Snak

Mere indhold efter annoncen
Haha
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Nice haha
De mødte blot en sulten Ibrahimovic.


Nå det var derfor hun skulle hjem og lave mad.

(beklager men den lagde lige til højrebenet)
Foggy:

Jeg bliver bare irriteret over gang på gang at høre, at hold, der i de foregående runder har spillet totalt umotiveret pludselig, når de skal måde Juventus, genfinder gejsten. Som f.eks. Fiorentina, der spillede som en pose nødder mod Catania. Nu skal de så møde Juve og er allerede ved at gejle hinanden op til årets kamp.

Dette ses gang på gang. Men sådan er det at være Juventus. Selvom Milan pt. er bedre (det viser stillingen jo), så historisk set er Juve stadig det hold, alle vil slå. Det er på en måde en ære, bevares, men også ret irriterende til tider. For det gør jo, at de fleste hold lige givet et par procent ekstra, når de møder Juve.

Det er naturligvis ikke alle hold, der lægger sig ned mod Milan og Inter. Men det var min måde at sige på, at jeg synes at mange hold, som mod Milan og Inter spiller ganske normalt som i alle andre kampe, pludselig finder et gear ekstra mod Juventus. Lur mig om ikke Palermo, der tabte 0-4 mod Milan, her om få uger spiller en brandkamp mod os. Det ville være så typisk, for mod Juve kan de altid tage sig sammen. Vent og se.

Når dette er sagt, så er Milan det bedste hold i år og ville nok vinde titlen alligevel. Men der kunne måske bliver bare en smule spænding, hvis bund- og midterholdene gad mobilsere den samme gejst, når de spiller mod Milan, som de altid finder når de møder Juventus. Jeg tror stadig, at Milan ville løbe med titlen, men i stedet for at vinde med 8-9 points (som jeg forventer de ender med at gøre), ville de måske kun vinde med 3 points, så vi fik spænding lige til det sidste.
Jeg synes, at mange på bold.dk mangler storsind og tolerance. Hvorfor skal folk tales ned til eller kaldes idioter eller vrøvlehoveder, fordi man har en mening som går imod DEM? Ingen har patent på sandheden og der bør være plads til meningsforskelle...
Du tuder sgu, om muligt, mere end ledelsen.

Ps,så du kampen du snakker om, eller snakker du blot ud fra slutresultatet?
“Gli arbitri italiani sono i migliori al mondo. E comunque preferisco evitare ogni polemica, e parlare solo di calcio giocato”: così Antonio Conte ha risposto in Turchia
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Farcen har ret, Inters modstandere har gennem hele sæsonen lagt sig ned.
Solo non mai in B. Altobelli-Baresi-Bergomi-X-Zanetti-X-Handanovic-Lautaro
Farcen har ret, Inters modstandere har gennem hele sæsonen lagt sig ned.


Helt korrekt.

At Inter så har præsteret dårligere end sine modstandere - man skulle ikke tro, at det var muligt - forklarer antallet af sejre og points.
@ Soldatino:

Der er jo intet tuderi over Juves eller Farso´s udmeldinger, når dommerstanden bekræfter deres antagelse.

Den uafhængige avis Tuttosport bringer historien i dagens udgave:

http://www.football-ital…apers/16644

Den uafhængige avis Tuttosport

Mig bekendt er Tuttosport Torino-baseret.
Den uafhængige avis Tuttosport(...)


Hehe.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Annonce