Snak

Mere indhold efter annoncen
Dansk dobbelassist åbner sæsonen for Celta mod La Real!

Pione med et langt indlæg til Wass, som helflugter den videre til Maxi Gómez. Den uruguayanske tyr er et godt bud på sæsonens gennembrud. 28 mål i 47 kampe for hjemlandets Defensor, og den 21-årige har allerede storimponeret i Celtas testkampe mod bl.a. Roma.

Så er La Liga tilbage.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
1-1. Vanvittigt mål fra 30-35 meter!

Stortalentet Mikel Oyarzabal firsttimer en kæmpe opspilsfejl af Celta-keeper Sergio Álvarez direkte op under nettaget i et halvtomt mål. Flot sparketeknik hårdt presset af Wass. Endnu intet på YouTube, men den fortjener sgu gengivelse.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Levante spiller kraftstejlme god fodbold. Sjældent set dem bedre. For få år siden ligaens grå mus med den ældste trup, men frøen blev nu endelig til en prins (Levante kaldes Frøerne).

1-0-sejr over lokalrivalerne fra Villarreal.

Kantspilleren Morales er en fantastisk anfører, som formår at hive tilskuerne med på Ciutat de València og i øvrigt bare ikke er blevet langsommere med årene.

Ud over Celta-topscorer Maxi Gómez er Levantes colombianske midtbaneanker Lerma et yderst kvalificeret bud som sæsonens Liga-gennembrud. Nej, hvor har han været god som bolderobrer og -igangsætter.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Plus ubåden ikke havde et eneste skud på mål, det er sku ret vildt.
“It was so hot in Sevilla that, at first, I nearly regretted my transfer. I much prefer playing football in the rain at Stoke. It’s far easier.”
Helt rigtigt, men Villarreal har i et par år været blandt ligaens mindst chanceskabende hold i forhold til antal mål. Escribá er en defensiv træner, lidt ligesom Marcelino. Atypisk spansk.

Men uden chancer er det selvfølgelig svært at score!
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Málaga-Eibar er stadig i gang (0-1), men vi prøver lige noget nyt. En rundegennemgang!


Leganes-Alavés (1-0)
En tam affære i åbningskampen. Alt gik næsten som ventet, tilmed advarslen til den hovedløse Wakaso. Undtagelsen var det brasilianske Juventus-produkt, Pires, som afgjorde fra 11 meter efter en keeperfejl og generelt styrede midtbanen. Leganes angreb primært over højresiden, hvilket er atypisk med Szymanowski ovre i modsatte side, og Alavés-venstreback Pedraza havde en lang aften inden udskiftningen.

Valencia-Las Palmas (1-0)
Lige så målfattigt, men langt mere dramatisk. Zaza åbnede med et Jon Dahl´sk indersidemål og knoklede sgu på hele kampen igennem. Kort efter blev Halilovic udvist for en grim stempling på Gayà, men han var ellers øboernes eneste våben inden da. Trods en time i undertal endte Las Palmas med mest boldbesiddelse, dog primært på egen banehalvdel jævnfør heatmaps. Lemos blev afprøvet som defensivmidt inden udskiftning, men spillede konstant bagud eller sidelæns. Valencia angreb også over højresiden, hvor Cancelo spillede en stor afskedskamp. Rodrigo kom frem til en håndfuld friløbere, og Mina headede på stolpen.

Celta-Real Sociedad (2-3)
Rundens bedste kamp. Pione var banens bedste før pausen og assisterede sammen med Wass til Maxi Gómez´ debutmål. Oyarzabal svarede hurtigt igen med et langskud efter en keeperfejl, men Celtas uruguayanske angrebskomet var ikke færdig med at score på indlæg. 10 gyldne slutminutter vendte kampen for La Real, da topscorer José først assisterede indhopperen Juanmi og senere selv afgjorde kampen på et dumt straffe.

Girona-Atlético (2-2)
Liga-debutanterne lagde stærkt ud i en 3-4-3 med to hoved-scoringer af Stuani. Kaldte ham et scoop i den måneder gamle artikelnyhed, fordi han var lige hvad catalanerne manglede. Efter en god time blev selveste Griezmann udvist for brok og film, men madrilenerne svarede flot igen i de døende minutter. Correa med et langskud og Giménez med et hovedstød. Atlético kunne faktisk have vundet til allersidst.

Sevilla-Espanyol (1-1)
Kjær fik debut, men måtte se sig overstrålet af makkeren Lenglet på en dødboldsscoring og blev ved det udlignende mål overløbet af Léo - det var dog N´Zonzis fejl. Sevilla dominerede på bolden, og nyindkøbet Muriel skulle have scoret bl.a. da han ramte træværket. Espanyol var også farlige takket være en storspillende højreside med især backen López, mens Gerard Moreno også skyldte en kasse tæt under mål. Banega udvist i slutminutterne.

Athletic-Getafe (0-0)
Eneste kamp, hvor jeg kun så anden halvleg, hvilket nok var meget godt. Jiménez overlod Athletic i overtal den sidste halve time, men baskerne kom her kun frem til et par halvfarlige indlæg til Aduriz.

Barcelona-Betis (2-0)
Et halvtomt Camp Nou sørgede over terrorangrebet. Spillerne måske lige så, fordi det var ikke prangende spil. Måske mere afhængige af Messi end nogensinde før, fordi på trods af det manglende mål med to stolpeskud åbnede han et kompakt Betis. Et selvmål skulle der til og herefter et mål af Roberto, som overraskede positivt inde centralt. Fra gæsterne var jeg imponeret over den 22-årige colombianer Narváez, som endda blev roteret ned på midtbanen, og sørme om 36-årige Joaquín ikke også spillede fuld tid. Det siger så lidt om det manglende presspil fra Barcelona, som havde ´kun´ 60% boldbesiddelse.

Deportivo-Madrid (0-3)
Overraskelsen lurede i det første kvarter på svære Riazor, men så begik Rubén en fejl og efterlod en fri Bale til 0-1. En kæmpe sovepude, som også hurtigt gav 0-2 ved en næsten lige så fri Casemiro. Fantastisk assist og generelt kamp af Marcelo, igen. Dernæst en times dødvande, inden den senere udviste Ramos måtte redde en bold på stregen. Madrid svarede dog hurtigt med et typisk velplaceret Kroos-mål udenfor feltet. I slutminutterne brændte Andone et straffe på Keylor. Stærkt udlæg af mestrene.

Levante-Villarreal (1-0)
Sæsonens første derby her i aften. Levante dominerede og skabte hele 15 chancer, hvilket jeg ikke mindes at have set så ofte før. Særligt venstrekanten Morales var en evig uro over for Rukavina, og han tog sagen i egen hånd ved at skaffe straffe og mål. Stor kamp af Levante-defensiven og Lerma foran, hvorimod angriberne Alegría og Jason var uskarpe. Manglede virkelig topscoreren Roger Martí, som er dømt ude indtil nytår. Villarreal stillede alt for tilbagetrukket og stationært med spil på egen banehalvdel omkring især Rodri. Eneste lyspunkt for Ubåden var ventreback-profilen Jaume Costa, som udnyttede hullet bag den fremadstormende højreback López.

En runde med pointtab til alle større hold pånær Barcelona, La Real, Madrid og - hvis jeg tør sige dét og det gør jeg - Valencia. I næste runde venter ´topbraget´ mellem sidstnævnte.

EDIT
Som trådtitlen vidner om, vil jeg efter hver runde kreditere hvad jeg ser som rundens hold. Runde 1 må handle om Real Sociedads sene comeback i Vigo.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Hvad er tilbagekøbsprisen for Mariano Díaz? Hvis Real selvfølgelig vælger at hente ham tilbage.
“It was so hot in Sevilla that, at first, I nearly regretted my transfer. I much prefer playing football in the rain at Stoke. It’s far easier.”
@Frækfyr

Flot arbejde! Som dedikeret tilhænger af PL bold så skal jeg være ærlig at sige at det ikke er meget La Liga bold jeg får set, da der simpelthen ikke er tid nok. Derfor vil jeg helt sikkert forsøge at følge dine opdateringer, for at lære lidt mere om de forskellige hold, fra runde til runde.

Hvem holder du selv med fra den spanske liga?
Disco Quinn

Real Madrid har valgt ikke at lave en tilbagekøbsklausul i Marianos kontrakt, og det ret usædvanligt.
Real Madrid | Cleveland Cavaliers
Når jamen så ser det jo godt ud for Lyon, når han skal sælges igen.
“It was so hot in Sevilla that, at first, I nearly regretted my transfer. I much prefer playing football in the rain at Stoke. It’s far easier.”
Annonce