Det er egentligt rigtigt fine skriv, Paz og jeg er enig i, at Slot i højere grad blev castet til at fintune "Klopp bold" (eller måske burde vi kalde det Liverpool-bold, for det virker som den platform, klubben gerne vil videreføre) end til at revolutionere det.
Der er mange lighedspunkter og en del underliggende forskelle, men den for mig allerstørste forskel er, som du rigtigt nok skriver, at Slot kommer med energi, hvor Klopp, specielt i sidste sæson, virkede træt, slidt og måske endda en smile sammenbidt.
Jeg synes du rammer den spot on med, at Slot kommunikativt besidder et andet overskud - det så man jo også med Klopp de første år.
Specielt bemærker jeg, at spillerne, om end de lovpriser Klopp, også i flæng roser det, Slot bringer med sig.
Jeg skulle vænne mig til, at det ikke var Klopp, der tonede frem, når der blev afholdt pressemøder og fandt indledningsvis Slot uhyre kedelig. Men det var nok mere en tilvænningssag.
Om vi reelt set er så meget bedre i år end det forgangne år, er selvfølgelig svært at sige voldsomt meget om, før vi står ved udgangen af sæsonen. Men jeg hæfter mig ved, at vi også udenfor England præsterer.
Vi har også været gode i gruppespillet under Klopp, specielt de sidste 2-3 sæsoner i CL, men det understreger i min optik også, at Slot besidder evnen til at lave de små finjusteringer, også undervejs i kampene, som Klopp også har været enormt dygtig til.
At Slot virker mindre intens håber jeg så, kan give spillerne et mentalt større overskud sæsonen igennem. Det må simpelthen kræve helt vanvittigt meget af både spillere og træner, at være SÅ energisk, som Klopp er og som han forlanger af sin trup. Der slår Slot mig mere som "en stille dræber", selvom det nok også er sat på spidsen.