Snak

Mere indhold efter annoncen
Syntes det er fint at Simon Kjær lige viser Matri hvordan det skal gøres nu hvor han har så svært ved det fortiden :-)
wuhuuu.. dejligt at få sådan en sejr. kunne ikke have bedt om en bedre tirsdag :D.
Bosna i Hercegovina - FK Zeljeznicar #11 Dzeko JUVENTUS! CAMPIONI D\'ITALIA 2011-2012 ★ ★ ★ #17 Trezeguet #10 Del Piero Had a dream i was king, i woke up still king\\\'
Fin sejr over et Roma hold der godt nok havde bolden meget, men aldrig rigtigt formåede for alvor at presse vores forsvar. Med lidt mere kvalitet i afslutningerne kunne vi have givet Roma en gevaldig snitter.

Estigarribia imponerede mig specielt i aften. Han gjorde det virkeligt godt som wing-back.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Ja Estigarribia, gjorde fint. Han fik dog et utroligt dumt kort, også burde han ha scoret.

Generelt en fin forestilling, stod, godt organiseret,,
\\\"Wining it\\\'s not important - It\\\'s the only thing that counts\\\"
Første kamp i sæsonen, hvor Juve ikke har overvægt i boldbesiddelse, men det gik jo alligevel.

Trods taktiske ændringer, er det imponerende at se, at forsvaret står så godt som det gjorde.

Lækkert med et Del Piero mål på det nye stadion. Forbandelsen er forhåbentligt brudt.

Det bliver Milan eller Lazio i semifinalen. En svær opgave men med elimineringen af Roma har vi i det mindste sikret, at Juve er det eneste hold, der har mulighed for at få en sølvstjerne i denne sæson.

@LVS

Hvornår har det været mode at tænke langsigtet i juve? eller italien generelt?


Fin pointe. Hvad jeg hentyder til er, at Marotta tidligere har sagt, at der skal tænkes langsigtet.

@Giovinco

€20 mio. for en belgisk spiller i dette marked?

Nej vel?

Hvilke klubber kunne det være aktuelt for?

Juve, City, PSG og Real?

Og retfærdiggøre det, at Juve betaler overpris for Nainggolan.?

Det er ikke realistisk, ligesom det ikke burde være realistisk at betale €15 mio. for Nainggolan.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Prisen på netop Witzel og Fellaini ligger nu altså rigtig højt, de ligger i toppen af ønskesedlen i mange af de helt store klubber. Derudover er der selvfølgelig en Belgisk spiller der helt sikkert kommer til at gå for mere end 30 mio €.

Om Nainggolan er 15 mio € værd mener jeg heller ikke, specielt ikke hvis det er sammen med eller på bekostning af eks. Marrone, der udover at være god nok, og så er gratis (på alle måder) at beholde.

Eneste anke var bare at man jo ikke kan bedømme mandens niveau på om han spiller for Belgien eller ikke. Og slet ikke hvis man tror de har et dårligt landshold, for det har de ikke længere, efter 30 års elendighed er de i den grad tilbage.
En ting er hvad deres klubber og agenter mener, at spillerne værd. Noget andet er om det er realistisk, at de bliver solgt til det.

Belgien er så meget tilbage, at de blev 3’er i deres EM-kvalifikation efter et ellers ikke specielt imponerende tyrkisk landshold.

De har en god håndfuld halvunge talentfulde spillere. Det er vist også det. Som landshold er de altså ikke bedre end eksempelvis Danmark.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Seneste rygter går i øvrigt på et bud, der hedder €12 mio. + de sidste 50% af Ekdal.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Hvis du hiver Van Buyten og Simmons ud af deres landshold er Kompany på 25 deres erfarne mand. Der er altså en grund til at Morten Olsen eks. alene ønskede at undgå dem i VM kval lodtrækningen sidst. De ligger pt. langt under deres niveau på listerne. Det er i den grad det fremadstormende land pt.

Nå men nok om det.

Caseres skulle ifølge de fleste medier være igang med sin Medical.
Den egentlige grund til, at Morten Olsen helst ville undgå dem, er, at han selv er halvt belgier.

€1,5 mio. for lån. €8 mio. for at købe ham fri. Det er hvad, man forventer.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Annonce