Sikkert, men nu nævnte han specifikt transferudgifter, hvor Juve og Milan har brugt stort set det samme de seneste sæsoner.
Den væsentlige forskel i klubbernes økonomiske formåen ligger først og fremmest i lønbudgettet.
Ift FFP kan man lave en masse økonomiske krumspring, som fx Chelsea der har skrevet meget lange kontrakter med deres nyindkøb. Og da man (ift FFP) afskriver spilleres værdi over kontraktperioden, mindsker man dermed den årlige belastning.
Dertil kommer at Bosman-transfers også er blevet en større og større del af fodbolden, hvor de lønførende klubber står parat med monsterkontrakter. Det kender I fx fra Ramsey, Rabiot, Pogba, Di Maria m.fl.
Milan er i øvrigt et dårligt sammenligningsgrundlag, da der er meget få udgående transfers.
I 2022 brugte Milan omkring €170m på lønninger, mens Juventus brugte over €350m.
Som sagt, det er ikke en klagesang, det handler sådan set blot om sammenligning.
Altså hvis nu man kigger på tallene, så er det sgu begrænset hvor meget mere Juventus tjener på match day indtægter, kontra Inter og Milan.
Eget stadion handler om meget mere end match day indtægter. Der er naming rights, arrangementer, salg af VIP-bokse osv.
Der er nu heller ikke nogen der har påstået, at eget stadion er den eneste forskel. Det er blot en del af en spiral-effekt, hvor eget stadion har givet mulighed for at bruge flere penge, hvilket har givet bedre sportslige resultater, hvilket har gjort branded mere værd.
Og ja, så handler det selvsagt også om, at Agnelli familien pumper penge i klubben via egne brands.
Så vidt vides kommer der omkring €45m fra Jeep mens Milan fx henter omkring €15m fra deres hovedsponsor (Emirates).
Og ultimativt tænker jeg heller ikke der er det store kontrovers i at påpege, at penge giver basis for sportslig succes.
Her er stadion selvsagt et væsentlig element og med egne stadions ville Milan, Roma, Lazio, Inter, Fiorentina m.fl. have andre økonomiske muskler at spille med.