Snak

Mere indhold efter annoncen
Athletic i CL, hvem havde troet dette ville ske igen.

Godt med penge i kassen til at udvikle verdens bedste talentskole!


Så stor en overraskelse er det nu heller ikke.

Med fare for at lyde bagklog har mange spanske medier - ligesom jeg flere steder herinde - kaldt Athletic et mindst lige så godt hold som Napoli, der især defensivt er blevet ufatteligt usammenhængende. De er på mange måder baskernes modsætning anført af Benitez, der helst stiller sig dybt, hvilket forsvaret slet ikke er gearet til - næsten også synd med så store individualister foran. Fejlmatch. Napoli er netop bedst, når de kan spille med den syditalienske vildskab foran landets måske mest passionerede fans.
- Jeg var meget skuffet, men ikke overrasket, over Napolis tilgang i første kamp hjemme.

Laporte og Muniain er for mig stadig to potentielle Gulddrenge, men man skal heller ikke overse Iturraspe, som igen leverer højeste bundniveau. Aduriz´ klasse er længe kendt.

Med Valverde i spidsen frygter jeg ikke, at de gør som forgængerne, Villarreal og La Real.

Fint med alle 4 hold videre - ser også fornuftigt ud i EL.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Ja, fremragende med Athletic i ChL. Baskerne var i øvrigt bedst i begge opgør, hvilket måske er lidt overraskende, men synes på forhånd ikke, at Napoli lignede et bedre hold. Og når man bliver nr. 4 i La Liga er man nu om dage også ofte bedre end 3´eren fra Serie A.

Det bliver så spændende at følge baskerne i Champions League. Det er lidt en ´humørtrup´, så de første par kampe i gruppespillet bliver afgørende.

http://www.marca.com/eve…_2/dep_ray/

Ikke så tit man oplever, at de seks bagerste hos et hold Rayo (fire forsvarsspillere og to midtbanespillere) alle har fået gult kort.

Rayo har i 94. minut hjørnespark, men Depor kører kontra og får et straffespark, som de scorer på. Rayos træner må være rasende.
Villarreal giver debut til en 13-årig alvorlig kræftramt dreng, hvis største ønske var at spille en kamp for de gule på stadion. Det gjorde han i en træningskamp mod Celtic.

https://www.youtube.com/…GR3PWk#t=75

KÆMPE respekt til Villarreal.
#Amunt
Det er god stil!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, det var en fantastisk gestus - og et godt bevis på den spanske tilgang til holdspillet.

Fodbold er større end rivaliseringer, må man igen anerkende.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Sjovt, Celtic har en lille knægt på plads også, som er ret gode venner med Samaras.

https://www.youtube.com/…qEG_1oYxCkI
Zadok the Priest, and Nathan the Prophet anointed Solomon King.
Topholdet Betis bagud 4-1 i Ponferradina.

Spændende med så mange traditionsklubber i Segunda - de har ikke fået den bedste start.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Absurd mål af "den falske" Pablo Hernández bragte Celta foran mod Atlético:

http://www.youtube.com/w…AnCYiF8w9KI

Hvis det er mening, er det godt nok høj klasse af deres nye chilener.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
moderator
Krohn-Dehli lavede lige det vildeste assist i Elche - Celta. Tjek det.
Dette er en signatur.
Annonce