Snak

Mere indhold efter annoncen
Tjek, Caroe 👌
Det er nok overvejende sandsynligt med den ECL deltagelse, men som holdet spiller, tror jeg en del holder vejret indtil deltagelse er 100% sikret.

Med det nuværende niveau, virker selv Salernitana hjemme som en svær opgave… Tror desværre på en neglebidder, hvor vi efter en heldig føring vil stille os ned i eget felt og fedte en 1-0 sejr hjem.
Holder med Juve. Sympatiserer med Læger uden grænser og Folkekirkens nødhjælp
Et meget sandsynligt scenarie, Juvetossen. Men Romakampen viste trods alt lidt mere fremadrettet spil, hvor vi med lidt held havde taget alle 3 point.
Fair nok at være lidt skeptisk med tanke på jeres enormt dårlige form, men der skal godt nok gå meget galt. Twitter-profilen FootballRankings giver jer 99,7 % chance for top-5.

ECL henviser i øvrigt til Conference League ;-)
Forza Roma! Continuate così, prossimo derby col Frosinone! No Pizarro, No Party!
Tak Caroe. Det var en “freudian slip” :)

Tror også det går. Men det er svært at slippe håndbremsen når spillerne og spillet har været til at kaste op over. Jeg prøver nok bare at sætte mine forventninger så lavt, at jeg ikke bliver skuffet.
Holder med Juve. Sympatiserer med Læger uden grænser og Folkekirkens nødhjælp
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hovsa, opdagede lige at det er seks år siden, jeg sidst var herinde - jeg havde glemt password og så var jeg for doven til at bede om et nyt. Indtil nu. For nu fik jeg lige lyst til at snakke lidt med igen efter den lange pause!

1-1 mod Roma var et fint resultat, selvom der bestemt var chancer til mere. Det var dog en af de bedre Juve-kampe på det seneste.

Generelt en underlig sæson, hvor første halvdel var over al forventning og anden halvdel har været en mindre katastrofe. Men i sidste ende ser det ud til, at Juventus får nogenlunde den placering, som spillermaterialet realistisk set rækker til. Og der er også en Pokalfinale og vinder man den, har det pludseligt været en absolut godkendt sæson.

Jeg har ikke noget imod pragmatisk fodbold, men jeg synes at Allegri har gjort sit og haft sin tid efterhånden. Og jeg ser ham gerne skiftet ud med en mere moderne trænertype, som går ind for en mere spilstyrende og interessant spillestil.
Mit All Time-Juventus: Tacconi; Gentile, Scirea, Ferrara, Cabrini; Tardelli, Deschamps, Nedved, Platini; Baggio, Higuaín.
"Tror også det går. Men det er svært at slippe håndbremsen når spillerne og spillet har været til at kaste op over. Jeg prøver nok bare at sætte mine forventninger så lavt, at jeg ikke bliver skuffet."

Det kender vi godt. JGGJ udtalte f.eks. han var bange for at Roma rykkede ud af Serie A, da det stod vært til med Mourinho. ;)
Der skal kun fissekarle til Roma, ikke freaks.
Tak Lehrer. Jeg skal forsøge at finde de optimistiske briller frem.

Bemærkede godt mismodet i Roma tråden i Mous svære 3 sæson. Dejligt at se, at I holdt hovedet højt i Europa
… og forhåbentlig holder jer på afstand i ligaen. Ja, beklager vi ikke kan støtte jer yderligere her i tråden have angår ligaen, men konsensus heriblandt os er at vores trup trænger til en gevaldig opgradering :).
Holder med Juve. Sympatiserer med Læger uden grænser og Folkekirkens nødhjælp
Læste for nyligt at Guintoli på foranledning af direktionen først skal peake med Juve om 2 - 3 sæsoner, da klubben forsøger at være realistisk med nuværende økonomi og trup. Den langsigtede plan er derfor stille og roligt at forstærke klubben på alle fronter. Respekt for den tilgang og dermed også nemmere at forholde sig til, da et quick fix ikke på nogen måder virker realistisk taget klubbens nuværende situation in mente. Minder på mange måder om sæsonerne efter Calciopoli, hvor Juve brugte flere år på at genopbygge truppen og klubben. NextGen er en del af strategien, også nu hvor lukrative kontrakter med udenlandske spillere ikke kan laves i lighed med tidligere. Spændende at se hvad sportsdirektøren har i ærmet.
Spørgsmålet er hvad vi gør med vores unge spillere på leje. Jeg tror Soule ender med at blive solgt for at finansiere sommerens mercato. Klubbens plan for Hujisen skulle være at sende ham på lån igen næste sæson, for så at gøre ham en fast del af truppen fra starten af 25/26 sæsonen. Men om Hujisen er ok med det, vides ikke, så han kan også ende med at blive solgt til sommer.

Et Soule salg er nok også bundet op på om Chiesa får forlænget sin kontrakt eller ej.

Klubben vurderer at kunne få omkring €70 mio. for Soule og Hujisen.

Annonce