Snak

Mere indhold efter annoncen
Køligt sparket af Milik...
Jeps, ren verdensklasse.
Noget tyder på vi går benhårdt efter Giuntoli fra Napoli som ny sportsdirektør.

Han virker ganske kompetent, så få endelig ham i hus.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Læste godt at vi er ude efter ham, og så meldes juve tæt på Pau Torres, fra Villareal.

Er der nogen der har kendskab til ham?
la vecchia signora
Tottenham er ikke forpligtet til at købe kulu, og kan vende retur til juve (ligesom Arthur og zakaria).
Jeg er klart fortaler for at skippe zakaria og Arthur videre, men kulu kunne jeg godt tænke mig man gav en chance til. Vi mangler i den grad kreativitet på kanterne, og han har løbende vist i Tottenham han stadig har noget af formen fra Parma-tiden. Ham og di Maria om pladsen på højreside, så di Maria ikke bliver tyndslidt af for mange kampe
la vecchia signora
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Zakaria mener jeg, heller ikke rigtigt har fået en chance. Han kom til da det for alvor begyndte at sejle. Jeg ville gerne se ham en sæson mere, og gerne med en anden træner, der ikke trækker flokken ned..
Er der nogen der har kendskab til ham?

Pau Torres er velsagtens Spaniens bedste forsvarer. Han minder på mange måder om Laporte i spillestil - god placeringsevne, dygtig på bolden, stor og stærk, fin teknik.

Det er da også en spiller der har været rygtet til en række af Europas største klubber og kun en u-vending i 11. time af ten Hag gjorde, at han ikke havnede i Man Utd sidste sommer.

Pau har, så vidt vides, en frikøbsklausul på €45m, hvilket naturligvis ikke er et astronomisk beløb. Omvendt ville det undre mig, hvis Juventus kastede den slags penge efter en spiller i en tid med økonomiske udfordringer og ikke mindst en potentiel europæisk karantæne hængende over hovedet.

Dernæst må spørgsmålet også være, om spillerens foretrukne destination vil være Juventus og Serie A. Han har tidligere udtalt, at han gerne vil pørve sig af i ESL (ups PrL) og mon ikke der er bejlere nok der?

Alternativt skulle Real Madrid også være interesseret i ham.
Rosso:
Tak for svar. Jeg tror ikke at juve lader sig begrænse af en evt købsklausul, de plejer at finde nogle huller ift at leje og tilbagebetale over tid.. jeg tror heller ikke de lader sig begrænse på spilleindkøb over en evt karantæne i europæisk. (Personligt tror jeg ikke på det OVERHOVEDET).

Hvis han er Spaniens bedste stopper i øjeblikket, er mange, velsagtens, ude efter ham, dog stod det som om han nærmest er sikker på at lande i juve. Man skal naturligvis ikke ligge for meget i pre-silly season, meeen juve er juve ;).. så må resten af serie a sejle deres egen sø
la vecchia signora
Fuffu: jeg er i og for sig enig i at zakaria ikke har haft bedste forudsætninger. Jeg synes dog ikke det er dér lønkronerne skal bruges, hvis han kan skydes afsted for en god pris.
Men jeg synes faktisk han var ganske hæderlig da han spillede i juve
la vecchia signora
Pau er naturligvis en mulighed for Juve bla pga:

Lav løn, pt 3,8 brutto, så selv 4 mio plus bonus med skattelov med samtidig afgang af en af Cuadrado eller Sandro (eller Rugani) giver jo en lønbesparelse efter første sæson.

Loyalitet belønnes og trods udløb, vil Pau med garanti give tilbage til hans elskede Villareal, der næppe blokerer med vanvidskrav og klausuler som hjemme i Italien.

En pris på 25-30 mio plus noget bonusværk virker realistisk og bidt over i 4 (eller 5) kontraktår, kan han reelt vægte cirka 12 mio INKL løn i 2023-24 sæsonen.

Det er taktisk/teknisk en krævet type af Allegri (boldførende mancino) og personlighedsmæssigt helt perfekt til Juve (ydmyg, rolig, familiemenneske, sat osv).

Der er næppe mere end 2-3 klubber, der har behovet, kan tilbyde titler/Europa OG love fast plads. Det kan Juve. Jeg har svært ved at se andre end måske Arsenal (Gabriel har pladsen) gættet pga Arteta/stil og Juve. Resten i de 4 store ligaer ligner enten kaos, ingen behov, kan ikke love fast plads, sā den ligger faktisk lige til venstrebenet for Juve.

28 mio/4 år = 7 mio transfer + 4 mio løn netto (5,2 brutto ca?) , der firkantet kan balanceres ved at sælge Caviglia (2), Ranocchia (3) og Koni (7) evt med tilbagekøbsklausul for Koni i 2024 og 25. Blot for at nævne een model og nogle udlejede.

Kontraktudløb i 23, 24 og 25 af Cuadrado, måske Sandro (hvis Pau kommer), Leo bla fjerner en stor portion løn, som er en del af strategien og også tvunget nu.

Ift Huijsen kunne Pau også være interessant ift Malaga og sprog og samme karakteristika.

Juve er jo nødt til at handle med dem, der vil handle med Juve og ‘sælge’ (udleje, udlåne, bytte, sælge) dem, der overhovedet har bud OG kan generere en plusvalenza modsat de stadig dyre som Bremer og Vlahovic (4-5 i truppen er ikke til salg).





Annonce