Snak

Mere indhold efter annoncen
Conte ligner mest af alt endnu et forsøg på at please tilhængerne på en billig måde. Jeg har svært ved at se hvordan Conte skulle være en opgradering fra Del Neri.

Der har været meget snak om, at Conte skulle være med til at bringe vindermentaliteten tilbage. Ferrara viste dog tydeligt, at bare fordi man som spiller var en vinder, så betyder det ikke nødvændigvis, at man som træner formår at få holdet til at udvise samme mentalitet.

Jeg har ikke meget fidus til Conte som Juve træner.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Conte har dog i modsætning til Ferrara trænererfaring.

Bare han kan få banket en vindermentalitet ind i spillerne, så er vi kommet et godt stykke vej!

Godt at se Fausto Rossi på u-21 landsholdet!

Bare ærgerligt, at geniet Marotta allerede har givet 50% af ham væk.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Vindermentalitet er noget der kræver en (lang) række af sejre, og vel nok noget af det sværeste af banke ind i hovedet på generelt overbetalte spillere.
Der skal kun fissekarle til Roma, ikke freaks.
Vindermentalitet er måske også det forkerte ord.

Det er den generelle mentalitet der halter gevaldigt efter. Jeg forventer ikke at holdet vinder alle kampe, men jeg forventer sgu at spillerne giver sig 100% i samtlige +90 min. i alle kampe. Det er imø. det mindste man kan forvente af spillere på dette niveau.

Havde spillerne udvist denne mentalitet gennem hele sæsonen, så var vi også som minimum endt i top 4.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Godt at se Fausto Rossi på u-21 landsholdet!

Bare ærgerligt, at geniet Marotta allerede har givet 50% af ham væk.

Det kan seriøst ikke være rigtigt? Marotta skal virkelig oppe sig de næste to måneder.




Pirlo skulle eftersigende være i gang med lægetjekket. Han ville blive tilbudt en 3 årig kontrakt. Har det lidt ambivalent omkring den signing. Synes pirlo er en genial spiller, men han er jo mega langsom, også er han nok ikke billig i løn.
\\\"Wining it\\\'s not important - It\\\'s the only thing that counts\\\"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Og 3 år til en dyr 32-årig midtbanespiller, som ikke kunne bruges i en konkurrerende klub. Hmm.
Der skal kun fissekarle til Roma, ikke freaks.
Jeg elsker simpelt hen hvordan Juventus tilhængere gang på gang kan gå helt i opløsning over at vores primavera spillere bliver solgt. Som om de skulle være den helt store åbenbaring for klubben de kommende år.

Hvilke primavera spillere er det lige vi har solgt, som efterfølgende har vist noget af betydning for deres respektive klubber?

Giovinco er den eneste jeg umiddelbart kan komme i tanke om.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Man føler jo det er arvesølvet, men man vil have succes "næste" sæson, og det harmonerer naturligvis ikke.
Der skal kun fissekarle til Roma, ikke freaks.
Lige på det område er jeg kold og kynisk.

Det handler udelukkende om at vinde. Og betyder det at man må skille sig af med spillere, som har spillet i klubben hele deres liv, så må det være sådan.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Problemet er så bare at de spillere man har hentet ind siden 2006, for en stor del af dem ikke har været et hak bedre en "vores" primavera spillere. At købe dyre middelmådige spillere til overpris, og samtidig forære vores ungdomspillere væk, er i min verden ikke vejen til succes.
Annonce