Snak

Mere indhold efter annoncen
Valencia fattes penge, det må da være vigtigere end en ligegyldig koefficient?

Selvfølgelig, men de er vel også til en vis grad forenelige? Valencia har jo også genereret overskud de seneste 3 regnskabsår, selvom man ikke har kunnet finansiere det stadionbyggeri.

Jeg tror heller ikke, man skal underkende signalværdien i at være tilbage blandt Europas pot1-elite. Dét, sammen med et nyt stadion, må kunne tiltrække og fastholde profiler i klubben.


Jeg kan ikke se fans af andre PL-hold ønske noget godt for United....

De er bare misundelige. Havde det ikke være for United, ville det stå (edit: mere) skidt til for både klub- og landshold i England, og det ved de inderst inde.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Uhyggeligt at forestille sig, at det kunne stå endnu dårligere til for det engelske landshold.

Men du har fuldstændig ret. United har båret England i mange mange år.
Barcelona har båret spansk fodbold - både klub- og landshold - i mange år.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
@Nick

Deri har du naturligvis ret.

Hvad Barcelona har præsteret i nyere tid er enestående.
Ja, Man utd har båret England rigtig flot. Så sent som i sidste sæson. Hvordan man nogensinde kan holde med en konkurrent fra den samme liga, når man ikke er presset på koefficienten, går over min forstand.
KROENKE RAUS!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Uhyggeligt at forestille sig, at det kunne stå endnu dårligere til for det engelske landshold.

Men du har fuldstændig ret. United har båret England i mange mange år.


Men er det netop ikke udtryk for at Manchester Uniteds succes bygger på kvalitetsudlændinge hvadenten det er franskmænd, danskere, trinidader, hollændere, walisere, irere...ja nuvel, så var der Beckham, Scholes og Rooney...men det er jo ikke Bobby Charlton kvalitet, Dennis Law, Bryan Robson kvalitet for nu at være helt ærlig ....Rooney er vel også temmelig langt fra en (ædruelig) George Best...
Brasil: Flamengo, Vasco, Fluminense, Botafogo (100% Carioca) Rio > Säo Paulo MENGÃO TRI DA AMÈRICA: https://www.youtube.com/watch?v=1RlVt8zJhXQ
Med England tænker jeg naturligvis på klubniveau.

Det engelske landshold har ingen formået at løfte synderligt i mange år.
Hvordan man nogensinde kan holde med en konkurrent fra den samme liga, når man ikke er presset på koefficienten, går over min forstand.

Havde det været etablerede klubber såsom Atlético eller Sevilla, var jeg også anderledes forbeholden. De har allerede et set-up.

Synes dog, jeg har redegjort for mine bevæggrunde, og heri skal især kigges på Málagas smalle trup.

Málaga, Villarreal, Levante og EL-deltagende Athletic har alle haft min støtte i Europa de seneste sæsoner - det er så også alle hold, jeg gerne så mit hold trække i europæisk, så det har også noget at sige.

Edit
At man på koefficienten ikke er presset af en national konkurrent, gør det vel netop muligt at holde med pågældende hold. Atlético ligger fx 1 plads over Valencia, omend på lånt tid, så de skal helst ikke gentage sidste sæsons EL, når nu de også ligger til ChL næste sæson.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Altså, Rooney har gjort noget mere for det engelske landshold end Denis Law og George Best.....

Formentlig også for United. Der er en anden konkurrence i dag.

Tosserier.
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
Hodja...

Åh jo ...Premier Leagues (Manchester United, Liverpool, Chelsea, Tottenham, Man City, Blackburn ...det var vist det) repræsentanter i CHL og deres generelle sportslige succes skyldes jo alt overvejende grad Bosman-dommen - før den var de ikke noget at skrive hjem om kvalitetsmæssigt aladet engelske landshold - her taler vi om perioden fra det blev lukket ind i europæiske turneringer til Bosman - det skyldtes til dels at du UEFA regi skelnede mellem Walisere, skotter, Nordirere, englændere - det gjorde man ikke i det engelske FA som jeg husker det.

Derfor mener jeg det er mere rimeligt at sige det er Bosman som bærer England, hvor det mere er Real Madrid og sidenhen Barca der har båret Spanien.
Brasil: Flamengo, Vasco, Fluminense, Botafogo (100% Carioca) Rio > Säo Paulo MENGÃO TRI DA AMÈRICA: https://www.youtube.com/watch?v=1RlVt8zJhXQ
Annonce