Jeg tvivler paa at medloebere har set noget i Juventus de seneste 5 aars tid og som saadan tvivler jeg staerkt paa at folk der kalder sig Juve fans i dag er medloebere. Det er rigtigt det gaar godt for jer i aar, men mon ikke det kun er gamle fans det er kommet tilbage eller folk der altid har holdt med Juventus men bare ikke har gidet deltage i debatten fordi den har vaeret negativ?
Tror istedet det er et sporgsmaal om at folk ikke aktivt debaterer herinde eller andre steder naar det gaar skidt for ens klub. Ikke fordi man holder op med at stoette klubben, men fordi det ikke er det fedeste konstant at blive mindet om hvor skidt det gaar.
Kender det selv fra den italienske klub jeg stoetter. Vores Danske Lazio side var ogsaa rimelig doed for en 3-4 aar siden og saa indtil sidste saeson. Ikke fordi folk pludselig stoppede med at holde med Lazio, men fordi der var konstant negativ stemning. Nu er de samme folk saa begyndt at komme tilbage og man kan gendende navnene der skriver. Vil sgu ikke kalde dem for medloebere, synes det er helt ok hvis man mister modet fordi ens klub spiller skidt. Nogen vil sikkert synes at man skal " stoette sin klub i daarlige tider ". Naa ja, og man stoetter virkelig meget ved at skrive paa et debat forum, eller.
Hvis vi skal snakke om medlobere, saa hop ind i Milan og Inter traadene, ja de har ogaaa " gamle " fans som jeg vil mene er rigtige fans, men det er formentligt kun de to klubber der har danske medloebere som fans.
ps: intet slaar <3 BARCA <3 medloeberne, gal jeg hader dem. er ved at braekke mig naar jeg laeser bold.dk efter Barcelona har vundet.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg