Problemet med Ranieri er, at manden simpelthen ikke har det der ligner vindermentalitet. Man så det specielt i Sampdoria kampen, hvor manden kun valgte at bruge 1 ud af sine 3 indskiftningsmuligheder, selv om vores andgrebsspil var fuldstændigt tandløst. Det var så tydeligt, at Ranieri var fuldt ud tilfreds med uafgjort, hvilket selvfølgelig bare ikke er ok, når man træner en storklub.
Hans indskiftninger giver mange gange slet ingen mening, hvilket selvfølgelig er ok når vi vinder, men når tingene ikke kører, så vil der blive sat store spørgsmålstegn ved det.
Jeg vil f.eks mene, at det var en mindre hjerneblødning at sætte Iaquinta ind istedet for Camoranesi i slutningen af Fiorentina kampen, med tanke på det pres de lagde på os i netop den periode. Jeg siger ikke at netop dét træk gjorde at vi smed de 2 point, men det er sgu ikke videre gennemtænkt.
Jeg mener ikke Ranieri er manden for Juve, men bør samtidig ihvertfald få til nytår, til at rette skuden op.
Han bør dog være fortid, når vi snakker sommeren 2009.
Jeg så gerne at ledelsen forsøgte at hente Prandelli til klubben, da han IMO ville være den perfekte mand på posten.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico.
36 ★ ★ ★