt anden liga nu, hvilket er glædeligt, men det udstiller også bare Allegriball endnu mere. Ganske enkelt en skændsel at være vidne til. Holdet kan tabe kampe her og der, fair nok, men det vi ser lige nu er en rendyrket depression i boldform.

Di Maria kan ikke blive klar hurtigt nok. Det siger ikke så lidt, at en spiller med én kamp allerede virker som den vigtigste mand i offensiven. Som andre påpeger, så nytter det ikke noget, at have fantastiske Vlahovic, hvis ingen gider at sætte ham op.

Edit: Zidane kunne være spændende, selvom han heller ikke er bleg for at køre resultatet hjem uden flair.
Hvis I ønsker her-og-nu resultater, er Gasp helt skudt ved siden af. Generelt tror jeg ikke han egner sig til et storhold.

Han har behov for at være ubestridt konge og finder spillere der retter ubetinget ind.

Det rimer slet ikke på Juventus.

Jeg tror egentlig også problemet er større end træneren, omend jeg er helt enig i, Allegri er passé.

Skulle jeg komme med et bud, skulle det være Dionisi. Han er, efter min mening, det mest spændende navn i Italien pt.

Alternativt kunne man se på Dionisis forgænger, der render rundt i Ukraine.

Begge er i hvert fald moderne trænere.
Har de Zerbi ikke forladt Shaktar?

Han ville være oplagt at kigge på. Han kunne måske også få Locatelli til at blomstre lidt op
@ole
Jo, du har ret.

Tjekkede i første omgang Wikipedia, hvor han stadig står som ansat.

Personligt synes jeg han ville være et oplagt valg.
Annonce