Snak

Mere indhold efter annoncen
Du kan have lige den holdning du vil. Det sørgelige består i, at du har så travlt med at nedgøre andres holdning og syn på fodbold. Det hindrer om ikke andet en god fodbolddebat. Så fortsæt du bare dine nedladende øgenavne om dem du så tilsyneladende ikke bryder dig om (selvom det jo bare handler om at vinde), for vi andre skal som nok klare os upåagtet din bekymring “i juvehjemmrne”. Forza Juve og Forza mangfoldigheden!
Det sørgelige består i, at du har så travlt med at nedgøre andres holdning og syn på fodbold.

Er det mere sørgeligt, end når i nedgør Allegri´s form for fodbold? Hvad er forskellen helt præcist?
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Almindelig respekt for forskellige synspunkter. Du skal alligevel have, at du er vedholdende i forsvaret af Allegri. Andre har en anden tilgang til ham, men tilbage må stå, at vi garanteret alle vil det bedste for vores hold. Så for mig handler det om en god tone, hvad enten man er pro den ene eller den anden.
Hvornår har jeg ikke holdt en god tone?
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Når man f.eks. kalder dem man er uenig med for “en sørgelig forsamling”.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Dem jeg hentyder til, er "fans" der i ramme alvor sidder og håber holdet taber kampe, udelukkende for at komme af med træneren. Du behøver ikke kigge længere tilbage, end den kommentar La Fidanzata d´Italia kom med i mandags.

Det er en sørgelig forsamling, god tone eller ej.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Tror egentlig, at vi er fælles om at holde med klubben. Nogle mener så, at en ny træner vil gøre det endnu bedre. Det er vel fair nok trods alt?

Selv er jeg mest af alt på Team Allegri. Synes ikke han fik talenterne nok i spil, men det er blevet bedre.

Spørgsmålet er så om vi skulle fokusere på en anden snak end træneren? Den nye ledelse bakker vist Allegri 100% op, så en snak om en ny træner for ligaens nr. 2 er vist irrelevant? Taler jeg for selvvalgt censur? Ja, lige præcis, da forummet ellers bliver en smule trættende på sigt.


Men nu når vi (læs jeg) taler om egne talenter, Hvem er gode nok til Juve. Yildiz virker som en super type, Huijsen virker også god nok og forlænger vist snart? Men hvem er ellers på vej og hvem af de unge ser I et lys i?
Nogle mener så, at en ny træner vil gøre det endnu bedre. Det er vel fair nok trods alt?

Bestemt. Men derfra og så til at håbe holdet taber, bare for at få træneren losset ud er der immervæk et stykke vej.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Du mener simpelthen at :

Den italienske Ricard Møller Nielsen, slog til igen med sin geniale tekniske forståelse! 1-2 er et fantastisk resultat, især med så sent et mål.

Fidanzata her ønsker at Juve taber?

Det virker nu mere som om at du ikke helt kan tåle at der er andre end dig der opfinder øgenavne...

Men den falder kun tilbage på dig Gusten da du nu har brugt laaang tid på at smide spillere under bussen og opfundet øgenavne til alle de spillere du ikke kan lide.

Men hold kæft det er sgu sjovt at læse at du mener du forsvarer Juve med de ting du skriver om spillerne. Det eneste du har forsvaret af Juve er Allegri.

Fans, spillere og brugere herinde dem kritiserer du uafbrudt...

Men den her kommentar... Porca miseria che schifo.
@Gusten
Der er langt. Men ikke længere end jeg håber vi stadig kan mødes på midten i et internetforum om en klub vi alle holder af. Så lad os prøve nogle emner der ikke brænder tråden ned?


Så hvad synes I om talenterne. Jeg er helt vild med Huijsen aftalen. Spilletid på et godt mandskab med en dygtig træner. Han bliver skolet til næste år, hvor han kan spilles ind. Har vi dårligere spillere på holdet allerede? ja, men de har et pænt pointsnit og lukker ikke mange mål ind - så det ændrer man vel ikke på?

Yildiz virker god. Selvfølgelig på en lidt billig baggrund, men dem har de andre spillere også haft uden at brænde banen af.

Er der andre? Hvad tænker I om de andre unge i perifirien. Er der supertalnter på vej?
Annonce