Snak

Mere indhold efter annoncen
Brentfords statistik hjemme har ganske vist været glimrende ja, men det er også værd at bemærke, at de ikke har mødt større hold (foruden Newcastle) inden i går.

Og Forrest, som de tabte til ;) Men ja, hvad der er blevet brugt imod os, kan også blive brugt imod Brentford nu 😅 og så manglede de jo også Pinnock, Mee og Ajer nede i forsvaret.
Som skrevet så er det ikke et skadesplaget og formsvagt Brentford hold Arsenal uden Saka, skal måles på.
C'mon do something...
Er jeg den eneste, der ikke tørre tro på et mesterskab sådan for alvor?


Virakken omkring Salahs, VVD og Trent kontrakter kan i hvert fald hurtigt vise sig, at være et forstyrrende element. Og det er også begyndt at fjerne lidt fokus.

Dét er malurt på en ellers fantastisk halvsæson.

Den eller de ansvarlige i nuværende og tidligere sportslige ledelse, der har ladet det komme hertil – burde få slag med en frossen porre.
Den eller de ansvarlige i nuværende og tidligere sportslige ledelse, der har ladet det komme hertil – burde få slag med en frossen porre.

Fra et businessperspektiv, er det nok bare ikke så lige til. Jeg kan roligt forestille mig, at det både bryder med FSGs politik og Michael Edwards filosofi at skrive nye kontrakter med to profiler over 30 år, samtidig med, at deres krav til disse kontrakter nok også bryder med lønpolitikken i klubben.

Historien med Trent er jeg til gengæld enig i, at det aldrig burde være kommet hertil og vi kan jo kun gisne om, hvorfor de to partner ikke kan nå til enighed, mit gæt er igen, at det er et spørgsmål om, at han forlanger mere end, hvad klubben vil give ham og dermed sprænge lønbudgettet. Men mht. van Dijk og Salah, så tror jeg, at klubben er nød til at gå på kompromis med deres politik og omvendt kunne jeg forestille mig, at Edwards gerne vil vise rettidig omhu i forhold til at få dem erstattet.
Er jeg den eneste, der ikke tørre tro på et mesterskab sådan for alvor?

Vi bliver mestre, det er jeg ikke i tvivl om. Og bed mig gerne komme is på, det er bare fint, at vi kan debattere det hele foråret🤗
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Personligt er jeg stadig komfortabel i forhold til mesterskabet, men jeg ville hurtigt blive nervøs, hvis Arsenal slår Brighton ude på lørdag, og vi samtidig ikke formår at slå United på søndag.

Arsenal er jo alt i alt inde i en god stime, hvor de i ligaen er ubesejrede i 9 kampe med 6 sejre og 3 uafgjorte, så de ville nok få blod på tanden, hvis de også slår Brighton ude, og hvis vi selv fejler dagen efter.

Vi skal for alt i verden kunne slå United på søndag - om det er en ulækker sejr på et selvmål i det 95. minut, efter dommeren kun har givet 3 minutters tillægstid, er jeg ligeglad med. Den skal bare vindes.
Liverpool FC - siden 1997
Vi har set hvor hurtigt det kan gå. Det så ikke urealistisk ud at Chelsea havde ligget nr 1 til jul. Og pludselig er de næsten hægtet helt af. Tre dårlige kampe og så er Arsenal med. Omvendt skal Arsenal så også kunne holde dampen oppe skal vi huske på. Smider de 10 point i foråret, så tror jeg at Liverpool bliver mestre. Min forventning er dog at Liverpool i runde tal smider omkring 15-20 point fra nu. Så omkring 85-90 point tror jeg er realistisk.
Michael Oliver skal dømme kampen. Jeg forstår ikke at PGMOL har taget den beslutning.
Hvis der kommer en kontroversiel beslutning og så er det ligegyldigt hvad side den falder ud til så bliver der ballade.
Utroligt at PGMOL ikke kan se at det er et problem med hans tilknytning til Manchester City.
1887
Ja, og vi har vist ikke vundet over United i de kampe Oliver har dømt mellem klubberne, så det ser sort ud 🤷
Y. N. W. A. - #JFT97
Nr. 1 skal møde nr. 14, og så er det et problem, at dommeren har en relation til nr. 6 - jo da.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Annonce