Men vi er blevet langt mere kontrollerende end under Klopp, hvis vi lige ser bort fra Tottenham kampen.
... og Newcastle, Fulham og Southampton?
Kontrollerende på hvilken måde? Jeg har tidligere påpeget, at vi havde mere boldbesiddelse under Klopp end vi har under Arne, og endda også at vores ´pass accuracy´ var marginalt bedre.
Jeg hørte på et tidspunkt Rasmus Monnerup sige, at den største forskel på Klopp og Arne, var en detalje omkring, hvordan presspillet blev sat op. Eller noget i den dur. Ikke at vi er hverken mere eller mindre aggressive nu end vi var før på den del. Jeg tror det var efter 5-6 kampe han sagde det. Jeg hører langt fra alle deres podcasts, så ved ikke om han har ´ændret mening´ siden, men du må da endelig linke til den eller de podcast, hvor de argumenterer overbevisende for, ´at vi er langt mere kontrollerende´ nu end under Klopp.
Synes mest det virker til at være et narrativ, der er gået lidt i selvsving, hos eksperter og andet godtfolk.
OK vi ved begge at han er god, men nu bliver han også brugt på den rigtige måde.
Gør han det? Synes ikke det er længe siden, der var en Szobo-kritiker, der argumenterede for at han ikke havde nok output til at fungere ordentligt på 10´er positionen. Personligt synes jeg egentlig heller ikke at han fungerer optimalt som 10´er, i klassisk forstand, dertil mister han lidt for ofte overblikket i de afgørende situationer, men i tråd med min overordnede opfattelse af, at der ikke er så stor forskel på, hvordan vi spiller nu og under Klopp, mener jeg nok heller ikke er der er så stor forskel på den rolle Szobo har nu og under Klopp. Eller den er måske meget repræsentativ, i den forstand, at ja, der er en lille forskel, i positionering og sådan, den er bare ikke særlig stor i det samlede billede. Mange af hans arbejdsopgaver er lige så ´8´er-agtige´ som de var under Klopp, og for mig at se, er han mindst lige så meget 8´er som han er 10´er.
Det skal dog siges, at særligt i kampen mod Tottenham, virkede det til at ham og Diaz vekslede en del, så Szobo også var oppe at ligge som ´falsk 9´er´ indimellem, og det virkede da i hvert fald rigtig godt i den kamp.
Iøvrigt fedt at se Diaz inde centralt. Det kan jeg godt lide. Ham som decideret 10´er gad jeg også godt se afprøvet.
Her er vi alle i samme båd, ingen havde set det blev Slot. Mange af os såkaldte eksperter pegede også på Amorin, hvilket ville have meget dumt da truppen ikke var der til hans spillestil.
Ja, det ved jeg ikke om den ikke ville. Så har jeg nok endnu engang været imod eksperterne, for jeg tror da faktisk jeg fik argumenteret for at vi havde en del spillere, der kunne passe fint ind i hans system. Jeg var dog ret bekymret i forhold til det der med om han kunne udfylde Klopps sko og sådan :)