Snak

Mere indhold efter annoncen
Tak Atalanta..
Så mangler vi bare at tabe pokalfinalen på onsdag, så er sæsonen officielt ovre.
Hvornår skal vi forvente at Allegri bliver fyret og en ny træner bliver præsenteret? Prompte efter pokal finalen?
Allegri sagde i dag at der vil komme en afklaring omkring hans fremtid inden for de næste 10-15 dage.
Et eller andet sted er det vel heller ikke så vigtigt om det sker på torsdag, eller om en uge. Slutresultatet er det samme, altså at Allegri er færdig, og med mindre der sker noget overraskende, så bliver Motta vores ny træner.
Jeg kan nu se at Agresti rapporterer at han forventer, at Allegri bliver fyret efter Monza kampen d. 26 maj, og at Motta så bliver præsenteret et par dage senere.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det lyder som en god plan. Og som Fuffu skriver, så skylder vi Atalanta for den hjælpende hånd.

Jeg tror dog stadig på sejr onsdag, hvis der stilles i stærkeste opstilling. Men man er før blevet skuffet..
Jeg har lidt svært ved at se hvor troen på en sejr skal komme fra. Vi er vel et af de dårligst præsterende hold i ligaen over en lang periode, mens Atalanta er det bedst præsterende hold lige pt.

Hvis man lavede en ligatabel der startede i 2024, så ville vi ligge på en 16 plads(!).

Nej, der skal et mirakel til, hvis vi skal have noget med hjem fra Rom på onsdag.

Tråd titlen viste nok en gang sin berettigelse i går, hvor Amauri helt fri igennem end ikke formåede at ramme målet. Men han stiger jo også kun til €12,5 mio om året i løn fra næste sæson. Jøsses mand.
Få forlænget hans kontrakt til en lavere løn, eller sælg ham.
Ret beset så aner vi jo ikke hvad Vlaho kan, i det han så sjældent får mulighed for en afslutning med den latterlige tilgang til spillet vi har. Så det er klart at manden ikke kan præstere når han så - mod alle forventninger får en mulighed. Ja han skulle have scoret på sådan en, men jeg dømmer ham ikke før vi ser en træner med en anden tilgang til spillet.

Min prognose er at vi taber de resterende kampe vi har tilbage - det har vi trods alt også historik for, når der ikke er noget at spille om.
Man kan ikke være imponeret over ret mange Juvespillere denne sæson. Jeg vil dog også vælge en lettere naiv tilgang og tro på, at flere af spillerne kan mere end de har vist. Men tydeligt er det, at alt for stor en andel af spillerne ganske simpelt ikke har topniveau. Og upåagtet Allegris tidligere meritter, så har spillet, som en konsekvens af både spillerkvaliteten og taktikken, aldrig fungeret og kommer sikkert heller ikke til det, om så der var 100 kampe mere at spille i denne sæson. Eksempelvis har Vlahovic shinet i sin tid i Fiorentina. Det gør han bestemt ikke i Juve, men jeg vil lade tvivlen komme ham til gode når/hvis der kommer et stærkere hold omkring ham. Igen Guintoli har et ufattelig vigtigt job at gøre nu.
Så det er klart at manden ikke kan præstere når han så - mod alle forventninger får en mulighed.


Det der giver absolut ingen mening. Det er vel netop det der karakterisere en top angriber, at han slår til når chancen byder sig?
Annonce