Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis man ikke kan få den ene chilener...

EDIT: Tuttosport mener i vanlig stil, at det var Sanchez, der blev snakket på mødet med Felicevich.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Vidal er efterhånden blevet en rigtig god spiller, på mange af diverse årets hold, og ville være det mest spændende indslag på vores midtbane i snart mange år. Og ikke mindst, alt i alt, vores bedste spiller.

Om han så ville kunne fungere med Pirlo er så spørgsmålet. Ja sagtens med en mere defensiv spiller i en 4-3-3 variation men svært at se dem som de eneste centrale midtbanespillere. Til trods for Vidals arbejdsraseri.

Desværre tror jeg godt klubben så kunde finde på at misbruge Vidals alsidighed og bruge ham andre steder.

I øvrigt så er det lige kommet frem at Magath vil af med Diego (og Diego væk fra Magath) og der tales om priser helt ned til 10 millioner euro!

Det synes jeg er en potentiel super handel for næsten hvem som helst, og burde Marotta ikke være lige i haserne på den handel? Det ville da virkelig få meget af skaden til se god ud igen, måske endda, helt mirakuløst nok, med økonomisk gevinst.

Om der så alligevel sikkert vil være for meget "tabe ansigt/indrømme fejl" involveret ved jeg ikke. Sikkert.

Tror dog ikke Diego ville have noget imod at vende tilbage.
På Twitter: https://twitter.com/rankingplayers Lister over bedste spillere: http://300bestplayersintheworld.blogspot.dk/
I går stod den som traditionen byder på afklaring af delejerskaber. Deadline var kl. 19 og Marotta og Paratici havde en hel del at se til helt til det sidste. Alle de større delejerskaber faktisk. Det kan undre, at intet var på plads inden, men sådan var det nu.

Specielt Almiron, Paolucci, Ekdal, Lanzafame og Palladino var der spænding om.

Almiron er tilbage i Juve efter man fik forhandlede sig til rette med Bari. Han forventes at blive sendt videre til Parma eller Siena.

Ekdal’s skæbne blev lagt i en kuvert efter at Juve ikke kunne forhandle sig til rette med Bologna. Det endte med, at han nu igen er 100% ejet af Juve. €1,3 mio. mod €1,1 mio. menes der. En okay pris.

Til det sidste så det ud til, at der også skulle bydes på Paolucci, Lanzafame og Palladino. Kort før deadline kunne medierne dog ganske overraskende melde, at spillerne nu ville være 100% ejet af henholdsvis Siena, Palermo og Parma.

Og det er her, at mystikken for alvor begynder at brede sig. Der kan ske 4 ting i forbindelse med delejerskaberne

1) Man indleverer en seddel til Lega Serie A, hvorpå det er angivet hvilken klub, der har købt spilleren.

2) Hver klub indleverer deres bud på spilleren i en lukket kuvert.

3) Man indleverer en seddel, hvorpå der står, at delejerskabet fornyes.

4) Intet indleveres.

For alle 3 spillere var det sidste tilfældet. Det betyder umiddelbart, at spilleren UDEN BEREGNING overgår til den klub, der har spillerens spilletilladelse. I alle 3 tilfælde modparten.

Så sent som i januar i år betalte Parma Genoa €3 mio. for 50% af Palladino

I sommeren 2009 blev 50% af Paolucci handlet for €3,3 mio.

I sommeren 2008 blev 50% af Lanzafame handlet for €2,5 mio.

Med overvejende sandsynlighed, har Marotta altså nu valgt at lade spillerne gå GRATIS! Mon også han denne gang betaler dele af deres løn?

Er jeg den eneste, der synes, at det virker vanvittigt!?
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Hvis Juve havde indleveret et bud på 5 kr på en af de tre sidste spillere du nævner så ville Juve næsten kunne få ham gratis?
Juve 4 evar ★ ★ ★ Ronaldo+Messi=Allesandro Del Piero Del Piero: the best there is, the best there was and the best there ever will be. http://www.goal.com/en/people/italy/112/alessandro-del-piero Danmark: FCK
Hvis det er rigtigt hvad du skriver Gas, virker det lige umildbart som dårligt købmandskab af den kære Marotta - Selvom priserne nok ikke er nær så høje, som de var for bare 2 år siden.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ta nu f.eks en spiller som Martín Cáceres, som vi havde til låns forrige sæson. Mener det ville ha kostet os € 11-12 mio hvis vi skulle ha købt ham sidste sommer. Sevilla fik ham for € 3 mio + 1,5 i evt. bonus i år. Det illustrer vel egentlig meget godt hvad der er sket med priserne på så relativt kort tid.
Ja, hvis Juve havde budt 5 kr. ville spillerne være Juve-spillere.

At Marotta lod Paolucci gå er måske OK. Der er formentlig ikke det store marked for ham efter et par skuffende sæsoner, og man ville risikere ikke at kunne komme af med ham.

Palermo vil prøve at sælge Lanzafame. Om det lykkes er uvist, men hvis Juve havde købt ham, ville det ikke nødvendigvis have en katastrofe, om man måtte beholde ham, da han spillede glimrende under Conte i Bari. Netop derfor undrer det mig også, at man slet ikke var interesseret. Jeg vil hellere have ham som backup end Martinez.

Italiens Cristiano Ronaldo. Er der nogen, der kan huske, hvem der gav ham den betegnelse?

Den helt store skandale er dog, at man lod Parma få Palladino. Jeg ved ikke, om Marotta er Parma-fan, men de må i hvert fald gnide sig i hænderne dernede. €3 mio. for halvdelen af Giovinco OG halvdelen af Palladino. Det må være årets handel i italiensk fodbold.

Palladino er jo god nok til landsholdet, når han holder sig fri af skader. Da Juve blev nummer 3 i oprykningssæsonen spillede han langt størstedelen af kampene og gjorde de glimrende. Det på et hold, der var noget bedre end det nuværende.

I sin iver efter at hjælpe Parma, ender det nok også med, at Martta sender Amauri til klubben med løntilskud. 15 mål kommer han til at score. 3 imod Juve. Bare vent og se.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Oven i al det negative, er det måske værd at nævne, at man fik Almirons halvdel for €1(!). Man solgte i sin tid 50% til Bari for €2.5M.

Ekdal tjente man også godt €1M på.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Her er afklaringerne af de forskellige delejerskaber i formatet: Navn, rolle, fødselsdag, modparten, udfaldet.

Sergio Bernardo Almiron C 07/11/1980 Bari - JUVENTUS

Nazzareno Belfasti* D 15/07/1993 Modena - Rinnovo

Niko Bianconi* A 10/10/1991 Vicenza - Rinnovo

Dario Campagna C 30/01/1988 Hellas Verona - HELLAS VERONA

Nicola Cosentini C 14/06/1988 Esperia Viareggio - ESPERIA VIAREGGIO

André Cuneaz C 01/06/1987 Alessandria - ALESSANDRIA

Alessandro D´Antoni A 03/08/1988 Esperia Viareggio - ESPERIA VIAREGGIO

Luca Del Papa* A 1994 Pescara - Rinnovo

Marco Duravia D 14/10/1989 Canavese - CANAVESE

Albin Ekdal C 28/07/1989 Bologna - JUVENTUS

Simone Esposito A 24/05/1989 Reggiana - Rinnovo

Giuseppe Giovinco C 24/09/1990 Carrarese - Rinnovo

Carlo Ilari* C 12/12/1991 Ascoli - Rinnovo

Davide Lanzafame C 09/02/1987 Palermo - PALERMO

Riccardo Maniero A 26/11/1987 Pescara - Rinnovo

Giorgio Merlano P 19/07/1988 Esperia Viareggio - ESPERIA VIAREGGIO

Raffaele Palladino A 17/04/1984 Parma - PARMA

Michele Paolucci A 06/02/1986 Siena - SIENA

Andrea Pisani D 15/03/1987 Portogruaro - PORTOGRUARO

Samon Reider Rodriguez C 25/10/1988 Bassano Virtus - BASSANO VIRTUS

Fausto Rossi C 03/12/1990 Vicenza - Rinnovo

Simone Serino D 16/10/1990 Poggibonsi - POGGIBONSI

Matteo Trini P 18/05/1987 Lumezzane - JUVENTUS

Dario Venitucci C 30/01/1987 Bassano Virtus - BASSANO VIRTUS

Francesco Volpe A 03/03/1986 Livorno - LIVORNO
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
9000 sæsonkort skulle der allerede være solgt. God start må man sige.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Annonce