En kapitalindsprøjtning? Hvad skulle den hjælpe. Der skal alligevel være balance i regnskabet. Noget som klubben ikke kan opnå uden CL-deltagelse. Af flere årsager tak til det det italienske forbund for det!
Som sidste udvej, hvis klubben er ved at gå konkurs, ja. Måske kan man desuden give en lille indsprøjtning, der skal hjælpe med at finansiere stadionbyggeriet. Men det er vist også det. Muligheden er at gå ind og overbetale for et sponsorat. På den måde kan der skabes en nogenlunde fornuftig bundlinje. Tamoil er nok desværre ikke videre aktuel i øjeblikket...
Det er jo desuden ikke fordi, der ikke er penge i klubben, de fleste af dem bliver bare spist op af et af fodboldverdenen største lønbudgetter.
Marotta kommer ind os siger alt det rigtige. ”Vi skal satse på ungdommen og begrænse lønomkostningerne.” Del Neri bakker ham op. Vi betaler en formue for at skille os af med nogle af de mest løntunge spillere. Der skal dog naturligvis hentes erstatninger for disse, og i sidste ende bliver regningen større, end hvis man havde beholdt de gamle spillere. Gennemsnitsalderen bliver dog sænket, og det kan derfor accepteres. De samlede lønudgifter er dog ikke mindsket nævneværdigt.
Der hvor filmen begynder at knække, var her i januar-vinduet. Den ellers fornuftige strategi bliver fuldstændigt fejet til side.
Del Neri og Marotta har simpelthen ikke is nok i maven til at gennemføre den. De henter 2 meget løntunge spillere, der tilsyneladende begge har lagt de bedste år bag sig, også selvom Barzagli ”kun” er 29. Derudover hentes Matri, en spændende spillere. Ikke længere ung, men bestemt ikke uden evner. Frikøbsprisen er dog ekstrem høj og lånet ekstremt dyrt. Jeg kan ikke forestille mig, at der vil være råd til at hente både ham og Quagliarella til sommer. Der bruges altså store summer på at hente 2 angribere, selvom der er en u-21 landsholdsangriber i klubben. Han kan nu løbe rund i Viareggio.
Er de nye spillere bedre end Giannetti? Måske, men uanset er det en direkte afvigelse fra den plan, der er blevet lagt ud. Hvis resultaterne kommer er det naturligvis lettere at acceptere. Meget kan så tilgives. Men når de udebliver, så begynder det at blive problematisk, og der må stilles spørgsmålstegn ved de ansvarlige. Det bliver svært at se, hvordan de skal vende skuden. Inter.
Det er måske let at være bagklog, men det er trods alt heller ikke mig, der får flere mio. euro hvert år for at være klog på fremtiden. Desværre.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta!
90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato