Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg har bemærket, at især Inter- og Milan-fans kører langt mere på mig end de kører på de andre Juve-fans herinde. Jeg har en idé om det skyldes, at det nager dem, at jeg er så optaget af at udbrede sandheden om calciopoli. Derfor er de bange for mig (eller måske bare irriterede), for de ved inderst inde, at jeg har ret i det, jeg skriver. Men når man ikke har nogle fornuftige modargumenter, er det altid nemmest at køre på personen i stedet ;)

Lidt ligesom når systemkritikere er en trussel mod staten i Rusland og Kina.
Ikke ligefrem optimalt med sejre til Napoli og Lazio. I det mindste smed Udinese også point.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Gasbarroni:

Det er jeg nu ikke enig i. Kampen mod Catania på Sicilien var der elendigt spil. Selv mod Siena hvor vi vandt 1-0 på Artemio Franchi var spillet ikke prangende. Mod Bologna hvor Mirko Vucinic blev udvist spillede vi også ringe. Chievo kampen i oktober måned var den kedeligste kamp jeg nogensinde har set. Vi producerede intet, og Pirlo var lige ved at koste mål, havde det ikke været fordi dommeren dømte frispark. I Coppaen mod Bologna i december var spillet ej heller prangende, og vi vandt den på forlænget spilletid.

Og så kampene i år, ja der har det været op og ned. Kampen mod AC Milan i Coppaen var en fantomkamp, og i særdeleshed defensivt. Genpresset fungerede helt optimalt. Kampen mod Milan i ligaen, jamen der sad Milan på det hele i første halvleg. Anden halvleg var vores. Milanspillerne trak sig tilbage, men ikke desto mindre var der stadig en masse energi fra Juvespillernes side af, og der blev presset så meget som muligt. Milanspillerne var ligeså tilbagetrukne i det 45. minut som de var i det 70. minut, og vi var aldeles gode mellem det 60. minut og det sekund Vidal blev udvist.

Jeg vil gerne begå et væddemål med dig kære Gas. Et væddemål om håneretten. Det væddemål går ud på, at i kampen mod Inter vil Juves spillere være toptændte og løbe solen sort. Genpresset vil fungere helt optimalt. Jeg tror, at selv du vil sige noget i retning af at "spillet er som det var i starten af sæsonen" - i hvert fald efter kampen mod Inter. Men bare rolig, det er ikke et væddemål jeg vil gå afsindigt meget op i, men blot en lille ting for sjov. Det virker for mig at se som om, at du anser spillernes træthed som værende årsagen til, at Juve spillede ringe i går, men jeg tror simpelthen at det er tændingen, gnisten og motivationen. Alle disse tre ting vil være i tiptop stand mod Inter, tror jeg. Skidt pyt, lad os lade være at kalde det for et "væddemål", men bare en undersøgelse. En undersøgelse uden vinder naturligvis.

Undskyld, men er du seriøs?
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Hvad mener du helt præcist? Ja, jeg er skam dybt seriøs. Hvori ligger din uenighed helt specifikt?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der kan man bare se.

Udover at du ikke svarede på, hvordan en træningssession i august kan give et klart billede af spillernes fysiske form i begyndelsen af marts, så vækker din argumentation en vis undren.

Hvor i alverden har du fået den ide fra, at jeg (og andre) mener, at dårligt spil er ensbetydende med at spillerne er trætte? Dine retoriske spørgsmål er i bedste fald spild af plads.

Det infantile forslag om et væddemål om ”håneretten” fremmer ikke just det generelle indtryk. Særligt ikke da forslaget til det omhandler noget, som jeg end ikke har været i nærheden af at tilkende give min mening om.

PS. Du er naturligvis fri at føle dig som den store vinder eller taber af et væddemål, du indgår med dig selv.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Rolig nu mr. Gas. Min intention var så absolut ikke, at være infantil omkring mit væddemål. Det var en spøg, som naturligvis skulle bidrages med en famøs smiley til sidst.

Jamen ingen tvivl om, at en træningssession i august måned så absolut ikke kan give en indikation af hvordan og hvorledes spillernes form/kondition er i dag. Men det var nu egentlig bare for at illustrere, at det er noget Conte lægger meget højt på dagsordenen. Jeg husker tydeligt, at en mand som Vucinic var sindssygt forpustet da han løb rundt om banen på fjortende omgang. Nå, men det er i og for sig også underordnet.

Du fik det til at lyde som om, at træthed var årsag til det dårlige spil mod Chievo. Og bottomline er bare, at jeg er uenig. For hvis du spørger mig, tror jeg det omhandler indstillingen og motivationen blandt spillerne. For mig at se virker det som om, at der er en langt større gnist hos spillerne når de spiller mod Milan, Napoli, Inter, Roma etc. end mod Chievo, Bologna, Siena, Catania etc.

Jeg håber så absolut ikke, at du nu vil bære nag over noget, der egentlig bare kan betragtes som misforståelser. For jeg har skam tænkt mig at komme med mine meninger i ny og næ, men det er fint at du pointerer hvor lidt du forstår i mine indlæg.

God aften.

PS. Har rettet forrige indlæg. Jeg forstår det heller ikke selv, men jeg må nok desværre konstatere, at mine følelser tog overhånd. Aggressioner er altid det mest umodne element i mennesket, hvorfor jeg kreerede alle de spørgsmålstegn. Det sker ikke igen herinde, ej heller på resten af bold. Der er jo et brugernavn at leve op til for undertegnede.. Beklager, og kan skam tydeligt se din pointe må jeg nu nok alligevel indrømme...
Det var tydeligt at imod Chievo var spillerne hårdt belastet fysisk. Derudover, om man kan forstå det eller ej - så er det naturligt at ens motivation imod Inter er større end imod Chievo.

En anden grund som kan ligge til de hårde resultater imod de mindre hold, er nok i høj grad modstanderens indstilling til kampen. Et hold som Chievo pakker sig langt mere end Napoli ville gøre. I sæsonen er det tydeligt at vi har været ekstremt stærke i kontra spillet, hvilket har fungeret super når vi har spillet imod de store hold, men imod Chievo skal vi i store dele af kampen selv skabe kampen, og det er her vi virkelig har været dårlige.
Alt har skulle gå igennem Pirlo, og det bliver sgu for let at læse.

Derudover må man formode at når et Chievo hold rammer Juventus Stadium har de en kæmpe motivation for at vise sig frem, og for at få et godt resultat med hjem.

Det er i disse kampe, at man skal have en angriber - en kreatør som kan åbne op, gøre det uventet som fx. Milan har Zlatan.

Vinder af den italienske Euro 2016-tipskonkurrence, Mr Juve. Vinder af Serie A-tipskonkurrencen for sæsonen 2016/2017, Mr. Juve. Vinder af Serie A-tipskonkurrencen for sæsonen 2017/2018, Mr. Juve. fino alla fine ★ ★ ★
Er enig i at kontraspil fungere bedst imod store hold som ikke pakker sig, det er der vist ikke nogen der kan være uenige i. :-)
Det der er foruroligende er at at vi sætter føringen over styr. Vi mangler i den grad prima kvalitet oppe foran og det er derfor Milan er os overlegne mod de små hold.
Men når man tager i betragtning at spillere som Krasic og Elia ikke har bidraget med noget som helst i denne sæson kan vi vel ikke være andet end tilfreds??
Med så få strenge at spille på er vi alt for nemme og gennemskue og det er måske nærmere DET der er grunden til underpræstationerne?!?
Hvordan vil du have Krasic og Elia skal bidrage, når der absolut intet tiltro er til dem?

Har tidligere i mine indlæg kritiseret Conte for ikk at benytte sig noget mere af dem, da de begge netop er spillere du kan sætte ind de sidste 20min hvor energien både hos os selv og modstaderne er ved at blive brugt op.. Den behandling en spiller som Krasic har fået hører ingen steder hjemme af Conte.. Er forbavset positivt overrasket han ikke er mere ude i medierne og brokke sig over sin situation. En mand der klart var det bedste offensive kort sidste sæson.. En skandale den behandling han får. !! Det samme gør sig gældende for Elia.. Manden har jo reelt set ikk fået en fair chance for at bevise hvad han kan, og det er så pokkers synd.. Han kan, når det virkelig kører for ham, drive gæk med et hvert forsvar.. Spørg bare det danske landshold :)

Nogle nye nyheder omkring Chiellini og Barzaglis skader?? Håber da ikk vi skal se julemanden nede i forsvaret igen mod Bologna!




Annonce